Asigurari

Ce se intampla cu descoperitul de card in cazul decesului?

Buna! As avea o intrebare legata de o descoperire de card. Anul trecut bunicul meu a decedat lasand in urma un credit in val. de 10000 de lei, dar si o descoperire de card de 5000. Coplatitoarea creditului este bunica, dar as dori sa stiu daca achitand creditul integral trebuie platita SI descoperirea de card..Ma gandesc ca nu, din moment ce bunica a semnat doar pt credit, acum 10 ani..

Pot sa reziliez contractul de credit cu Cetelem la Flanco?

Am achizitionat luni 20 Noiembrie de la magazinul Flanco Galati mai multe produse in valoare de 1.700 lei printr-un contract de credit Cetelem pe 2 ani.

Am fost mintita in privinta dobanzii percepute constatand ulterior ca rata lunara are o valoare de 120 lei si inmultind cu 24 luni (perioada contractului) rezulta ca voi achita la final suma de 2.800 lei, adica voi plati in doi ani 40 % dobanda si nu 7.9% DAE cum mi sa spus.

In plus, mi s-a facut o asigurarare de viata pe care eu nu am solicitat-o crescand si mai mult valoarea ratei lunare.

Produsele sunt sigilate si acum dupa 6 zile de la data achizitionarii doresc sa le restitui la magazinul Flanco si sa reziliez contractul de credit cu cei de la Cetelem.

Imi puteti spune daca am aceasta posibilitate ?

Pot fi executata silit pentru un credit BRD in calitate de co-imprumutat, daca sotul a decedat dar avea asigurare de viata?

In anul 2006 sotul meu a luat un credit de nevoi personale de la BRD, eu ca sotie figurand ca si co-imprumutant.

Pana in anul 2012 a platit ratele aferente creditului la care era atasat si o asigurare medicala in caz de deces.

Din 2012 nu am mai reusit sa plateasca din motive financiare si in urma unei operatii pe carea avut-o de tumoare la cap. In anul 2014 luna octombrie sotul meu a decedat iar din decembrie 2014 am inceput sa primesc acasa notificari de la firma de recuperare creante KREDYT INKASO. Mentionez ca notificarile veneu numai pe numele lui, iar eu am scanat fiecare notificare, certificatul de deces, constatarea decesului si le-am trimis la aceasta firma pe email in contul de email care era pe notificare ne primind niciun raspuns.

Azi 26.05.2016 m-am trezit cu contul meu personal blocat de un executor judecatoresc. Am mers la biroul excutorului si am primit notificari de executare si pe numele meu si pe al sotului. In speranta ca o sa primesc raspuns de la dvs, va multumesc

Ce pot sa fac daca Piraeus Bank refuza sa-mi dea acordul pentru cesionarea politei de asigurare PAD catre BCR pentru refinantrea unui credit?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o solutie la o problema cu care ma confrunt si anume: am contractat un credit in CHF nevoi personale cu garantie reala pe apartamentul parintilor in 2008 (PIRAEUS), momentan sunt in situatia de a refinanta acest credit cu un credit Casa mea de la BCR.
Creditul este aprobat tot dar nu pot merge mai departe din cauza asigurarii obligatorie PAD si anume exista deja o asigurare PAD cesionata in favoarea Piraeus – deci nu pot face o alta asigurare pad cu beneficiar BCR. Din ce am aflat cei de la BCR mi-au cerut o adresa de la Piraeus care sa contina un acord de cesionare a politei catre BCR dupa ce se stinge creditul contractat la Piraeus numai ca cei de la Piraeus nu vor sa-mi dea acest acord.
O alta problema ar fi ca polita PAD nu este ok, adica la asigurat este trecuta persoana care a contractat creditul, nu proprietarul de drept al imobilului asigurat, greseala facuta de de cei de la Piraeus ca si intermediari si in plus nu exista nici originalul politei ci doar o copie, fara semnatura asiguratului, pentru ca nu s-a semnat aceasta polita in original…am fost sunati si ni s-a spus sa semnam (proprietarul apartamentului) intai un act aditional la asigurare. Este ok aceasta
abordare? Multumesc anticipat. Cu respect.

Are dreptul CEC Bank sa-mi ceara asigurare complexa de locuinte la creditul Prima Casa?

Are dreptul sa ne oblige CEC BANK sa facem asigurarea obligatorie complexa cu programul Prima Casa de 20000 Euro, care vine undeva la 220 ron, pe cand eu vreau o asigurare de 20000 euro, dar cea minima obligatorie? Nu este un abuz din partea agentiilor sa ne oblige cu asigurarile facultative?

Garanti Bank m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?

Buna.Am un card (BONUS CARD) de la GARANTI BANK. Am primit acest card cand am facut o asigurare la GENERALI. GARANTI BANK a platit pe un an de zile asigurarea mea catre GENERALI, dupa care am platit eu lunar timp de un an suma datorata catre GARANTI BANK (fara nici o intarziere). Am ramas cu cardul respectiv activat pt care trebuia sa achit 40 RON anual intretinere de card. Nu am stiut ca neachitarea la timp o sa fiu raportata la BC (pt 40 RON). In schimb NU AM FOST ANUNTAT SI NU AM PRIMIT NICI UN TERMEN inaintea raportarii la BC. Am vrut sa fac un credit si din cauza lor nu mi se acorda. Intrebarea mea este daca se poate raporta ca datorie neachitarea de intretinere de card. CE POT SA FAC? CU RESPECT. VA MULTUMESC!