reclamatie IFN

Dupa cat timp de neplata a ratelor la credit ma executa silit banca?

După cit timp de neplata ratelor la bancă îmi trimite banca dosarul în instanță pentru recuperarea creditului?

Cat mi se poate opri din salariu daca am trei banci restante?

Va rog frumos eu am trei rate bancare pe luna la toate am restante, cât pot sa îmi oprească fiecare din salariu pe luna?? Eu câștig 2000 lei și aprox. 300 lei bonuri

Prescriptia nu a stins datoria la Viva Credit, daca nu a facut nicio procedura de recuperare?

Buna ziua, am o nedumerire practica va rog si urmaresc pagina D-voastra si va felicit pt profesionalism!

In 2015 am facut un imprumut la VIVA IFN online si nu am mai reusit atunci sa achit un rest de 280 lei, cu care am ramas dator din 2015! Viva spune ca tot a incercat email, tel, dar nu m-a gasit! De 1 luma m-a sunat de la ei un operator ca am aceasta datorie!

Nu au facut nici o procedura de recuperare in timpul asta, PRESCRIPTIA NU A STINS DATORIA VA ROG? adica mai pot sa ma forteze in vreun fel? TOATE MULTUMIRILE, CU RESPECT

iCredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi le-am cerut sa-mi amane rata. Ce pot sa fac?

Am cerut consilierului iCredit amanarea ratelor, pentru ca am intrat in somaj tehnic si nu mai puteam plati rata, mi-a spus ca nu e nicio problema, insa ulterior am aflat ca m-au raportat la Biroul de Credit.

Am apelat la o firma pentru stergerea din Biroul de credit care n-au facut nimic, dar mi-au cerut sa le platesc 2.500 de lei sau macar jumatate din suma. Ce ma sfatuiti sa fac?

Pot trimite euro intr-un cont in lei de la o banca din Romania?

Bună ziua! Mă aflu într-o țară străină și doresc să aflu dacă pot trimite euro pe un cont in lei. Adică persoana din România
ii poate scoate direct de la bancomat? Conversia se face automat fără să cer această favoare expres? Si daca da, se percepe un
comision?

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

Pot face inchisoare daca nu platesc creditul la banca?

Buna ziua, in 2019 luna martie am facut un credit de 13000 €, nu am platit nimic pana in prezent. Pot face inchisoare pentru suma datorata ?

Cum pot sa scap de poprire si de taxele executorului?

Buna ziua! As dori și eu dacă se poate să mă ajutați cu un raspuns la o întrebare.

Am mai multe credite bancare si mi s-au pus poprire pe salariu, as dori sa stiu dacă există vreo rezolvare pentru a putea plăti eu ratele. De exemplu, daca mi se opreste 50% din salariul mediu pe economie, sa pot plati eu lunar aceasta suma impărțind la cite credite am? Să nu mi se mai retina din salar, plus ca peste 10000 de lei sunt taxele la toate executarile care le am, o suma foarte imensa de mare pt mine. Va multumesc

Cum se calculeaza rata unui pensionar executat silit?

Buna ziua. Am fost executata silit, dar pt ca nu am niciun bun proprietate personala, nu mi s-a luat nimic. Eu platesc insa rata. In curand voi fi in imposibitate de a mai plati ratele. In acest caz ce va face executorul? Cum se calculeaza rata unui pensionar?

Stergere Biroul de Credit
Cum pot afla daca sunt sau nu pe lista neagra, in vederea obtinerii unui card de credit?

Cum pot afla dacă sunt sau nu pe lista neagra în vederea obținerii unui card de credit!?