IFN

Cum fac reclamatie unui angajat icredit pentru amenintare?
icredit amenintare reclamatie

„Bună ziua cum fac și eu reclamație unui angajat de la icredit pentru amenințare”

Postat in data: 18 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Hora Credit nu vrea sa-mi restructureze imprumutul. Ce pot sa fac?
hora credit reclamatie

„Buna ziua.
Am solicitat un credit de 1000 lei pentru 30 zile. Primesc mesaj ca cererea s-a aprobat si un cod ca accept creditul. Dau accept si a doua zi aveam banii in cont. Totul OK!

Cand sa platesc in decembrie in aplicatie constat ca am o linie de credit cu rata minima de plata de 295 lei / sapt cred ca nu pot descarca nici astazi documentele .pdf. Aveam de plata 1250 lei pentru prelungire, si acopeream 60 lei din credit.

Am facut catre HORA Credit IFN 3 (trei) solicitari de rescadentare pana acum. Nici un raspuns. Am mai facut o cerere rescadentare debit astazi 03.06.2024!

Ca sa pot solicita inchiderea liniei de credit se pare ca trebuie facuta cerere cu 30 zile inainte; astazi ar trebui sa achit 4260 lei (1000 lei credit si 3260 dobanzi si penalitati).
Este cert, debitul va crește exponențial.

Scadenta anticipata nu a fost declarata, si nu au interesul să o declare, că doar au 3 ani la dispoziție să ne execute!

Cum ma sfatuiti sa procedez?
Va multumesc.”

Postat in data: 05 iun., 2024

[citeste raspunsul]
CreditPrime nu mi-a operat rambursarea creditului. Ce pot sa fac?
dobanda credit prime

„Buna ziua. Am incercat sa rambursez creditul la CreditPrime online cu cardul. In timpul tranzactiei mi-a aparut eroare de plata dar banii mi-au fost luati de pe card.

Chiar daca banii mi-au fost luati rambursul nu s-a operat la CreditPrime. Dupa mai multe telefoane, cei de la CreditPrime mi-au zis ca este o defectiune la ei si voi primi banii inapoi in acceasi zi ca sa pot sa fac din nou rambursarea lucru care nu s-a intamplat iar dobanda creditului creste in continuare.

Eu nu am alti bani sa platesc pana imi intra inapoi banii platiti deja iar costul creditului creste. Ce pot sa fac in situatia asta.”

Postat in data: 30 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot sa aflu daca o firma are datorii la banci?

„Vreau sa vad daca sunt datori la bănci pe firma.”

Postat in data: 28 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Credit Prime nu vrea sa ma ajute prin CSALB. Este legal?
dobanda credit prime

„Am trimis la csalb sa mai ajute cu plata creditului de la Credit Prime, dar mi-a raspuns ca nu a fost de acord institutia si a refuzat!

„Vă comunicăm prin prezenta faptul că subscrisa Ecofinance IFN nu suntem de acord să participăm la procedura de conciliere inițiată de D-nul/D-na,
Cu stimă,
Rucsandra Larisa Stanciu
Director Executiv”

Este legal sa refuze Credit Prime negocierea prin CSALB?”

Postat in data: 27 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Legea privind plafonarea dobanzilor la IFN-uri a intrat in vigoare?

„Am o intrebare legata de ordonanta de urgenta privind plafonarea dobanzilor la IFN-uri din 27.03.2024. Aceasta ordonanta a intrat in vigoare, pot sa fac cereri de reducere a dobanzilor la creditele in derulare? Va multumesc mult pentru ajutor. Oricum aceste IFN-uri sunt de evitat pe viitor.O zi buna!”

Postat in data: 19 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Ce pot sa fac daca am grad de indatorare mare la banci si IFN-uri?

„buna ziua, am fost refuzata de banca, am grad mare de indatorare. Credit la BCR 40000 lei, Credius 8000, ICredit 3000. Am ramas in urma cu ratele, dobanda penalitate, am fost refuzata de bancii si am ajuns in biroul de credite, sunt terminata psihic.Ce pot face??”

Postat in data: 13 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Este legal ca IFN-urile si recuperatorii sa ma caute acasa si la locul de munca?

„Buna ziua Domnul Vasile Coman,

Va rog frumos ma puteti ajuta cu un raspuns referitor la o problema intampinata cu banca Flex credit.

Într-adevăr am o restanță de 11 zile, dar doua doamne (reprezentati Flex credit) s-au dus sa ma caute la domiciliu, cum nu ma gaseau, fiind in timpul muncii, au venit la locul meu de munca.

Este legal asa ceva? Un reprezentant ifn ( Flex, I credit) sau un reprezentant recuperare creante( de ex. Kruk) sa ma caute la domiciul sau la loc de munca?

Va mulțumesc frumos pentru raspuns.”

Postat in data: 11 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Abuz IFN Rapid Credit: isi trag dobanzi enorme, fara a se achita din credit!
rapid credit ifn reclamatie

„Buna seara , doresc sa vă sesizez un abuz enorm din partea acestui IFN RAPID CREDIT cu sediul în Constanta .

In anul 2022 ,luna oct am contactat un credit de nevoi personale cu garanție imobiliară la acest IFN ,deoarece m- au înscris în biroul de credit și nu am putut accesa credit bancar !

Mi s- au dat 100000 lei rambursabili in 60 luni.Contractul nu e bun..își trag dobânzile enorme(2330 lei) timp de 24 luni fără a se achita din credit .și dacă nu pot achita pe data de 11 ale lunii ..percep dobânzi de 495 lei ptr 1 zi întârziere!!

Va rog ,sunt cămătari cu acte legale,sunt groaznici..bat din picior sa le dau banii deși mereu am platit! E a treia oară când ne fura efectiv banii..profitând de faptul că creditul are garanție imobiliară!! Va trimit contractul făcut pe repede înainte ..și discuții purtate cu funcționarii lor!! Va rog să mă ajutați să corectam atât contractul cât și să reglați dobânzile care le impun ilegal!! Mulțumesc anticipat!”

Postat in data: 11 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Viaconto nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
viaconto reclamatie

„Buna ziua. Am un credit la Viaconto de 3380 Ron la care suma minima de plata este 1150 de RON. Am cerut restructurarea creditului pentru ca am un grad de indatorare foarte mare si mi s-a raspuns ca nu ma pot ajuta si daca nu achit in maxim 30 de zile ma vor raporta la Biroul de Credit.Va rog sa ma ajutati. Multumesc.”

Postat in data: 09 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Hora Credit nu m-a informat ca dobanda creditului este 60.000% pe an. Este legal?
dobanda hora credit

„Am un credit activ la Hora credit de 1300 lei, au dobanda pe zi 2%, ma pune sa platesc 400 lei la 2 saptamani desi eu am un salariu f mic, vreau sa stiu daca e normal sau legal si cum pot sa fac sa platesc mai putin si mai repede? M-a terminat psihic in 2 luni treaba asta.

Au penalitati si dobanda foarte mari. De ieri pana azi mi-a crescut principalul cu toate costurile in plus, 70 lei intr-o zi,vreau sa siu ce solutii sunt, daca platesc principalul si toate penalitatile, scap de ei?

De asemenea, stiti daca este legal in totalitate? DAE este 60.000% pe an…nu mi-au specificat nimic din contract la telefon, doar mi au zis ca e acceptat sa intru sa semnez contractul si atat.”

Postat in data: 08 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Se poate anula un credit acordat cu depasirea gradului de indatorare?

Cerere pentru anularea creditului/creditelor acordat(e) cu depasirea gradului de indatorare

va solicit anularea creditului/creditelor, intrucat a(u) fost acordat(e) cu incalcarea
Regulamentului BNR nr.6 din 2018 privind gradul maxim de indatorare.

Mentionez ca, in prezent, gradul meu de indatorare este de 200% fata de salariul din contractul individual de munca.

Regulamentul BNR nr.6 din 2018 pentru modificarea Regulamentului nr.17 din 2012 privind unele conditii de creditare prevede urmatoarele, la articolul 19:

„Art. 19. – (1) La acordarea unui credit, nivelul maxim al gradului total de îndatorare stabilit potrivit art. 12 alin. (1) lit. f) nu poate depăşi 40%.”

In acelasi timp, solicit anularea datoriei aferente acestui/acestor credit(e), fiind acordat(e) ilegal.

Multumesc anticipat.”

Postat in data: 26 apr., 2024

[citeste raspunsul]
BNP Paribas (Cetelem) nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
cetelem reclamatie biroul de credit

„Buna ziua,
Am solicitat la BNP Paribas(Cetelem) restructurarea creditului-motiv supraindatorare si am primit un raspuns scurt „ca BNP Paribas Personal Finance (Cetelem), a anuntat sistarea activitatii de creditare in Romania si din pacate nu va putem ajuta cu solicitarea dumneavoastra.”

Exista vreo posibilitate de a obtine o rezolvare a acesteti situatii neplacute?Multumesc pentru ajutor!”

Postat in data: 23 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Hora Credit nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
buline biroul de credit

Buna ziua
Va scriu ca un SOS
Am avut credite la hora credit am fost raportat la Biroul de Credit in anul 2022 si in 2023, fara nici o inregistrare sau posta, email.

Am trimis la Hora credit cerere cu art din Regulament UE si lege pt stergere din BC si au zis ca am intarziat mult pana am inchis creditul si nu vor sa stearga datele negative!!!!

Ce pot face va rog?
MULTUMESC MULT!”

Postat in data: 21 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Finopro imi cere 17.500 de lei pentru un credit exigibil anticipat de 2.500 de lei la Credius! Ce pot sa fac?
notificare finopro credit scadent anticipat credius

„Buna ziua. Am si eu o problema. Acum un an de zile, am facut un credit de nevoi personale la Credius IFN. Acesta a fost in valoare de 2500 de lei ( din care 500 de lei taxa de analiza ) . Am platit cateva rate, dupa care am ramas fara serviciu, iar plata ratelor a devenit imposibila.

Acestia au cesionat contractul de credit catre o firma de recuperare creante si anume Finopro IFN S.A. tocmai am primit astazi o notificare scrisa, in care mi se cere sa achit catre Finopro IFN S.A , suma de 17507 lei, reprezentand, 2185 lei dobanda restanta, 2494 lei principal declarat exigibil anticipat, iar 12822 lei, dobanda declarata exigibila anticipat. Ce pot face in aceasta situatie?

Mi se pare exagerat de mult sa platesc 17500 lei, pentru un credit restant de 2500 de lei. Va multumesc pentru eventualul ajutor.”

Postat in data: 15 apr., 2024

[citeste raspunsul]
TBI Bank nu vrea sa-mi inchida linia de credit. Ce trebuie sa fac?

„Buna ziua,

Am o situatie cu TBI Bank, am refinantat pe data de 26 linia de credit, doar in data de 4 Aprilie au alocat banii in cont. Acum ma tot amana fara sa imi dea un raspuns, imi spun ca cererea e in procesare de cateva zile, nu mi-au restituit nici suma alocata in plus iar eu am nevoie sa duc dovada inchiderii la banca refinantatoare.

Multumesc”

Postat in data: 11 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Ce trebuie sa fac daca nu mai pot sa platesc creditele la IFN-uri?

„Bună ziua, ma confrunt cu o situație, a ifn-urilor. Care deși aveam un grad mare de îndatorare cu BRD, mi sau acordat altele, le am luat în ideea sa achit din restante.

Ultimul de hora nici nu m-au sunat au trimis un mail cu o aprobare, nici nu mi am dat seama ca era un credit, am dat o sa deschid ce scria și defapt îmi aprobase un credit. De 1500 care ajuns în 2 luni 3000.eu nu pot plăti deoarece am poprire de la BRD. La fel și restul creditelor nu ma încadrăm legal la credit având unul la BRD mare.

Acum risc sa îmi pună toți poprire nu le mai pot plăti. Ce pot face în situația asta? Nu reușesc sa creditez nimic sa pot achita tot. Stau în chirie și am un copil în întreținere. Ce ma sfătuiți.”

Postat in data: 10 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Pot sa reclam undeva dobanzile cosmice la creditul Hora Credit?
hora credit reclamatie

„Va salut
Am si eu o problema grava cu Hora Credit si amcitit raspunsul excelent de pe site!
Am fost deja poprit!
Pt 2100 lei, in dec 2021, acum am achitat 8756 lei!
Daca se poate va rog?
1 Pt dobanzile cosmice de 730 pp si 69…DAE pot sa reclam undeva? e incriminat de lege? mai ales ca nu s-a negociat cu mine clauza asta!
2 Executorul mi-a trimis simultan somatia si incuviintarea si instiintarea dar deja era facuta poprirea!!!
Cum pot recupera ceva va rog si sa ma indrept impotriva lor?
MULTUMESC MULT, CU RESPECT”

Postat in data: 26 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Ferratum m-a supraindatorat si nu vrea sa-mi restructureze creditul! Ce pot sa fac?
ferratum linie de credit

„Acum doi ani am facut un credit la Ferratum bank .Acest credit a fost facut oarecun ilegal printr un broker .Am avut in acea perioada niste probleme cu copilul si imi trebuia 3000 de lei dar acest broker mi a spus ca el poate obtine 15 000 de lei de la Feratum .

I am spus ca este imposibil ca depasesc cu mult gradul de indatorare (eu la vremea aceea mai aveam o rata de 1300 de lei si un salariu de 2700 de lei net )ca nu as putea plati rata de 1671 ,dar el mi a spus ca dupa o luna o sa il refinantam pe 5 ani cu o rata mica Am acceptat pentru ca nu stiu cu cine a vorbit acolo pentru ca in 5 minute creditul era acordat eu doar completand un formular on line .

Dupa o luna cand i am zis sa facem refinantare mi a spus ca cei de la Ferratum nu mai fac refinantari si asa am ranas cu o rata f mare pentru capacitatile mele de plata (de aici am spus ca a fost acordat ilegal si nu s a respectat nornele BNR cu privire la gradul de indatorare )

Am reusit cu mare dificultate sa platesc 10 rate din 16 cat era in total la acest credit dupa care am avut niste problene de sanatate si eu si copilul .

Am incercat sa obtin de la cei de la Ferratun o reesalonare dar mi au spus ca nu se poate .Am fost plecat din tara cand am revenit am luat legatura telefonic cu creditorul si mi au spus ca acest credit nu maj este la ei ci la CreditExpress.”

Postat in data: 24 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Suma minima de plata la linia de credit este mai mare decat pensia! Ce pot sa fac?
credit prime reclamatie

Postat in data: 21 mart., 2024