Tag Archives: frauda

Am fost inselata de banci fantoma de pe internet. Ce pot sa fac?

Buna ziua, va scriu in speranta ca ma veti putea ajuta. Datorita problemelor financiare pe care le am, am apelat la doua banci ,, fantoma,, de pe internet. La solicitarile pe care le-am facut mi s-au cerut anumite comisioane inainte, pe care bineinteles le-am platit. o banca se numea RUF KREDIET, unde am platit in jur de 3000 euro, spun se numea deoarece acum nu mai gasesc nimic pe internet de aceasta banca, iar cealalta banca-HSBC unde am platit suma de aproximativ 700 lei. Am toate chitantele cu sumele platite, va rog sa imi spuneti ce as putea sa fac! Va multumesc anticipat.

Cum imi pot recupera banii in urma unei fraude? Nu am mai primit produsul platit

Daca am trimis cuiva o suma de bani pentru a achizitiona un bun si acesta refuza sa-l trimit?, ce pot face ca sa-mi recuperez banii?
Mentionez ca nu am decat contul Iban si numele persoanei respective.
Cu ajutorul politiei se poate face ceva?

Este normal ca banca sa ceara justificarea majorarii salariului la solicitarea unui credit?

Este normal sa mi se ceara la acordarea unui credit justificare de la angajator prin care sa se prezinte motivele unei mariri mai mari de 20%? Doresc sa iau un credit auto si cand am fost sa depun dosarul mi s-a spus ca nu mi se poate lua in calcul salariul marit acum 6 luni, deoarece marirea este mai mare de 20%. In acest caz banca ma suspecteaza de frauda: ca as fi convenit cu angajatorul sa imi treaca in acte un salariu mai mare ca sa pot lua un credit. Sunt revoltata!! Mi se pare un abuz. Cum sa procedez si mai ales unde ii pot reclama ? Multumesc