Intrebari si raspunsuri

Nu pot sa ma autentific cu parola noua la internet banking myBRD Net, cea veche a expirat. Ce fac?

A expirat parola la internet banking myBRD Net, am incercat din calculator. Am introdus parola veche, apoi pe cea noua, iar am introdus parola noua, am dat pe autentificare, dar mereu spune ca autentificarea a esuat.

Postat in data: 27 oct., 2015

Am refinantat un card Euroline la Banca Transilvania, dar nu vor sa-mi recunoasca plata decat dupa 7 zile. Ce pot sa fac?

Detin un card Euroline, am facut refinantare prin Banca Transilvania, am achitat datoria cu op si Euroline nu vrea sa-mi recunoasca plata decat dupa minim 7 zile desi suma se afla in cont si nu este stipulat niciunde ca daca platesti cu OP dureaza 7 zile, ca urmare nu vrea sa-mi inchida contul si stau cu bani blocati, care bineinteles genereaza dobanda la Banca Transilvania. Ce pot sa fac in aceasta situatie?

Postat in data: 26 oct., 2015

Ce comision se aplica la o plata pe internet cu un card Visa Electron la ING?

In data de 19/10/2015 am efectuat o plata pe internet pentru achizitionarea unui produs. Costul total a fost de 90,00 euro iar plata a fost facuta din contul personal in Lei deschis la ING cu un card VisaElectron.

Dupa cateva zile am constatat ca mi-au fost retrasi 96,15 Euro iar banca mi-a raspuns ca aceasta suma se datoreaza conversiei Visa plus comisionul aplicat de banca de 2%. Conversia afisata in sectiunea Raport Tranzactii a fost de 4,487. Totusi nu se justifica suma de 96,15 euro si as dori o parere in acest sens.

Postat in data: 25 oct., 2015

Poate banca Raiffeisen sa-mi traga alocatia copilului din cont?

Buna seara! Am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri!
Sotul meu are o rata la banca mai exact la Banka Raiffeinsen Bank…platesc rata din anul 2008, fara o luna restanta dar cu mici intarzieri de cateva zile..exact pana in 15-20 zile.. Sotul meu are pe numele lui la aceiasi banka un cont in care imi intra lunar alocatia copilului…fara sa intre un alt venit.. doar alocatia, cei de la banka m-au tras luna de luna alocatia din cont…timp de 2-3 ani, eu nu am scos, pt ca imi era extrasa de banka! Va intreb asa si apreciez daca imi ve-ti raspunde. Este normal? au dreptul? Repet in acel cont doar alocatia copilului sa
livrat! Va multumesc frumos si poate imi ve-ti da un raspuns si ce pot face!

Postat in data: 23 oct., 2015

Cum mi se poate debloca accesul la MyBRD Net daca sunt in SUA si nu am telefon?

Revin disperata cu problema deblocarii brd net al subsemnatei. Telefonul de oringe este cu mine. Eu sunt in SUA nu in Europa. Nu pot activa roming, iar telefonul in SUA este incompatibil.Eu raman in State 6 LUNI ! Singura comunicare cu dvs este emailul.
Stiu ca normele bancare in general trebuiesc respectate. AR EXISTA si EXCEPTII pe care trebuie sa le folositi pentru PRESTIGIUL BANCII.
Am fost contactata prin email de salariatele BRD care au respectat norma bancara instiintindu-ma de ceea ce stiam, dar neacordandu-mi alta solutie VIABILA pentru mine.
CU SIGURANTA Dvs aveti alte posibilitati de rezolvare la nivel inalt, doresc ca problema mea sa fie rezolvata URGENT, sa se intertvina la nivelul cel mai inalt cu putinta. Ma simt BLOCATA si INUTILA pentru faptul ca nu pot accesa pagina mea personala.

Postat in data: 21 oct., 2015

Este corect ca banca sa sustraga integral o suma ce provenea dintr-un credit non-bancar, in contul unei datorii?

Sotului meu i-a fost blocat cardul, in prima faza i s-au sustras 30% din salariu, pe urma au sustras total si o suma ce provenea de la un credit nonbancar. Este corect sa se procedeze asa?

Postat in data: 20 oct., 2015

De ce nu pot sa scot bani de pe un card Barclays emis in UK la un bancomat in Romania?

Am un card din UK de la BARCLAYS si nu pot sa scot bani. Am prieteni in alt oras din Romania si ei pot sa scoat? nu au nicio problema. Vreau sa stiu eu de ce nu pot sa scot. Imi zice ca Cipul nu poate fi gasit.

Postat in data: 20 oct., 2015

Am drept asupra apartamentului cumparat prin credit Prima Casa daca e trecut doar pe numele sotului?

Impreuna cu prietenul meu am achizionat un apartament cu programul Prima Casa, el fiind creditor si eu coplatitor. In contractul de vanzare – cumparare a fost trecut doar el, motivul nu il mai retin, era ceva impus de banca, ptr ca eram necasatoriti.
Avand in vedere ca programul Prima Casa era la inceput, si era constransi sa accepta sau nu creditul, l-am acceptat ca fiind necasatoriti. Intre timp ne-am casatorit, dar el considera ca apartamentul este doar al sau, fiind doar el trecut in ctr de vanzare-cumparare.

Intrebarea mea este: in caz de despartire, am drept asupra apartamentului? Mentionez ca exista data o declaratie pe propria raspundere, data de el, in care declara ca convietuieste impreuna cu mine in acel apartament, declaratie data inainte de casatorie.

Postat in data: 19 oct., 2015

Ce fac daca am introdus parola gresit la myBRD net si s-a blocat?

Am introdus parola gresit la myBRD Net. Mi s-a blocat parola. Sunt in SUA si tel.de contact din RO nu este compatibil in SUA. Nu am telefon aici. Doresc contactare urgenta pe adresa de email.

Postat in data: 18 oct., 2015

Recuperatorii mi-au blocat pensia de pe card la Raiffeisen. Ce fac?

Recuperatorii au blocat pensia fara sa ma anunte. Eu am platit banca, nu mai am chitantele, la Raiffeisen, azi cind m-am dus sa iau pensia pe card, nu mai aveam.

Postat in data: 17 oct., 2015

Nu pot sa intru pe MyBRD Net, imi apare eroarea „conexiunea nu este sigura”. Ce fac?

Nu pot sa verific contul online. Cand intru pe BRD Net imi apare urmatorul mesaj: conexiunea nu este sigura. Puteti sa-mi spuneti daca e o problema cu internet bankingul BRD?

Postat in data: 16 oct., 2015

Cum pot sa scap de credit daca in urma partajului apartamentul a ramas fostei sotii?

Sunt titularul unui credit imobiliar luat in 2005 de la BCR pentru un apartament. Am divortat in 2008 si, la partaj, am hotarat ca apartamentul ramane fostei sotii. Instanta a dat Hotarare definitiva si irevocabila in acest sens. BCR nu vrea sa puna in aplicare aceasta Hotarare decat cu verificarea veniturilor fostei sotii, ceea ce ea nu vrea. Eu, ca titular, ce pot sa fac sa ies din acest contract de credit?

Postat in data: 15 oct., 2015

Raiffeisen Bank mi-a retras alocatia copilului pentru o restanta la credit, din cauza unei taxe de care nu stiam. A procedat corect sau abuziv?

Am un credit in curs de 8 ani la Raiffeisen Bank. In urma aparitiei unei taxe de care nu am luat la cunostinta, nu am fost informata, nu a fost prevazuta in contract, dupa ce mi s-a retras rata platita la timp, banca a considerat ca poate sa imi retraga alocatia de stat a copilului pt a acoperi restanta. Au procedat corect sau abuziv? Stiu ca banca nu are voie sa puna poprire pe alocatiile copiilor, legea interzice acest lucru. Conform rt. 728 din noul Cod de procedura civila.
Astept raspunsul dvs.

Postat in data: 14 oct., 2015

Am un credit cu comisioane abuzive. Cum pot rezolva problema?

Am un credit din 2010 si are cateva comisioane abuzive, printre care comision de risc, comision de administrare si alte nereguli. Cum pot rezolva problema? Astept raspuns.

Postat in data: 14 oct., 2015

ING poate sa-mi ia tot salariul din cont pentru o datorie la un credit?

Buna ziua.
Sunt client Ing si in 2013 am luat un credit de nevoi personale. Am refinantat in februarie 2015 doua carduri de cumparaturi pe care aveam obligatia sa le inchid, doar ca in acel moment lichidarea lor presupunea alte costuri, nu mult, vreo 2-300 ron pe care nu ii aveam si implicit costurile s-au marit. In aprilie 2015 Ing mi-a blocat cardul iar in septembrie contul. Mentionez ca eu lunar mi-am platit ratele la timp deoarece incasez salariul prin Ing. Datorita situatiei familiale precare, sotul a avut un accident si nu poate lucra, nu am putut face dovada inchiderii celor 2 carduri de cumparaturi prin urmare incepand cu luna septembrie 2015 mi s-a blocat accesul la banii mei din salariu si in fiecare luna mi se trage TOT salariul in contul sumei imprumutate. Adica eu ar trebui acum sa dau inapoi toata valoarea creditului luat pe 5 ani vreo 10000 lei. Am si un copil in intretinere si persoana care se ocupa de dosarul meu dupa spusele Ing, cu care am vorbit luna trecuta la telefon, mi-a spus ca am la dispozitie 3 luni maxim sa cer recuperarea creditului daca platesc 10% in avans din suma ramasa. Va rog sa ma lamuriti: daca ei imi iau tot salariul eu cu ce mai pot trai si cu ce pot achita acei 10%? Eu sunt de acord sa imi traga jumatate din salariu ca sa pot achita cat mai repede creditul, desi rata era de 279 lei dar nu stiu care e calea legala si pasii de urmat. Am remarcat ca dati raspunsuri foarte explicite de aceea am apelat la dvs. Va multumesc

Postat in data: 13 oct., 2015

Pensia alimentara primita de la tatal copiilor poate fi supusa executarii prin poprire?

Ma puteti lamuri va rog cu termenul de indemnizatii? Pensia alimentara este considerata indemnizatie? De alocatie am inteles ca nu poate fi supusa executarii dar pensia alimentara primita de la tatal copiilor poate fi supusa executarii? Nu imi este clar termenul de indemnizatii pt copii – include si aceasta pensie d ecare vorbesc?

Postat in data: 12 oct., 2015

In cazul contestarii popririi, banca trebuie sa suspende efectuarea platii?

Buna ziua, am si eu o intrebare. Speta: Sunt client Unicredit, persoana fizica. Banca a primit o adresa de infiintare a popririi asupra disponibilitatilor banesti de la administratie locala si m-a informat ca in 2 zile de la primirea adresei, va face plata catre buget din banii aflati in contul meu blocat.

Conform *prevederilor art. 172-173 din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003, republicata in 2007, cu modificarile si completarile ulterioare*, in termen de 15 zile de la data comunicarii sau luarii la cunostinta a prezentei adrese, „pagubitul”, in cazul acesta eu, are drept de contestatie a popririi.

Informez banca despre contestatie iar agenta sucursalei imi spune ca banca va vira banii la data ceruta de autoritatea locala in lipsa unui Certificat de grefa sau adrese de ridicare poprire eliberata de institutorul popririi, eu necerand banii ci doar sa astepte solutionarea contestatiei, sa tina banii/contul blocat pana se discuta contestatia, neavand timp de astazi pana maine sa aduc documentele solicitate, eu avand si domiciliul peste ocean si avand la dispozitie doar email/fax pentru corespondenta nu doar un timp extrem de scurt. Si acum urmeaza intrebarea, banca procedeaza corect? Ce sfat imi dati?

Postat in data: 11 oct., 2015

Administratorul poate sa blocheze accesul asociatului la online banking, card si extragerea banilor din cont la ghiseu?

Rugamintea si intrebarea mea este: Intr-o asociere administratorul asociat ii blocheaza accesul asociatului la online banking, card si extragerea banilor din cont la ghiseu doar cu o aga la zi, avand in vedere procentual in firma sunt 50-50 el? Asociatul nu are cum sa ii blocheze administratorului acelas lucru sau sa faca o alta operatiune in cont fara acordul administratorului?
Va rog si va multumesc

Postat in data: 10 oct., 2015

Ce pot sa fac daca Piraeus Bank refuza sa-mi dea acordul pentru cesionarea politei de asigurare PAD catre BCR pentru refinantrea unui credit?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o solutie la o problema cu care ma confrunt si anume: am contractat un credit in CHF nevoi personale cu garantie reala pe apartamentul parintilor in 2008 (PIRAEUS), momentan sunt in situatia de a refinanta acest credit cu un credit Casa mea de la BCR.
Creditul este aprobat tot dar nu pot merge mai departe din cauza asigurarii obligatorie PAD si anume exista deja o asigurare PAD cesionata in favoarea Piraeus – deci nu pot face o alta asigurare pad cu beneficiar BCR. Din ce am aflat cei de la BCR mi-au cerut o adresa de la Piraeus care sa contina un acord de cesionare a politei catre BCR dupa ce se stinge creditul contractat la Piraeus numai ca cei de la Piraeus nu vor sa-mi dea acest acord.
O alta problema ar fi ca polita PAD nu este ok, adica la asigurat este trecuta persoana care a contractat creditul, nu proprietarul de drept al imobilului asigurat, greseala facuta de de cei de la Piraeus ca si intermediari si in plus nu exista nici originalul politei ci doar o copie, fara semnatura asiguratului, pentru ca nu s-a semnat aceasta polita in original…am fost sunati si ni s-a spus sa semnam (proprietarul apartamentului) intai un act aditional la asigurare. Este ok aceasta
abordare? Multumesc anticipat. Cu respect.

Postat in data: 10 oct., 2015