anulare datorii

Pot fi executata silit pentru o datorie la un credit de acum 12 ani?

Bună seara am și eu o întrebare. Mama mea a luat un credit în 2004 în franci și din 2008 nu au mai putut plăti creditul. în următorii 2 ani adică pana în 2010 au primit înștiințare de la banca cum ca au de plătit iar azi după 12 ani au primit o înștiințare prin care s-a transmis faptul ca are poprire pe conturi.

Menționez ca creditul a fost luat cu buletinul la acel moment fără a se gira nimic acum întrebarea mea este dacă se poate ajunge la executare silita și dacă ar putea rămâne fără casa din cauza aceasta.

Va rog sa ma ajutați cu un răspuns și eventual sa ma îndrumați cum aș putea sa o ajut în aceasta situație. Mulțumesc mult

Prescriptia nu a stins datoria la Viva Credit, daca nu a facut nicio procedura de recuperare?

Buna ziua, am o nedumerire practica va rog si urmaresc pagina D-voastra si va felicit pt profesionalism!

In 2015 am facut un imprumut la VIVA IFN online si nu am mai reusit atunci sa achit un rest de 280 lei, cu care am ramas dator din 2015! Viva spune ca tot a incercat email, tel, dar nu m-a gasit! De 1 luma m-a sunat de la ei un operator ca am aceasta datorie!

Nu au facut nici o procedura de recuperare in timpul asta, PRESCRIPTIA NU A STINS DATORIA VA ROG? adica mai pot sa ma forteze in vreun fel? TOATE MULTUMIRILE, CU RESPECT

Se poate ridica poprirea daca ma inteleg cu banca?

Am o poprire pentru o datorie la banca si as vrea sa stiu daca se poate anula poprirea inainte de a plati toata datoria, prin executor. Se poate daca ma inteleg cu banca?

Dupa cat timp se prescrie (sterge) datoria la un credit neplatit?

IN 2005 AM LUAT NISTE BUNURI IN RATE AM PLATIT O PERIOADA SI DUPA ACEEA NU AM MAI AVUT POSIBILITATEA SA RAMBURSEZ BANII DUPA CARE AM FOST ANUNTAT CA SUNT EXECUTAT DAR NU S-A INTAMPLAT NIMIC.

DUPA CAT TIMP SE PRESCRIE ACEASTA ACTIUNE. MULTUMESC ANTICIPAT.

Este posibil ca dupa 6 ani sa primesc instiintare de poprire? Ce pot sa fac?

Intrebarea mea se refera la o poprire facuta de cei de la Kredyt Inkaso, si anume: in anul 2010 am luat un credit de nevoi personale de la Unicredit la care am platit ratele corect pana in 2012 inceputul lui 2013, in anul urmator sotia s-a imblonavit si am fost nevoit ca tot salariul sa-l dau pe tratamente medicale si binenteles sa port copilul la scoala.

Vazand ca nu ma ajung cu banii am decis sa plec la munca in strainatate insa inainte de a pleca am mers la banca sa anunt a.i. sa ma pasuiasca cu ratele macar 2-3 luni pana imi revin financiar, lucratorul bancar m-a verificat si mi-a spus ca nu ma gaseste cu nici un credit la ei…..cum o fi fost posibil nu stiu, i-am aratat graficul de rambursare dar in continuare a sustinut ca nu poate sa-mi dea o derogare ca nu are la ce.

Am plecat in strainatate pana in 2016 apoi m-am angajat din nou in Romania. Anul acesta mai precis in luna Mai m-am trezit cu poprire la locul de munca.

Intrebarea mea este:
1. Este posibil ca dupa aproape 6 ani sa primesc instiintare de poprire fara ca in prealabil sa fi fost instiintat de aceasta?
2. Exista vreo cale legala de a fi combatuta?

Multumesc mult

Dupa cat timp se poate cere prescrierea (anularea) datoriei?

Buna Seara

Am o intrebare referitoare la un credit facut acuma 7 ani la un IFN pe care nu am mai reusit sa il achit, iar ultima rata achitata a fost acum vreo 6 ani de zile, cei drept pana in prezent am fost instintat in legatura cu creditul restant dar fara nici o poprire pe salar cu toate ca toata perioada aceasta am fost angajat cu norma intraga cu virament salarial pe card.

Daca in aceasta perioada de 6 ani de la ultima rata ahitata si pana in prezent cand mi sa pus poprirea pe salar nu a mai existat alta poprire, se poate invoca o contestatie pentru prescrierea datoriei, tinand cont de nu a mai existat alta executare in decurs de 6 ani? Va multumesc.

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7 – 8 ani, s-a prescris?

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7, 8 ani, s-a prescris? M? mai vede c? am f?cut imprumut la ei, suma mica 1000 lei?

Daca nu am achitat nimic la un credit BRD din 2013 este prescris?

Buna ziua, as dori sa stiu daca nu am mai achitat nimic la un credit la BRD din 2013, acest dosar este prescris? Somatii de plata nu am primit. Dar astazi bucuria: in posta, somatie de plata de la Fortunato pt BRD.

Cum pot sterge restantele din Biroul de Credit?

Am o problema, am vrut sa fac un imprumut si mi s-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in Biroul de Credit.
Eu am avut doua carduri la Credit Europe Bank, la care am avut restante, dar le-am achitat in urma cu cateva luni, firmei de recuperare la care m-au dat.
Intrebarea e cum scap de Biroul de Credit. Multumesc

Daca am achitat datoria restanta, mai sunt considerata rau-platnica si nu pot aplica la un credit Prima Casa?

Am o problema. Ce se intampla daca am avut un credit de nevoi personale, insa eu casatorindu-ma si ramanandu-mi creditul sa continue sa mi-l plateasca parintii, ei nu l-au mai platit. Am aflat asta doar dupa un an dupa ce am activat la o banca sa-mi bag hartiile pt. prima casa. Eu achitandu-mi datoria restanta care mi s-a acumulat vreau sa stiu daca eu am platit datoria eu sunt considerata rauplatnic si nu mai pot activa la creditul pt.prima casa timp de 5 ani? Asa mi s-a spus de cei
de la departamentul clienti.