Etichete: Centrul de Solutionare Amiabila a Litigiilor Bancare

TBI m-a executat silit dupa 3 luni de neplata a creditului. Este legal?
TBI Bank reclamatie credit

In anul 2019 , am luat un credit de la Tbi ,pana in 2020 luna Ianuarie am plătit lunar ratele .Ulterior timp de 2 luni nu am mai putut plăti fiindcă am avut decesul părinților și nu mi-am mai putut permite plantat ratelor timp de 3 luni .

In Martie am găsit o hârtie in posta cum ca , am fost executata silit fiindcă nu am plătit aceste luni 3600 de lei .In luna Martie am plătit suma integral și am fost anunțată de către tbi ca , mi s-a închis contractul achitând toată suma integral .

Anul acesta am accesat un credit pentru o locuința imobiliară iar cei de la banca nu pot înainta dosarul fiindcă eu apar in biroul de credit.Am luat legătura cu cei de la tbi au spus ca nu tine de ei și sa trimit o solicitare către cei de la “biroul de credit “ sa m-a șteargă ei .Am luat legătura și mi-au spus ca trebuie cei de. La tbi sa facă acest lucru.

Ce este de făcut fiindcă efectiv nu mai înțeleg unde sa trimit mail?.Multumesc

Postat in data: 23 mart., 2022

Pot scapa de executarea silita cu ajutorul CSALB?
CSALB_banca-intelegere-amiabila

Căutând astăzi pe internet să aflu răspunsuri la întrebări puse de anumite persoane care trec sau au trecut prin aceleași probleme cu care mă confrunt și eu acum, am descoperit CSALB. Am pus deja o întrebare folosind formularul online dar, găsind și adresa dvs. de mail, m-am gândit să vă întreb dacă mai poate fi o negociere în cazul în care deja există de două zile o executare silită sau trebuie mers direct în instanță pentru contestarea ei. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Postat in data: 30 oct., 2021

Unde m-as putea adresa pentru a rezolva problema datoriilor la banci, daca nu am bani sa ma judec?

Am 5 popriri pe cont si 2 salarii. Din cont mi se retine jumatate din fiecare salariu ducandu-se amandoua jumatatile la cel mai vechi popritor si cel mai mare. Din aceasta cauza, unul din cei 4 popritori ramasi doreste sa imi puna poprire la angajatori urmand ca si acestia sa imi opreasca 1/3 din salarii.

Cât de legala este aceasta situatie si cui m-as putea adresa, neavand bani sa ma judec cu ei in instanta?

Postat in data: 08 dec., 2020