Etichete: in

Cum aflu daca sunt sau nu in Biroul de Credit?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Așa dori sa aflu daca sunt in biroul de credit. Ce trebuie sa fac?

Postat in data: 10 sept., 2022

Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania?

„Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania? nu au specificat nicaieri nici macar ca se pot depune cererile”

Postat in data: 08 aug., 2022

Se pot amana din nou ratele la credite, daca le-am amanat si in pandemie?

Bună seara domnule Coman. Știm că sunteți asaltat de întrebări pe această temă și totuși îndrăznim să vă rugăm să ne ajutați și pe noi pentru că avem o dilemă și anume: am amânat în timpul pandemiei (anul 2020) plata ratelor pentru un credit de nevoi personale la Banca Transilvania și am dori să știm în mod clar dacă putem acum să amânăm din nou ratele dat fiind că în normele de aplicare am văzut că era o precizare precum „se pot amâna o singură dată” și nu am înțeles dacă se aplică și retroactiv (cine a amânat în pandemie nu mai poate amâna).

Postat in data: 03 aug., 2022

Ordonanta 90/2022 de amanare a ratelor se aplica si in cazul IFN-urilor?

Ordonanta de amanare a ratelor la credite se aplica si in cazul IFN-urilor, deoarece am trimis notificarea catre un IFN, iar acestia m-au contactat spunandu-mi ca nu
se aplica in cazul acestora?

Postat in data: 02 aug., 2022

Se pot depune cereri de amanare a ratelor la credite? Au aparut in Monitorul Oficial normele de aplicare a OUG 90/2022?

Daca azi 1 august inca nu au aparut in Monitorul Oficial normele de aplicare ale O. 90/2022…mai este valabila ? Fiindca in 29 iulie s-a implinit termenul de 30 de zile de la publicarea ei. Oare nu este o smecherie aici ca sa nu mai putem depune cereri?

Am fost la BT saptamana trecuta si mi s-a spus ca neavand nici o reglementare in vigoare …nu pot primi cererea mea.

Postat in data: 02 aug., 2022

Ce inseamna restante, cand se conditioneaza amanarea ratelor la credite?

Va salut. Cand se conditioneaza amanarea ratelor prin a nu fi avut restante in ultimele luni, la ce se refera mai exact? La raportari la biroul de credite, incapacitate de plata? Sau chiar si la intarzieri de cateva zile peste data scadenta?

Postat in data: 01 aug., 2022

Trebuie sa redepun cererea de amanare a ratelor, dupa publicarea normelor de aplicare a OUG 90/2022?

Am depus cererea de amanare rate, dupa publicarea OUG 90/2022, mai exact in data de 4 iulie 2022.
Este nevoie sa o redepun dupa publicarea normelor de aplicare a OUG 90/2022 sau ramane valabila cererea depusa initial?

Postat in data: 30 iul., 2022

Au fost publicate in Monitorul Oficial normele de amanare a ratelor? Cand se pot depune cereri?

Au fost publicate in Monitorul oficial normele de amanare a ratelor? De asemenea daca se solicita amanarea ratelor de ex pe 1 aug ,eu avand scandenta tot in august,va trebui sa achit rata din august sau se poate amana si pt rata aferenta lunii in curs?

Postat in data: 30 iul., 2022

Nu reusesc sa intru in cont. S-a blocat aplicatia YOU BRD?
you brd problema activare

„Buna ziua. Nu reusesc sa intru in cont de vreo ora. S a blocat aplicatia YOU BRD?”

Postat in data: 14 iun., 2022

Trecerea la IRCC nu ne afecteaza intr-un fel in viitor?
IRCC si ROBOR evolutie

Buna ziua, aceasta trecere la ircc, nu ne afecteaza intr’un fel in viitor? Nu e plin de surprize si acest ircc sa aiba o crestere ca si roborul? E bine sa trecem la ircc dar poate dam peste alte dobanzi ascunse si iar nu stim pe unde sa scoatem camasa.

Postat in data: 05 mai, 2022

De ce nu pot descarca aplicatia You BRD? Sunt in Danemarca.
you brd problema activare

Nu pot descarca aplicația you BRD sint în Danemarka. Am avut aplicația you BRD mi sa spart telefonul și nu îmi da voie ,ups a apărut o eroare.

Postat in data: 18 mart., 2022

Pot fi girant daca sunt in Biroul de Credit?
biroul-de-credit-date-contact

Dacă sunt în biroul de credit pot fi girant?

Postat in data: 15 mart., 2022

Cum aflu daca mai sunt in Biroul de Credit?
cont-birouldecredit

As dori sa aflu dacă mai sunt in biroul de credit sau nu ? Dacă ma puteți ajuta va rog.

Postat in data: 15 mart., 2022

Nu merge sa activez in BT Pay cardul in euro. Ce trebuie sa fac?
bt pay aplicatie

Nu merge sa activez cardul în euro. Ce trebuie sa fac?

Postat in data: 06 mart., 2022

Cum se procedeaza pentru a rezolva problema inregistrarii in aplicatia you brd?
youbrd-aplicatie

Cum se procedeaza pentru a rezolva problema inregistrarii in aplicatia you brd? Pe telefon nu se poate deoarece da eroare. La agentie nu se poate , dand aceeasi eroare . Am fost pus pe o lista de asteptare, pentru a fi sunat. De o saptamana nu pot face plati deloc. Va rog astept urgent un raspuns.

Postat in data: 26 ian., 2022

Cum vad daca sunt in baza de date la Biroul de credit?
cont-birouldecredit

„Buna ziua. Mi-am făcut cont pe Birouldecredit.ro și nu-mi apare decât să selectez data și așa mai departe. Dau caută și nu-mi apare nimic.
Eu am fost înscris ca rău platnic, au trecut cei 4 ani pe care trebuia să-i aștept. Cum pot sa fac prin intermediul site-ului să-mi arate că nu mai sunt in baza de date la ei să-mi scrie ca nu s-au găsit raportări sau ceva de genul?”

Postat in data: 26 ian., 2022

A dat cineva in judecata Aedificium (Raiffeisen Banca pentru Locuinte), pentru a cere prima de stat?
aedificium-banca-locuinte

As fi curios daca stiti de vreun client care a actionat Aedificium/Banca pentru Locuinte in instanta pentru a cere direct bancii sa livreze prima de stat promisa?
Eu intentionez sa ii dau in judecata si daca ar exista macar un precedent, sunt sigur ca acest proces s-ar derula mai usor.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Postat in data: 10 ian., 2022

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

Postat in data: 11 oct., 2020

Cum pot afla daca sunt sau nu pe lista neagra, in vederea obtinerii unui card de credit?
Stergere Biroul de Credit

Cum pot afla dacă sunt sau nu pe lista neagra în vederea obținerii unui card de credit!?

Postat in data: 30 sept., 2020