plati online

reclamatie Raiffeisen
Raiffeisen nu vrea sa-mi ramburseze comisionul pentru o plata esuata din vina bancii. Ce pot sa fac?

Sunt persoana fizica. Am cont la Raiffeisen. Nu am reusit sa platesc
factura catre o persoana juridica romana din aplicatia online a
Raiffeisen pentru ca nu functioneaza corect Smart Token (am primit
mesaj ca plata a fost autorizata si efectuata, dar nu este asa, nu au
plecat banii din cont). Am facut solicitare si apoi reclamatie (pentru
ca desi nu au vazut suma de 520 lei, desi le-am trimis captura de
ecran din Smart Token), au gasit o alta plata din contul meu de 300
lei, plata pe care nu am facut-o si nici nu imi apare ca fiind facuta
din contul meu. In final am platit factura prin varsamant in contul
furnizorului deschis la BCR. Am platit 20 lei comision (pentru 520 lei
varsati). Raiffeisen spune ca nu imi ramburseaza suma de 20 lei, desi
am ajuns sa o platesc doar din culpa lor. Cui ma pot adresa pentru
a-mi recupera cei 20 lei pierduti? Multumesc!

În cât timp primesc banii printr-un transfer urgent de la Banca Transilvania?

„Am făcut astăzi un transfer urgent la ora 18:24 , înseamnă că banii îi va primi persoana respectivă tot astăzi ❓”

paypal transfer reclamatie
Am probleme cu transferul din Paypal: nu mi-au intrat banii pe card. Ce pot sa fac?

„Salut am urmatoarea problema :

Am facut acum o luna un transfer din Paypal catre cardul meu bancar, transferul a mers normal din partea celor de la Paypal iar eu asteptam banii sa intre pe card (mentionez ca nu este primul transfer, am facut multe chiar si dupa acest transfer) , am asteptat 2 saptamani si i-am sunat pe cei de la Paypal, acestia mi-au trimis un cod de referinta ARN pe care sa il trimit la banca sa imi localizeze banii, am facut asta iar banca nu mi-a gasit nimic si m-a trimis inapoi la Paypal.

Acum cei de la Paypal spun ca eu nu au ce sa faca ca de la ei a plecat totul cu brio iar banca mea trebuie sa ma ajute. Sincer nu stiu ce sa mai fac am sunat si trimis emailuri in fiecare zi in speranta ca primesc un raspuns mai adecvat. Am dat de acest site care sper sa imi poata oferi niste sfaturi, eu nu doresc sa ma dau batutu deloc.”

bcr transfer ora limita
Orele limita de procesare a platilor si transferurilor la BCR [citeste tot]
Cum pot face tranzactia de pe card Livret A pe card de debit George BCR?

Spune ti mi va rog cum pot face tranzactia de pe card livret a pe card mastercard,sau pe un card debit george? multumesc

reclamatie Raiffeisen
Raiffeisen a aprobat plata cu cardul, desi am anuntat ca e frauda! Ce pot sa fac?

„Pe 21 ianuarie am primit 3 SMS-uri de autorizare a unor sume pe care nu le recunosteam. Am sunat in Call Center sa va spun ca nu autorizez sumele si sa va rog sa blocati sumele si cardul. M-am prezentat in sucursala din Pantelimon sa reiterez tentativa de frauda si apoi am depus o plangere la Sectia de Politie nr. 9.
Banca a retinut sumele.
Fara sa ma contacteze, pe 26 ianuarie banca a procesat plata.
Cat de putin sigur este sistemul informatic al dvs. incat nu ati putut corela o reclamatie de frauda cu sume retinute in cont?
Ati solutionat 2 din 3 reclamatii fara a avea ceva de la politie (dupa aproximativ 2 saptamani in care mi s-a spus doar sa astept, v-am adus, pe langa nr de inregistrare si dovada de la politie).
De ce ati dat drumul, pe 26 ianuarie, tranzactiilor reclamate de mine pe 21 ianuarie fara a lua legatura cu mine sau cu politia?
Ati putut sa reemiteti cardul rapid, insa nu mi-ati putut tine in siguranta contul de economii.
Voi reveni saptamanal cu reclamatii la dvs. pana cineva isi asuma cazul.”

Cat dureaza transferul de bani de pe Revolut in contul altei banci?

Buna ziua, cat dureaza un transfer de bani de pe Revolut in contul Raiffeisen? Mentionez ca am confirmarea de trimitere de la Revolut dar banii nu se regasesc in contul Raiffeisen, toate detaliile contului fiind corecte. Multumesc!

Cat dureaza un transfer de bani online de la BCR la BT?

Ieri, 29.11, mi-a transferat cineva o suma mica de bani online de la BCR la BT iar suma nu a ajuns nici astazi, 30.11, nu stiti cand va ajunge aproximativ ?

Cum pot sa deschid repede un cont bancar, fara sa merg la banca?

Vreau sa deschid un cont bancar. Am avut la ing dar s-a inchis din cauza unei poprire.
Se poate? Si repede. Primesc de la Apia niste bani. Ce sa fac ?

Pot sa fac un transfer in euro tip SEPA in contul Trezoreriei?

Buna ziua, doresc sa fac un transfer SEPA din Germania in Romania, pe un cont deschis la Trezorerie. Transferul SEPA este gratuit si se poate face doar in EURO, conform legii in vigoare.

Am sunat la Trezorerie si mi s-a spus ca nu este posibil acest lucru, deoarece contul Trezoreriei este in RON.

Este posibil totusi sa fac transferul SEPA in EURO la cursul actual de la BNR pe contul deschis la Trezorerie? va multumesc.

De ce nu pot sa fac o plata de pe telefon din contul BRD mai mare de 30.000 RON?

Am de efectuat o plata din contul de BRD al firmei in contul de BRD al altei firme. Doresc sa fac plata de pe tel si imi spune „limita tranzactionala depasita”. Mentionez ca este vorba de o suma de aprox 45000 ron.

Cat timp dureaza un transfer de bani de pe un card BCR pe un card BT?

Am transferat o suma mica de bani de pe un card BCR pe un card BT de aproximativ 40 de minute si nu mi-au intrat banii. Cat timp dureaza?

Cand ajung banii in Germania daca fac un transfer in Euro prin internet banking de la Banca Transilvania?

Ma voi duce in Germania sa achizitionez o masina saptamana viitoare. Masina o voi vedea miercuri in jurul orei 15:00.

Daca totul este in regula, vreau sa fac transfer in EUR din contul meu de EUR de la Banca Transilvania in contul EUR al Dealerului din Germania.

Daca fac transferul online (prin internet banking), sa spunem, la ora 16:00 – 17:00 miercuri, cand ajung banii in contul dealerului din Germania?

De la ce bancomat pot scoate lei de pe un card Barclays si care este comisionul?

Am un card Barclays si acum am venit in tara si vreau sa scot bani de pe el. O cunostinta mi-a spus ca se poate la bancomatul Idea Bank. Vreau sa va intreb ce comision mi se ia la retragerea banilor de pe card?

Care e cursul valutar daca scot lei de la un bancomat in Romania de pe un card in euro emis in Italia?

Am scos de la un bancomat BCR 2000 de lei de pe un card Mastercard emis de o banca din Italia, Casa di risparmio, iar cand am verificat pe internet banking am vazut ca mi-a luat din cont 485,32 euro, adica la un curs de schimb de 4,12 lei pentru un euro, ceea ce e foarte putin, fata de cursul oficial de 4,5 lei.

Am scos bani de pe card si la un ATM de la Banca Transilvania, iar cursul de schimb a fost corect, de 4,5 lei.

Cand am intrebat la BCR, au spus ca acesta e cursul Mastercard. E corect? Ce pot sa fac?

Eu stiam ca trebuie sa platesc doar comisionul de 2 euro pentru retrageri de numerar, nu si acest curs foarte mic, din cauza caruia am pierdut 40 de euro.

In cat timp intra banii in contul meu Raiffeisen printr-un transfer online in regim de urgenta de la BT?

Buna ziua! O persoana mi-a facut transfer online in regim de urgenta din contul ei BT in al meu de la Raiffeisen vineri dupa ora 18. As dori sa stiu si eu cand intra banii in contul meu. MULTUMESC!

Cum pot verifica daca contul IBAN la care am transferat o suma de bani este al societatii comerciale care mi-a emis o factura online?

Va rog sa-mi spuneti, cum pot verifica daca contul IBAN la care am transferat o suma de bani este al societatii comerciale care mi-a emis o factura online pentru cumpararea unui bun care ajunge in 2-3 zile.
Stiind faptul ca facturile se pot truca cu ajutorul siteurilor care
permit folosirea programului 30 zile pentru testare…. Multumesc!

Cum verific contul IBAN al unei firme pentru rezervarea unui hotel in Bulgaria?

Am rezervat o camera de hotel in Bulgaria printr-o firma, care mi-a trimis un cont IBAN in care sa fac plata, dar nu sunt sigur ca respectiva firma si contul sunt reale. Cum pot sa le verific?

Ce comision se aplica la o plata pe internet cu un card Visa Electron la ING?

In data de 19/10/2015 am efectuat o plata pe internet pentru achizitionarea unui produs. Costul total a fost de 90,00 euro iar plata a fost facuta din contul personal in Lei deschis la ING cu un card VisaElectron.

Dupa cateva zile am constatat ca mi-au fost retrasi 96,15 Euro iar banca mi-a raspuns ca aceasta suma se datoreaza conversiei Visa plus comisionul aplicat de banca de 2%. Conversia afisata in sectiunea Raport Tranzactii a fost de 4,487. Totusi nu se justifica suma de 96,15 euro si as dori o parere in acest sens.