IFN

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului [citeste tot]
Cum pot inchide un card si un credit Cetelem?

Am avut un credit la Cetelem pentru un telefon, luat in 2017, de vreo 2000 de lei, pe care l-am achitat de mult si credeam ca s-a inchis, cum era normal. Am primit atunci si un card, dar pe care nu l-am activat.

Numai ca zilele trecute am fost la Banca Transilvania sa intreb de un credit pentru casa si mi s-a spus ca apar la Biroul de Credit cu un credit la Cetelem, la care as mai avea de plata in jur de 70-80 de lei.

Eu credeam ca s-a inchis acel credit, nu stiam ca trebuie sa ceri inchiderea lui. Am sunat la Cetelem, le-am trimis si e-mail, dar n-am primit raspuns. Ma puteti ajuta?

Am sapte IFN-uri si o banca deschise, si nu le mai pot plati. Cum fac sa le refinantez?

Am o problema destul de majora, astfel incat am deschise 6 IFN care nu mai am posibilitatea sa le achit.Valoarea acestora a ajuns la aprox 5000 Eur. In afara de acestea am o rata de 2700 RON la o banca . Va rog daca ma puteti ajuta cu in sfat cum as putea sa procedez, sau de unde as putea obtine acesti bani- cu o rata lunara care sa imi pot permite sa o platesc…refinantand aceste IFN..Multumesc

biroul-de-credit-inregistrare-cont
Cum pot sa aflu ce banca m-a raportat la Biroul de credit?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: am mers la o banca pentru un credit si mi s-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in baza de date cu rau platnici de la Biroul de Credit. Eu habar n-aveam de asa ceva.
Presupun ca e din cauza unui credit fara buletin facut prin 2007 pentru un telefon, dar nici macar nu mai stiu prin ce banca l-am luat, fiind cumparat dintr-un magazin.

Oricum, acea datorie a fost achitata de mai multi ani, dupa ce mi s-a pus poprire pe salariu, iar din cate stiu ar trebui stearsa dupa patru ani, dar am inteles ca unele banci uita sa faca asta.

Cum aflu ce banca m-a raportat la Biroul de credit si cum pot sterge inregistrarea? Multumesc

axi-card-credit-reclamatie
Dupa ce perioada de intarziere la plata creditului pot sa fiu dat in judecata si executat silit?

Am o problema cu banca Axi card. Intrebarea e: poate sa ma dea in judecata dupa 2 luni de intarziere, de neplata?

Aveti un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit, unde am fost raportat de mai multe IFN-uri?

Puteti sa-mi dati un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit? Am mai multe IFN-uri care m-au raportat, fara sa ma anunte sau sa ma avertizeze in vreun fel ca o sa am probleme mai tarziu daca voi cere un credit la banca.

Ferratum nu vrea sa-mi rescadenteze sau sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac ca sa nu ma raporteze la Biroul de Credit?

Am luat un imprumut de 1000 de lei de la Ferratum, online luna trecuta cu scadenta in 25 iulie, cu 0% dobanda.

Problema e ca am avut niste cheltuieli si nu pot da banii inapoi pana in 25.

Am citit pe site-ul dvs. ca pot cere o reesalonare a creditului, ca nu cumva sa ajung la Biroul de Credit, asa ca am sunat la Ferratum sa ntreb ce se poate face.

Dar nu am rezolvat nimic, mio spus ca nu exista asa ceva,ca de nu platec ma baga la Biroul de Credit pe lista de rau platnici.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Cum sterg din Biroul de Credit datoriile la Zaplo, daca s-a retras din Romania?

Am avut un credit la Zaplo, pe care l-am achitat, dar ieri cand m-am dus la o banca sa fac un credit, mi-au spus ca sunt in Biroul de Credit.
Am vrut sa-i sun pe cei de la Zaplo sa vad de ce m-au raportat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte, dar nu mai raspunde nimeni la telefon, am inteles ca nu mai activeaza in Romania. Ce e de facut in acest caz?

Ce mi se poate intampla daca nu mai platesc datoriile la IFN?

Sunt in imposibilitatea de plata, nu am niciun venit si nici bunuri mobile sau imobile, ifn ul a recurs la o firma de recuperare a creditelor. Problema e ca eu sunt in imposibilitatea de plata. Ce mi
se poate intampla? Mi-au pus in vedere ca ma vor actiona pe cale juridica, urmand executarea silita.