curs de schimb valutar

Cu ce card e mai bine sa platesc in strainatate: cu cel in lei sau cu cel in euro?

De multa vreme incerc sa aflu un raspuns concret la o intrebare. (pana acum am primit doar raspunsuri contradictorii)

Detin un card de debit in lei si unul in euro la Raiffeisen Bank. In functie de modul cum se fac conversiile care este cea mai convenabila metoda de plata in situatia

1. Plata in strainatate in EUROPA moneda diferita de euro de exemplu zlot polonez

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

2. Plata in strainatate in afara UE moneda evident diferita de euro

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

De ce nu pot retrage lire din bancile romanesti, fara sa mai schimb?

Bună ziua, am o mare ne’lamurire, de ce nu pot retrage din Băncile Românești strict Lira fără a mai face schimb????

E normal sa se faca de doua ori schimb valutar la o plata cu cardul MasterCard in Canada?

Mi-am luat un card Mastercard in lei de la Alior Bank pentru a-l folosi la cumparaturi in Canada, unde-mi vizitez nepotii, le-am spus asta celor de la banca, si mi-au spus ca pot sa fac cumparaturi cu el fara probleme, fara comision, si de asemenea pot sa scot bani de la bancomate, tot fara comision, dupa cum isi fac reclama: retrageri gratuite oriunde in lume.

Timp de doi ani am folosit cardul, insa recent, de cand mi-am pus pe telefon aplicatia de mobile banking Telekom banking, am constatat doua lucruri:

1. Mi s-a luat comision la retragerile de bani de la bancomate: de exemplu, 3 dolari pentru o suma retrasa de 100 de dolari

2. Mi s-a facut de doua ori schimb valutar, o data din lei in dolari canadieni, apoi din dolari canadieni in dolari americani, la cotatii dezavantajoase in urma carora am pierdut bani. Nu multi, dar timp de doi ani, cat am facut plati, se aduna.

Am intrebat la Alior, dar au dat vina pe MasterCard, mi-au spus ca asta e politica Mastercard. Eu vreau sa stiu daca este adevarat, iar daca da, de ce se procedeaza astfel. De ce nu se face o singura conversie, din lei in dolari canadieni? De ce trebuie sa se faca si conversia in dolari americani, pentru a nu pierde bani?

Am scos bani de pe un card in euro ING la un curs de schimb valutar foarte mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am retras de pe cardul meu de euro o suma in euro in spania la un atm euronet worldwide, cardul fiind emis in Romania de Ing si este doar euro, si m-am trezit cu un asa zis schimb valutar din euro in lei si apoi iar in euro la un schimb valutar cu 11% mai mare, adica la 1000 euro mi-a facut un schimb valutar de 1140 euro, stiind ca am pus mere sa scot mere, am luat o asa teapa la o suma mare la retragere.,, inselatorie f grava. Vreau sa stiu daca legal pot face ceva. Va multumesc

Unde pot sa vad cursul de schimb valutar Visa pentru carduri?

M-am intors din Anglia unde am muncit si vreau sa scot bani de pe un card OnePay tip Visa, in lire, dar nu stiu care e cursul valutar care se aplica, daca scot lei.

Am scos de la un bancomat al Bancii Transilvania 100 de lei si mi-au fost luati din cont 18 lire.

De la banca mi-au spus ca se aplica cursul Visa, nu cel al bancii. Unde pot sa verific cursul Visa?

Care este cursul valutar la retragerile de bani de la bancomat?

Buna ziua! Am un card emis de o banca suedeza. Cind retrag bani de la un bancomat din Romania cursul valutar de pe chitanta nu corespunde cu cursul coroanei suedeze al zilei respective. De exemplu la cursul zilei 1 coroana suedeza este 0,4700 lei iar pe chitanta 0,3000. Unde se duce diferenta? Multumesc!

Unele banci aplica la platile cu cardul in strainatate un curs valutar mult mai mare decat la casele de schimb sau in cont [citeste tot]
Cum se face schimbul valutar cand retrag lei de pe cardul in lire Barclays?

Cum se face schimbul valutar cand retrag lei de pe cardul in lire Barclays? Cum pot evita sa nu fac schimbul la 4,7? Cum pot proceda sa mi scot banii de pe cardul englezesc?

Pot retrage euro in Romania de pe un card emis in Franta?

Pot retrage euro in Romania de pe un card emis in Franta de o banca ce nu are sucursale in tara noastra? (card CIC Bank). Intreb asta deoarece as dori sa evit conversia ce mi se ofera de catre bancomatele noastre!