credit online

In cat timp se actualizeaza Biroul de Credit, pentru o refinantare?
oney bank reclamatie

„Bună ziua!

În cat timp biroul de credit se actualizează ?
Am credit finalizat prin Oney și doresc o refinanțare la o instituție financiară dar mi se vede creditul achitat.

Mulțumesc !”

Postat in data: 14 iul., 2024

De ce trebuie sa platesc atat de mult la creditul BSG?
bsg credit dobanda

„Bună ziua. Am obtinut un credit de 3.000 lei de la BSG Credit in 03.01.2024. De atunci platesc lunar suma de 453 lei. Pana azi am platit 2.718 lei.

Azi am aflat ca mai am de plata 3.300 lei pentru a inchide creditul. Practic am mai mult de platit dupa 6 luni, decat am imprumutat. Va rog sa ma ajutați cu un sfat. Mulțumesc frumos”

Postat in data: 10 iul., 2024

Mai Mai Credit nu vrea sa-mi anuleze creditul acordat cu depasirea gradului de indatoare. Ce pot sa fac?
mai mai credit ifn reclamatie

„Am cerut la Mai Mai Credit sa-mi anuleze creditul, pentru ca mi l-au dat desi eram supraindatorat, iar acum nu mai fac fata si altor rate la celelalte IFN-uri. In acest moment sunt supra-indatorat, iar dobanda practicata este pur si simplu impovaratoare si nu mai pot scapa de datorii. Dar cei de la Mai Mai Credit nu vor sa ma ajute. Ce pot sa fac?”

Postat in data: 01 iul., 2024

BSG Credit mi-a aprobat un imprumut desi eram supraindatorat. Ce pot sa fac?
bsg credit reclamatie

„Buna ziua, BSG Credit, dar si alte IFN-uri, mi-a aprobat un credit desi eram supraindatorat, cu un grad de indatorare de peste 100%, adica ratele erau cat venitul, poate chiar mai mari. Ce mai pot sa faca in situatia aceasta, pentru ca am ajuns in blocaj si nu mai pot achita toate IFN-urile si bancile pentru ca s-au adunat rate si cresc tot mai mult.”

Postat in data: 01 iul., 2024

Ocean Credit mi-a scazut dobanda, dar tot trebuie sa platesc 8.000 lei la un credit de 4.000 lei. Ce pot sa fac?
ocean credit dae credit

„Am facut cereri de restructurare a creditelor IFN, pentru reducerea ratelor, sunt foarte mari si nu le mai pot plati, dar cei de la OCEAN CREDIT ca și solutie mi-au trimis un contract pe care din disperare să ajung la o soluție amiabilă l-am și semnat, însă de la o sumă de 4000 lei împrumutată, acum vor 8000 lei! Ce pot sa fac?”

Postat in data: 29 iun., 2024

ANPC nu ma ajuta, desi sunt supraindatorata cu credite IFN. Ce pot sa fac?
anpc reclamatie

„Am ajuns supraindatorata din cauza creditelor de la IFN-uri si nu mai stiu ce sa fac, pentru ca datoriile se aduna si sunt foarte mari. Am facut reclamatie la ANPC, dar nu ma ajuta, spun ca nu e de competenta lor, desi unele IFN-uri mi-au aprobat credite desi aveam grad mare de indatorare.

La Ocean Credit, de exemplu, nu cred ca a fost analizata situația financiara, la momentul încheierii creditului aveam un grad de indatorare era 80% din salariu! Eu având salariu la vremea respectivă 5500 lei, ratele mele cumulat erau de peste 4000 lei/luna. Ce pot sa mai fac?”

Postat in data: 28 iun., 2024

La un credit Flexcredit de 5.700 lei trebuie sa platesc 14.940 lei. Este corect?
flexcredit reclamatie dobanda refinantare

„Bună ziua,am avut un contract de credit de la FLEXCREDIT IFN,de anul trecut în valoare de 5700 lei, am platit pana acum mai mult decat dublu si tot mai am de platit, aproape 15.000 de lei. Este normal asa ceva?”

Postat in data: 25 iun., 2024

Cum fac reclamatie unui angajat icredit pentru amenintare?
icredit amenintare reclamatie

„Bună ziua cum fac și eu reclamație unui angajat de la icredit pentru amenințare”

Postat in data: 18 iun., 2024

Hora Credit nu vrea sa-mi restructureze imprumutul. Ce pot sa fac?
hora credit reclamatie

„Buna ziua.
Am solicitat un credit de 1000 lei pentru 30 zile. Primesc mesaj ca cererea s-a aprobat si un cod ca accept creditul. Dau accept si a doua zi aveam banii in cont. Totul OK!

Cand sa platesc in decembrie in aplicatie constat ca am o linie de credit cu rata minima de plata de 295 lei / sapt cred ca nu pot descarca nici astazi documentele .pdf. Aveam de plata 1250 lei pentru prelungire, si acopeream 60 lei din credit.

Am facut catre HORA Credit IFN 3 (trei) solicitari de rescadentare pana acum. Nici un raspuns. Am mai facut o cerere rescadentare debit astazi 03.06.2024!

Ca sa pot solicita inchiderea liniei de credit se pare ca trebuie facuta cerere cu 30 zile inainte; astazi ar trebui sa achit 4260 lei (1000 lei credit si 3260 dobanzi si penalitati).
Este cert, debitul va crește exponențial.

Scadenta anticipata nu a fost declarata, si nu au interesul să o declare, că doar au 3 ani la dispoziție să ne execute!

Cum ma sfatuiti sa procedez?
Va multumesc.”

Postat in data: 05 iun., 2024

CreditPrime nu mi-a operat rambursarea creditului. Ce pot sa fac?
dobanda credit prime

„Buna ziua. Am incercat sa rambursez creditul la CreditPrime online cu cardul. In timpul tranzactiei mi-a aparut eroare de plata dar banii mi-au fost luati de pe card.

Chiar daca banii mi-au fost luati rambursul nu s-a operat la CreditPrime. Dupa mai multe telefoane, cei de la CreditPrime mi-au zis ca este o defectiune la ei si voi primi banii inapoi in acceasi zi ca sa pot sa fac din nou rambursarea lucru care nu s-a intamplat iar dobanda creditului creste in continuare.

Eu nu am alti bani sa platesc pana imi intra inapoi banii platiti deja iar costul creditului creste. Ce pot sa fac in situatia asta.”

Postat in data: 30 mai, 2024

Credit Prime nu vrea sa ma ajute prin CSALB. Este legal?
dobanda credit prime

„Am trimis la csalb sa mai ajute cu plata creditului de la Credit Prime, dar mi-a raspuns ca nu a fost de acord institutia si a refuzat!

„Vă comunicăm prin prezenta faptul că subscrisa Ecofinance IFN nu suntem de acord să participăm la procedura de conciliere inițiată de D-nul/D-na,
Cu stimă,
Rucsandra Larisa Stanciu
Director Executiv”

Este legal sa refuze Credit Prime negocierea prin CSALB?”

Postat in data: 27 mai, 2024

Legea privind plafonarea dobanzilor la IFN-uri a intrat in vigoare?

„Am o intrebare legata de ordonanta de urgenta privind plafonarea dobanzilor la IFN-uri din 27.03.2024. Aceasta ordonanta a intrat in vigoare, pot sa fac cereri de reducere a dobanzilor la creditele in derulare? Va multumesc mult pentru ajutor. Oricum aceste IFN-uri sunt de evitat pe viitor.O zi buna!”

Postat in data: 19 mai, 2024

Ce pot sa fac daca am grad de indatorare mare la banci si IFN-uri?

„buna ziua, am fost refuzata de banca, am grad mare de indatorare. Credit la BCR 40000 lei, Credius 8000, ICredit 3000. Am ramas in urma cu ratele, dobanda penalitate, am fost refuzata de bancii si am ajuns in biroul de credite, sunt terminata psihic.Ce pot face??”

Postat in data: 13 mai, 2024

Este legal ca IFN-urile si recuperatorii sa ma caute acasa si la locul de munca?

„Buna ziua Domnul Vasile Coman,

Va rog frumos ma puteti ajuta cu un raspuns referitor la o problema intampinata cu banca Flex credit.

Într-adevăr am o restanță de 11 zile, dar doua doamne (reprezentati Flex credit) s-au dus sa ma caute la domiciliu, cum nu ma gaseau, fiind in timpul muncii, au venit la locul meu de munca.

Este legal asa ceva? Un reprezentant ifn ( Flex, I credit) sau un reprezentant recuperare creante( de ex. Kruk) sa ma caute la domiciul sau la loc de munca?

Va mulțumesc frumos pentru raspuns.”

Postat in data: 11 mai, 2024

Abuz IFN Rapid Credit: isi trag dobanzi enorme, fara a se achita din credit!
rapid credit ifn reclamatie

„Buna seara , doresc sa vă sesizez un abuz enorm din partea acestui IFN RAPID CREDIT cu sediul în Constanta .

In anul 2022 ,luna oct am contactat un credit de nevoi personale cu garanție imobiliară la acest IFN ,deoarece m- au înscris în biroul de credit și nu am putut accesa credit bancar !

Mi s- au dat 100000 lei rambursabili in 60 luni.Contractul nu e bun..își trag dobânzile enorme(2330 lei) timp de 24 luni fără a se achita din credit .și dacă nu pot achita pe data de 11 ale lunii ..percep dobânzi de 495 lei ptr 1 zi întârziere!!

Va rog ,sunt cămătari cu acte legale,sunt groaznici..bat din picior sa le dau banii deși mereu am platit! E a treia oară când ne fura efectiv banii..profitând de faptul că creditul are garanție imobiliară!! Va trimit contractul făcut pe repede înainte ..și discuții purtate cu funcționarii lor!! Va rog să mă ajutați să corectam atât contractul cât și să reglați dobânzile care le impun ilegal!! Mulțumesc anticipat!”

Postat in data: 11 mai, 2024

Viaconto nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
viaconto reclamatie

„Buna ziua. Am un credit la Viaconto de 3380 Ron la care suma minima de plata este 1150 de RON. Am cerut restructurarea creditului pentru ca am un grad de indatorare foarte mare si mi s-a raspuns ca nu ma pot ajuta si daca nu achit in maxim 30 de zile ma vor raporta la Biroul de Credit.Va rog sa ma ajutati. Multumesc.”

Postat in data: 09 mai, 2024

Hora Credit nu m-a informat ca dobanda creditului este 60.000% pe an. Este legal?
dobanda hora credit

„Am un credit activ la Hora credit de 1300 lei, au dobanda pe zi 2%, ma pune sa platesc 400 lei la 2 saptamani desi eu am un salariu f mic, vreau sa stiu daca e normal sau legal si cum pot sa fac sa platesc mai putin si mai repede? M-a terminat psihic in 2 luni treaba asta.

Au penalitati si dobanda foarte mari. De ieri pana azi mi-a crescut principalul cu toate costurile in plus, 70 lei intr-o zi,vreau sa siu ce solutii sunt, daca platesc principalul si toate penalitatile, scap de ei?

De asemenea, stiti daca este legal in totalitate? DAE este 60.000% pe an…nu mi-au specificat nimic din contract la telefon, doar mi au zis ca e acceptat sa intru sa semnez contractul si atat.”

Postat in data: 08 mai, 2024

Un broker mi-a facut un credit printr-o frauda bancara. Poate fi anulat?

„Un broker a folosit aplicația mea Raiffeisen pentru a accesa un credit online de 140000 lei și a furat banii. Banca nu m-a contactat telefonic, iar rata reprezintă jumătate din salariu. Există vreo
șansă ca banca să șteargă acest credit? Am depus plângere și la DIICOT.”

Postat in data: 01 mai, 2024

Hora Credit nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
buline biroul de credit

Va scriu ca un SOS
Am avut credite la hora credit am fost raportat la Biroul de Credit in anul 2022 si in 2023, fara nici o inregistrare sau posta, email.

Am trimis la Hora credit cerere cu art din Regulament UE si lege pt stergere din BC si au zis ca am intarziat mult pana am inchis creditul si nu vor sa stearga datele negative!!!!

Ce pot face va rog?
MULTUMESC MULT!”

Postat in data: 21 apr., 2024

Ce se poate intampla daca nu am platit un imprumut facut in alta tara?

„Ce se poate intampla daca am un imprumut la provident in republica ceha,si nu
lam achitat?”

Postat in data: 13 apr., 2024