Am un credit cu comisioane abuzive. Cum pot rezolva problema?

Am un credit din 2010 si are cateva comisioane abuzive, printre care comision de risc, comision de administrare si alte nereguli. Cum pot rezolva problema? Astept raspuns.

Daca apreciati ca respectivele comisioane sunt abuzive, sfatul meu este sa luati mai intai legutura cu banca pentru a-i comunica problema si a afla care este opinia bancii cu privire la acestea.

Orice banca trebuie sa fie interesata sa aiba clienti multumiti de produsele si serviciile sale, astfel incat creditul sa fie rambursat la timp si in mod corect. Contractul de credit poate fi modificat, astfel incat niste clauze considerate abuzive sa fie eliminate iar dumneavoastra sa fiti despagubit in cazul in care ati platit prea mult, din vina bancii.

Pentru documentarea privind clauzele abuzive, vedeti aici ce prevede Legea 123/2000 privind clauzele abuzive

Pentru jurisprudenta instantelor de judecata in procesele privind clauzele abuzive, vedeti aici o decizie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie in cazul Volksbank.

Va rog sa reveniti cu amanunte pentru a-mi spune cum ati rezolvat problema sau daca aveti nevoie de ajutorul meu.

Un comentariu la “Am un credit cu comisioane abuzive. Cum pot rezolva problema?

1. cosming

Sfat
    Adresati-va direct la Anpc sau consultati un avocat Cf. legislatiei banca NU are voie sa foloseasca clauze abuzive.

6 × = 24