IFN

ICredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi i-am anuntat ca am o problema si nu pot plati la timp. E legal?

Am avut un credit la ICredit de 1.500 de lei, pentru care am fost raportata la Biroul de Credit, desi l-am achitat. Problema a fost ca a trebuit sa plec in alta tara, i-am anunta ca s-ar putea sa nu pot plati de acolo, iar ei mi-au spus ca nu e nicio problema, sa fac o plata partiala, de 500 de lei, dupa care restul datoriei sa o platesc cand ma intorc. Asa am si facut, pentru ca in strainatate nu am avut acces la aplicatia de mobile banking a BRD, pentru ca nu a functionat reteaua Telekom, si nu am putut plati rata, am platit restul datoriei cand m-am intors, insa intre timp am fost raportata la Biroul de Credit pentru intarzieri. E legal ce a facut ICredit? Ce as putea face? Eu le-am trimis cereri sa ma stearga din Biroul de Credit, dar nu au vrut. Multumesc pentru ajutor.

Cum pot afla daca sunt in Baza de date la credite?

Buna ziua. Cum pot afla daca sunt in baza de date la credite?

Cum pot obtine amanarea ratelor la credite?

Ma aflu in imposibilitate de plată începând cu luna martie 2020, cum pot sa obtin o perioadă de amânare a ratelor la credit?

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului [citeste tot]
Cum pot inchide un card si un credit Cetelem?

Am avut un credit la Cetelem pentru un telefon, luat in 2017, de vreo 2000 de lei, pe care l-am achitat de mult si credeam ca s-a inchis, cum era normal. Am primit atunci si un card, dar pe care nu l-am activat.

Numai ca zilele trecute am fost la Banca Transilvania sa intreb de un credit pentru casa si mi s-a spus ca apar la Biroul de Credit cu un credit la Cetelem, la care as mai avea de plata in jur de 70-80 de lei.

Eu credeam ca s-a inchis acel credit, nu stiam ca trebuie sa ceri inchiderea lui. Am sunat la Cetelem, le-am trimis si e-mail, dar n-am primit raspuns. Ma puteti ajuta?

Am sapte IFN-uri si o banca deschise, si nu le mai pot plati. Cum fac sa le refinantez?

Am o problema destul de majora, astfel incat am deschise 6 IFN care nu mai am posibilitatea sa le achit.Valoarea acestora a ajuns la aprox 5000 Eur. In afara de acestea am o rata de 2700 RON la o banca . Va rog daca ma puteti ajuta cu in sfat cum as putea sa procedez, sau de unde as putea obtine acesti bani- cu o rata lunara care sa imi pot permite sa o platesc…refinantand aceste IFN..Multumesc

biroul-de-credit-inregistrare-cont
Cum pot sa aflu ce banca m-a raportat la Biroul de credit?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: am mers la o banca pentru un credit si mi s-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in baza de date cu rau platnici de la Biroul de Credit. Eu habar n-aveam de asa ceva.
Presupun ca e din cauza unui credit fara buletin facut prin 2007 pentru un telefon, dar nici macar nu mai stiu prin ce banca l-am luat, fiind cumparat dintr-un magazin.

Oricum, acea datorie a fost achitata de mai multi ani, dupa ce mi s-a pus poprire pe salariu, iar din cate stiu ar trebui stearsa dupa patru ani, dar am inteles ca unele banci uita sa faca asta.

Cum aflu ce banca m-a raportat la Biroul de credit si cum pot sterge inregistrarea? Multumesc

axi-card-credit-reclamatie
Dupa ce perioada de intarziere la plata creditului pot sa fiu dat in judecata si executat silit?

Am o problema cu banca Axi card. Intrebarea e: poate sa ma dea in judecata dupa 2 luni de intarziere, de neplata?

Aveti un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit, unde am fost raportat de mai multe IFN-uri?

Puteti sa-mi dati un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit? Am mai multe IFN-uri care m-au raportat, fara sa ma anunte sau sa ma avertizeze in vreun fel ca o sa am probleme mai tarziu daca voi cere un credit la banca.