procese banci

Avocata m-a executat silit pentru ca nu i-am platit o factura mai mare decat convenisem! Ce pot sa fac?

„Bună ziua,in anul 2016 am apelat la serviciile doamnei/domnișoarei
avocate P pentru a mă reprezenta într-un proces penal , prin recomandarea unei cunoștințe comune .Procesul avea să fie de lunga durata ( încă e pe rol ),după o perioadă de timp ( câțiva ani ), am fost chemat la doamna/domnișoara avocata P pentru a mi se înmâna dosarul ,motivul fiind că procesul a durat / durează mai mult decât s a așteptat și a ieșit în pierdere cu drumurile la instanțele de judecată chiar dacă i am oferit o mică atenție pentru deplasări și deranj, oferindu mi dosarul cu detaliile necesare și ce mai aveam de făcut .

Anul acesta apelând la serviciile doamnei/domnișoarei avocate Păun Silvia nebănuind de
ceea ce o sa se întâmple , am oferit detaliile necesare privind dosarul ,mi s a spus că se va gândi la onorariul ,dosarul era în stagiu prea avansat și trebuia să se ocupe de el repede ,făcând foile juridice ( onorariul ) ,trimise pe email , semnate și retrimise
înapoi . Doamna/domnișoara Păun Silvia s a apucat de apel ,cerând anumite detalii care nu apărea în dosar sau declarați ,pentru a face cererea de apel la timp ,folosindu-se de detaliile mele oferite prin email , WhatsApp.

Înainte de a face plata a primei rate a onorariului am primit factura pe email a doamnei/domnișoare P, citind o am rămas surprins că a fost adăugat o sumă peste ceea ce am vorbit motiv fiind că a stat în arhiva și a studiat dosarul( cererea de apel a fost scrisă / facuta cu detaliile oferite de mine ) . Cerându-i să îmi explice de ce mi sa adăugat sumă care apare extra argumentul doamnei/ domnișoarei avocate P a fost că nimeni nu muncește gratis pentru mine ( dovada convorbire WhatsApp) .

Am decis să renunț la serviciile doamnei / domnișoare avocate ,crezând că are ceva personal cu mine după cele spuse , primind pe email facturi din partea biroului doamnei /domnișoare avocate . Între timp am căutat alt avocat /a dar fără nici un folos că prezentam foile primite legate de dosar pentru a mă reprezenta ,dar din păcate m am lovit de uși închise și timp pierdut .

Colac peste pupăză am fost înștiințat de Banca că am poprire pe cont printr-un mesaj , sunând la biroul Executor Judecătoresc K și explicandu i situația , mi s a spus că dacă am găsit alt avocat de am renunțat la serviciile doamnei /domnișoarei ,răspunzând că NU el mi a sugerat de a lua legătura cu doamna/ domnișoara avocata P ,răspunsul meu a fost cum să mai apelez la serviciile juridice din partea ei după cele întâmplate , închizând mi telefonul domnul Judecătoresc K. Rămânând fără avocat și popriri pe cont! Vă mulțumesc pentru timpul acordat și că ați citit povestea mea !”

Postat in data: 23 oct., 2023

Ce pot sa fac daca am ajuns in instanta pentru un credit neplatit din 2006?

„Am un credit din 2006 2007 am plătit cățva ani si na mai putut plăti si am ajuns la istanță ce pot face in asta caz?”

Postat in data: 22 aug., 2023

Pot da in judecata IFN-ul pentru anularea creditului, din cauza dobanzii prea mari?
contract credit medical credius

„Bună ziua.Am fost executat silit de BIROUL DE CREDITE RAPIDE IFN pt suma de 17.000 lei.Am achitat acea suma.Imprumutulba fost făcut în luna aprilie 2022 și din iunie nu am mai achitat rata.Imprumutul inițial a fost de 7000 lei.

Intrebarea mea este dacă mai pot recupera ceva din acei bani? Se poate invoca leziunea ca viciu de consimțământ? Exista un formular anume pentru aceasta?”

Postat in data: 01 mart., 2023

A dat cineva in judecata Aedificium (Raiffeisen Banca pentru Locuinte), pentru a cere prima de stat?
aedificium-banca-locuinte

As fi curios daca stiti de vreun client care a actionat Aedificium/Banca pentru Locuinte in instanta pentru a cere direct bancii sa livreze prima de stat promisa?
Eu intentionez sa ii dau in judecata si daca ar exista macar un precedent, sunt sigur ca acest proces s-ar derula mai usor.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Postat in data: 10 ian., 2022

Unde m-as putea adresa pentru a rezolva problema datoriilor la banci, daca nu am bani sa ma judec?

Am 5 popriri pe cont si 2 salarii. Din cont mi se retine jumatate din fiecare salariu ducandu-se amandoua jumatatile la cel mai vechi popritor si cel mai mare. Din aceasta cauza, unul din cei 4 popritori ramasi doreste sa imi puna poprire la angajatori urmand ca si acestia sa imi opreasca 1/3 din salarii.

Cât de legala este aceasta situatie si cui m-as putea adresa, neavand bani sa ma judec cu ei in instanta?

Postat in data: 08 dec., 2020

Piperea pierde inca un proces colectiv in care a cerut conversia creditelor in CHF ale OTP Bank la cursul istoric

Postat in data: 21 dec., 2017

Firmele de recuperare mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si de reprezentare in instanta?

Conform Deciziei 9/2016 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, firmele de recuperare nu mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si nici dreptul de reprezentare in instanta. Cum se poate scoate din evidenta dumneavoastra, intrucat banca a vandut imprumutul unei firmei de recuperare, iar aceasta nu mai are nici o putere legala decat abuziva.

Va multumesc si astept raspunsul dvs.

Postat in data: 29 sept., 2017

Care sunt cazurile de anulare a datoriilor celor executati silit, in baza legii darii in plata?

In articolul intitulat „Cum se judeca procesele pe legea darii in plata dupa decizia Curtii Constitutionale” mentionati ca o categorie distincta de sentinte date de instante la punctul 5: „De asemenea, exista mai multe decizii ale instantelor prin care s-au anulat datoriile clientilor aflati in faza de executare silita, fara a se demonstra existenta impreviziunii”.

Puteti sa-mi furnizati cazurile exacte in care s-a intamplat asa? Ma intereseaza aceasta deoarece eu am fost executat silit in 2012 iar azi sentinta de fond in procesul pe baza legii DIP mi-a fost nefavorabila pe motiv ca „notificarea din data de 26.08.2016 emisa de catre para?i reclamantei nu determina efectele juridice prevazute de Legea nr. 77/2016”. Mentionez ca inca nu am sentinta in intregul sau si nu stiu motivele care au stat la baza sentintei dar banuiesc ca ar putea fi cele identificate in articolul dvs. din 12.01.2017: „Curtea Constitutionala a publicat in Monitorul Oficial prima decizie referitoare la Legea darii in plata: clientii bancilor nu pot scapa de datorii daca au fost executati silit iar locuinta a fost vanduta

Va multumesc anticipat!

Postat in data: 22 mart., 2017

Curtea Constitutionala: motivarea deciziei privind legea darii in plata

Curtea Constitutionala: motivarea deciziei privind legea darii in plata

Postat in data: 15 ian., 2017

BRD ne executa silit, atat pe mine cat si pe girantul creditului, dupa conversia din euro in lei. Ce e de facut?

Detin un credit ipotecar in valoare de 26800 euro contractat in anul 2007. Am probleme de anul trecut cu cei de la agentia brd. In 2010 am refinantat creditul in lei datorita diminuarii salariale cu 25%. Totul a fost ok pana anul trecut in vara, cand am fost anuntat ca contul in euro exista inca si detin o datorie de 1001 euro. Am incercat impacarea pe cale amiabila, fara succes. Cei de la banca au dat creditul anticipat punand creditul sub executare silita. Traim un adevarat cosmar: mi s-a blocat contul bancar de catre executor atat mie cat si girantului si ni se ia aproape toti banii de catre executor. Girantul are si indemnizatie de crestere copil si alocatia de stat a celor doi copii este retinuta de catre executor. Mentionez ca atat eu cat si girantul suntem lucratori M.A.I. ce putem face in aceasta situatie? Suntem amenintati chiar ca o sa ne pierdem locuintele desi am inecercat sa chemam partile la mediere nu am primit nici un raspuns. Cei de la protectia consumatorului Teleorman nu iau nici o masura. Avocatii nu ne dau nici un raspuns favorabil motivand ca o sa pierdem procesul. Ce putem face in aceasta situatie?

Postat in data: 03 mart., 2015

Daca dau in judecata firma de recuperare creante, aceasta poate merge mai departe cu executarea silita?

Primesc notificari cu amenintari de executare silita de la firma de recuperare la un credit bancar. Intrebare: Daca dau in judecata firma de recuperare pe perioada litigiului, ei mai pot merge inainte cu o procedura de executare sau se blocheaza aceasta actiune? Multumesc!

Postat in data: 24 ian., 2015