Cum pot sa scap de credit daca in urma partajului apartamentul a ramas fostei sotii?

Sunt titularul unui credit imobiliar luat in 2005 de la BCR pentru un apartament. Am divortat in 2008 si, la partaj, am hotarat ca apartamentul ramane fostei sotii. Instanta a dat Hotarare definitiva si irevocabila in acest sens. BCR nu vrea sa puna in aplicare aceasta Hotarare decat cu verificarea veniturilor fostei sotii, ceea ce ea nu vrea. Eu, ca titular, ce pot sa fac sa ies din acest contract de credit?

Am luat legatura cu reprezentantii BCR, care mi-au spus ca doresc sa va ajute sa va rezolvati problema. Pentru aceasta, va roaga sa le transmiteti mai multe detalii, la adresa de e-mail: sesizari@bcr.ro.

Pe scurt, reprezentantii BCR spun ca banca nu poate sa aplice hotararea instantei daca nu a fost chemata in procesul de partaj si daca fosta sotie nu doreste sa mearga la banca pentru a prelua creditul.

Trebuie sa va adresati bancii pentru a vedea impreuna ce prevede decizia instantei cu privire la partaj si ce solutie exista pentru a scapa de credit.

Va rog sa reveniti cu amanunte pentru a-mi spune cum ati rezolvat problema sau daca aveti nevoie de ajutorul meu.

6 − 1 =