UniCredit Tiriac Bank

Se poate sa fac un imprumut la o banca din Romania daca lucrez in Italia?

Lucrez in Italia cu contract de munca indeterminat din 2010 la acelasi loc de munca. Am in jur de 1000-1500 de euro la luna. As dori sa fac un imprumut in Romania, se poate? Ce acte imi trebuie si cum se procedeaza? Am residenta in Italia practic toate actele necesare pt Italia am.

Postat in data: 25 ian., 2016

In cazul contestarii popririi, banca trebuie sa suspende efectuarea platii?

Buna ziua, am si eu o intrebare. Speta: Sunt client Unicredit, persoana fizica. Banca a primit o adresa de infiintare a popririi asupra disponibilitatilor banesti de la administratie locala si m-a informat ca in 2 zile de la primirea adresei, va face plata catre buget din banii aflati in contul meu blocat.

Conform *prevederilor art. 172-173 din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003, republicata in 2007, cu modificarile si completarile ulterioare*, in termen de 15 zile de la data comunicarii sau luarii la cunostinta a prezentei adrese, „pagubitul”, in cazul acesta eu, are drept de contestatie a popririi.

Informez banca despre contestatie iar agenta sucursalei imi spune ca banca va vira banii la data ceruta de autoritatea locala in lipsa unui Certificat de grefa sau adrese de ridicare poprire eliberata de institutorul popririi, eu necerand banii ci doar sa astepte solutionarea contestatiei, sa tina banii/contul blocat pana se discuta contestatia, neavand timp de astazi pana maine sa aduc documentele solicitate, eu avand si domiciliul peste ocean si avand la dispozitie doar email/fax pentru corespondenta nu doar un timp extrem de scurt. Si acum urmeaza intrebarea, banca procedeaza corect? Ce sfat imi dati?

Postat in data: 11 oct., 2015

De la ce banca pot lua un credit pentru casa in Romania daca lucrez in UK?

Muncesc si detin proprietate in UK dar nu detin nici o proprietate in Romania. As dori sa cumpar locuinta in tara si avand familie numeroasa mi-ar trebui o casa in jur de 150 – 200.000 euro. Salariul meu e de 4 000 de euro.
Ce banca mi-ar putea acorda pe 20 de ani (am 46 ani) si care ar fi conditiile de imprumut, ce avans se cere si care e comisionul bancii / rata? Exista ceva ajutor incurajari pt familiile ce se repatriaza?

Postat in data: 28 sept., 2015

Lucrez in Irlanda, pot face un imprumut in Romania?

Eu sunt in Irlanda de 2 ani si as vrea sa stiu daca as putea face un imprumut in Romania. Mentionez ca aici muncesc cu contract de munca pe perioada nedeterminata am un salar de 1300_1400 de euro.
va multumesc

Postat in data: 23 iun., 2015