reclamatie IFN

axi-card-credit-reclamatie
Dupa ce perioada de intarziere la plata creditului pot sa fiu dat in judecata si executat silit?

Am o problema cu banca Axi card. Intrebarea e: poate sa ma dea in judecata dupa 2 luni de intarziere, de neplata?

Pot fi sters din Biroul de Credit daca datoria a fost achitata iar popriririle ridicate?

Buna ziua domnule Coman,

In urma cu cativa ani de zile am avut un imprumut (card de credit mai concret) la ING. In urma neplatii am fost inscris in biroul de credit si un executor mi-a pus poprire pe salar. Avand in vedere ca datoria este stinsa de peste 1 an de zile, ridicandu-mi-se toate popririle, pot fi sters din biroul de credit? Am vazut un alt Articol de-al dumneavoastra in care va oferiti sa-i asistati pe nevoiasi cu informatii si sugestii legat de radiere.

Aveti un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit, unde am fost raportat de mai multe IFN-uri?

Puteti sa-mi dati un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit? Am mai multe IFN-uri care m-au raportat, fara sa ma anunte sau sa ma avertizeze in vreun fel ca o sa am probleme mai tarziu daca voi cere un credit la banca.

Ferratum nu vrea sa-mi rescadenteze sau sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac ca sa nu ma raporteze la Biroul de Credit?

Am luat un imprumut de 1000 de lei de la Ferratum, online luna trecuta cu scadenta in 25 iulie, cu 0% dobanda.

Problema e ca am avut niste cheltuieli si nu pot da banii inapoi pana in 25.

Am citit pe site-ul dvs. ca pot cere o reesalonare a creditului, ca nu cumva sa ajung la Biroul de Credit, asa ca am sunat la Ferratum sa ntreb ce se poate face.

Dar nu am rezolvat nimic, mio spus ca nu exista asa ceva,ca de nu platec ma baga la Biroul de Credit pe lista de rau platnici.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Cu cat timp inainte banca trebuie sa ma notifice ca ma raporteaza la CRC?

Am facut o linie de credit la ING pe firma, linie care anul trecut a fost transformata in credit pe 36 luni. din pacate am avut 3 luni intarziere de plata si mi-au reziliat contractul dandu mi 15 zile de achitare.

Din pacate este o clauza generala in contract in sensul ca ei spun, ca in cazul in care nu platim la data prevazuta in contract,
au dreptul sa rezilieze contractul.

Nu sunt de rea credinta incerc sa recuperez restantele dar nu pot sa mai fac nimic cu rezilierea.

Exista o prevedere in legislatie cu cat timp inainte tb sa ma notifice ca ma raporteaza la CRCt sau nu este ca si la BIROUL DE CREDITt

MULTUMESC
anticipat

Ce mi se poate intampla daca nu mai platesc datoriile la IFN?

Sunt in imposibilitatea de plata, nu am niciun venit si nici bunuri mobile sau imobile, ifn ul a recurs la o firma de recuperare a creditelor. Problema e ca eu sunt in imposibilitatea de plata. Ce mi
se poate intampla? Mi-au pus in vedere ca ma vor actiona pe cale juridica, urmand executarea silita.

Cine sterge datele din Biroul de Credit?

Buna ziua . Am facut solicitare catre banca. Raspunsul dansilor l-am primit cum ca : a decis stergerea informatiilor negative. Dar eu inca sunt in Biroul de Credite. Am sunat la Biroul de Credite si mi-au spus ca nu ei sterg , ci banca. Am sunat din nou la banca si-mi spun ca ei m-au sters dar vor face o noua solicitare catre Birou. Cine de fapt trebuie sa stearga Biroul prin solicitarea bancii , eu prin intermediul site-lui , desi am facut si asta dar astept de ceva vreme.., Si nimic.

Ce motive pot fi acceptate pentru stergerea din Biroul de Credit?

Am avut restante la Provident, Icredit si Viva, pe care le-am platit. Provident si Icredit sunt mai vechi, au fost date la recuperari la Debt Collection Agency.

Nu am vazut notificarile de la ei. Cum pot sa sterg datele din Birodul de Credit?

Ce motive ar putea fi acceptate pentru stergerea informatiilor din BC?