Etichete: reclamatie executor judecatoresc

Mi se opreste de doua ori din indemnizatia pentru copil, si la banca si la AJPIS. Ce pot sa fac?

„Unde pot face o reclamatie catre un executor judecatoresc? Am o poprire pe indemnizatia pentru copil si imi opreste si banca si ajpis. I-am spus executorului sa trimită scrisoare către ajpis sa imi oprească de acolo ca mai am o poprire si imi oprește si banca si ajpis dar nu vor.”

Postat in data: 22 mart., 2024

Se poate pune poprire pe indemnizatia de handicap?

„Buna seara va rog daca ma puteti ajuta,mamei mele i s-a pus o poprire cu data de 7 februarie anul curent problema este ca in acest cont intra pensia sociala minima si indemnizatia de handicap.Mentionez ca mama mea are handicap psihic grad 1.Executorul nu ma ajuta cu nimic.Ce cadru legal exista?multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2024

Imi opreste din salariu si la banca si la servici. Ce pot sa fac?

„Buna ziua!
Am două popriri de la același CAR și acestea au ajuns același executor judecătoresc.
Acest domn a trimis actul de poprire atât la serviciu cât și la bancă, astfel că îmi oprește 1/2 din salariu de pe statul de plată și din puținul care rămâne și îl primesc in contul bancar mai oprește și banca.
Cei de la bancă spun că nu pot face nimic deoarece domnu executor ar trebui sa le trimită notificare pentru a înceta poprirea Ce sa fac?”

Postat in data: 17 ian., 2024

Avocata m-a executat silit pentru ca nu i-am platit o factura mai mare decat convenisem! Ce pot sa fac?

„Bună ziua,in anul 2016 am apelat la serviciile doamnei/domnișoarei
avocate P pentru a mă reprezenta într-un proces penal , prin recomandarea unei cunoștințe comune .Procesul avea să fie de lunga durata ( încă e pe rol ),după o perioadă de timp ( câțiva ani ), am fost chemat la doamna/domnișoara avocata P pentru a mi se înmâna dosarul ,motivul fiind că procesul a durat / durează mai mult decât s a așteptat și a ieșit în pierdere cu drumurile la instanțele de judecată chiar dacă i am oferit o mică atenție pentru deplasări și deranj, oferindu mi dosarul cu detaliile necesare și ce mai aveam de făcut .

Anul acesta apelând la serviciile doamnei/domnișoarei avocate Păun Silvia nebănuind de
ceea ce o sa se întâmple , am oferit detaliile necesare privind dosarul ,mi s a spus că se va gândi la onorariul ,dosarul era în stagiu prea avansat și trebuia să se ocupe de el repede ,făcând foile juridice ( onorariul ) ,trimise pe email , semnate și retrimise
înapoi . Doamna/domnișoara Păun Silvia s a apucat de apel ,cerând anumite detalii care nu apărea în dosar sau declarați ,pentru a face cererea de apel la timp ,folosindu-se de detaliile mele oferite prin email , WhatsApp.

Înainte de a face plata a primei rate a onorariului am primit factura pe email a doamnei/domnișoare P, citind o am rămas surprins că a fost adăugat o sumă peste ceea ce am vorbit motiv fiind că a stat în arhiva și a studiat dosarul( cererea de apel a fost scrisă / facuta cu detaliile oferite de mine ) . Cerându-i să îmi explice de ce mi sa adăugat sumă care apare extra argumentul doamnei/ domnișoarei avocate P a fost că nimeni nu muncește gratis pentru mine ( dovada convorbire WhatsApp) .

Am decis să renunț la serviciile doamnei / domnișoare avocate ,crezând că are ceva personal cu mine după cele spuse , primind pe email facturi din partea biroului doamnei /domnișoare avocate . Între timp am căutat alt avocat /a dar fără nici un folos că prezentam foile primite legate de dosar pentru a mă reprezenta ,dar din păcate m am lovit de uși închise și timp pierdut .

Colac peste pupăză am fost înștiințat de Banca că am poprire pe cont printr-un mesaj , sunând la biroul Executor Judecătoresc K și explicandu i situația , mi s a spus că dacă am găsit alt avocat de am renunțat la serviciile doamnei /domnișoarei ,răspunzând că NU el mi a sugerat de a lua legătura cu doamna/ domnișoara avocata P ,răspunsul meu a fost cum să mai apelez la serviciile juridice din partea ei după cele întâmplate , închizând mi telefonul domnul Judecătoresc K. Rămânând fără avocat și popriri pe cont! Vă mulțumesc pentru timpul acordat și că ați citit povestea mea !”

Postat in data: 23 oct., 2023

Soldul datoriei nu scade, desi am respectat angajamentul de plata. Ce trebuie sa fac?

„Am un angajament de plata la executor pentru un credit ipotecar pe care l-am respectat conform angajamentului,dar soldul tot nu scade cu toate ca platesc sume considerabile ! Este ceva de facatut in acest sens ? La cine pot apela pentru un sfat ?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Care este termenul legal de raspuns de la biroul judecatoresc?

„Buna ziua!
Am facut o solicitare catre biroul judecatoresc prin care doresc aflarea debitului restant,achitarea acestuia si inchiderea dosarului,atat telefonic cat si prin email.Nu primesc nici un raspuns.
Va rog termenul legal care este sa imi raspunda?
Mulțumesc!”

Postat in data: 08 aug., 2023

Ce fac daca masina cumparata este sub sechestru si nu o pot inscrie?

„Buna ziua!Soțul are o mașină pe numele lui am făcut contract de vânzare cumpărare între mine și el ,eu am vândut mașină cu contract și fiscal scos de la primărie altui om .A fost să înscrie mașină pe numele lui și am aflat că mașina este pusă sub sechestru ce este de făcut .Va mulțumesc !”

Postat in data: 30 iul., 2023

Executorul nu vrea sa-mi ridice sechestrul de pe masina. Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Vin și eu cu o nelămurire către dumneavoastră și sper sa puteți sa ma ajutați și pe mine în problema aceasta ca nu pot sa înțeleg.

Am luat un credit în valoare de 47000 și nu am mai reușit sa îl achit.Anul trecut în luna a 11 am primit acasă o înștiințare de sechestru auto.Masina pe care o dețin nu valorează mai mult de 6000 de lei ca este din anul 2002.

Am luat legătura cu executorul și lam rugat sa îmi ridice sechestru de pe masina ca am doi copii minori și depind de ea ca să fac naveta la servici,la care dansul a zis că nu mi-l ridică. În acest caz ce am de făcut. Va mulțumesc și aștept un raspuns.”

Postat in data: 26 feb., 2023

Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor. Ce pot sa fac?
kruk-reclamatie

Buna ziua. Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si pe cea de insotitor. Este legal asa ceva? Eu am avut o datorie la Piraeus Bank pe care n-am mai putut-o plati din cauza accidentului de munca in urma caruia am ramas invalid. Primul executor mi-a clasat dosarul, dar acum am primit poprire de la alt executor, care si-a pus onorariu de 1400 de lei, iar de pe cardul Raiffeisen mi s-a luat deja peste 700 de lei. Am facut reclamatie la Raiffeisen si mi-au spus ca luna aceasta nu-mi vor mai luat banii. Executorul e greu de abordat si arogant, spune ca n-are timp sa discute cu mine si ca-mi poate lua banii si din pensia de invaliditate, desi am o situatie grea si un copil mic. Puteti sa ma ajutati? Multumesc

Postat in data: 10 ian., 2022