avocat

Ce pot sa patesc daca nu platesc creditul auto din Germania?

„In 2021 am achiziționat o mașină în rate din Germania , în 2023 am plecat in Romania definitiv ,de când am plecat nu am mai plătit ratele ,mașina între timp sa defectat și am dat-o la piese de schimb
Acuma mia venit o hârtie de la noi din Romania.
Ce pot sa pățesc daca nu plătesc nimic ,nu am nimic pe numele meu ?”

NOTIFICARE

Subscrisa, Santander Consumer Bank, persoană juridică de naționalitate germană, cu sediul în Santander Platz 1, Monchengladbach 41061, Germania, având codul de identificare: HRB 1747, reprezentată de către …, în calitate de avocat,

având în vedere:
i. încheierea Contractului de credit nr. D223208829 in continuare denumit prescurtat „Contractul”, prin care v-a fost împrumutată suma de bani necesară cumpărării autovehiculului marca Mercedes modelul GLC 220D in continuare denumit prescurtat „Autovehiculul”;

ii. faptul că nu v-ați respectat obligația de a achita subscrisei sumele de bani datorate cu titlu de restituire împrumut, respectiv ați încetat să vă mai achitați ratele;

vă comunică următoarele:

1. Contractul a fost reziliat conform dispozițiilor clauzei înscrise la pct. V lit.da) din Contract.

2. Autovehiculul este proprietatea subscrisei, iar deținerea acestuia de către dvs. în prezent este lipsită de titlu. Conform dispozițiilor clauzelor înscrise in Contract aveți obligația platii sumelor restante sau a predării Autovehiculului către subscrisa. Pentru îndeplinirea acestei obligații, vă solicităm să ne contactați la numărul de telefon: …

3. În situația în care nu veți da curs prezentei notificări și nu veți achita suma restanta in valoare de 3.803,2 EUR pana la data de 17.10.2023 sau restitui autovehiculul, subscrisa va demara toate demersurile legale în vederea recuperării Autovehiculului prin promovarea tuturor acțiunilor și cererilor necesare, costurile acestora urmând a fi suportate de către dvs. cu titlu de cheltuieli de judecată. Împotriva dvs. se va formula și o plângere penală pentru refuzul restituirii, faptă care, conform dispozițiilor art. 238 din Codul penal român, este pedepsită cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă. De asemenea, va fi emisă și o alertă cu privire la Autovehicul în sistemul „Sirene”, veți fi oprit în trafic de către poliție, iar Autovehicul va fi reținut.”

Postat in data: 25 oct., 2023

Avocata m-a executat silit pentru ca nu i-am platit o factura mai mare decat convenisem! Ce pot sa fac?

„Bună ziua,in anul 2016 am apelat la serviciile doamnei/domnișoarei
avocate P pentru a mă reprezenta într-un proces penal , prin recomandarea unei cunoștințe comune .Procesul avea să fie de lunga durata ( încă e pe rol ),după o perioadă de timp ( câțiva ani ), am fost chemat la doamna/domnișoara avocata P pentru a mi se înmâna dosarul ,motivul fiind că procesul a durat / durează mai mult decât s a așteptat și a ieșit în pierdere cu drumurile la instanțele de judecată chiar dacă i am oferit o mică atenție pentru deplasări și deranj, oferindu mi dosarul cu detaliile necesare și ce mai aveam de făcut .

Anul acesta apelând la serviciile doamnei/domnișoarei avocate Păun Silvia nebănuind de
ceea ce o sa se întâmple , am oferit detaliile necesare privind dosarul ,mi s a spus că se va gândi la onorariul ,dosarul era în stagiu prea avansat și trebuia să se ocupe de el repede ,făcând foile juridice ( onorariul ) ,trimise pe email , semnate și retrimise
înapoi . Doamna/domnișoara Păun Silvia s a apucat de apel ,cerând anumite detalii care nu apărea în dosar sau declarați ,pentru a face cererea de apel la timp ,folosindu-se de detaliile mele oferite prin email , WhatsApp.

Înainte de a face plata a primei rate a onorariului am primit factura pe email a doamnei/domnișoare P, citind o am rămas surprins că a fost adăugat o sumă peste ceea ce am vorbit motiv fiind că a stat în arhiva și a studiat dosarul( cererea de apel a fost scrisă / facuta cu detaliile oferite de mine ) . Cerându-i să îmi explice de ce mi sa adăugat sumă care apare extra argumentul doamnei/ domnișoarei avocate P a fost că nimeni nu muncește gratis pentru mine ( dovada convorbire WhatsApp) .

Am decis să renunț la serviciile doamnei / domnișoare avocate ,crezând că are ceva personal cu mine după cele spuse , primind pe email facturi din partea biroului doamnei /domnișoare avocate . Între timp am căutat alt avocat /a dar fără nici un folos că prezentam foile primite legate de dosar pentru a mă reprezenta ,dar din păcate m am lovit de uși închise și timp pierdut .

Colac peste pupăză am fost înștiințat de Banca că am poprire pe cont printr-un mesaj , sunând la biroul Executor Judecătoresc K și explicandu i situația , mi s a spus că dacă am găsit alt avocat de am renunțat la serviciile doamnei /domnișoarei ,răspunzând că NU el mi a sugerat de a lua legătura cu doamna/ domnișoara avocata P ,răspunsul meu a fost cum să mai apelez la serviciile juridice din partea ei după cele întâmplate , închizând mi telefonul domnul Judecătoresc K. Rămânând fără avocat și popriri pe cont! Vă mulțumesc pentru timpul acordat și că ați citit povestea mea !”

Postat in data: 23 oct., 2023

Sunt executat silit dupa 14 ani de cand am luat creditul! Ce pot sa fac?
kruk executare silita

Buna ziua! In anul 2008 am luat un credit de nevoi personale .Am.achitat o perioada si dupa aceea nu am mai avut posibilitatea de a rambursa imprumutul. Luna aceasta am primit o scrisoare de la Kruk referitoare la achitarea datoriei si executare silita.Sunt 14 ani de atunci.Va rog sa ma ajutati in acest sens.

Postat in data: 24 nov., 2022

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

Postat in data: 11 oct., 2020

Dupa cat timp se prescrie (sterge) datoria la un credit neplatit?

IN 2005 AM LUAT NISTE BUNURI IN RATE AM PLATIT O PERIOADA SI DUPA ACEEA NU AM MAI AVUT POSIBILITATEA SA RAMBURSEZ BANII DUPA CARE AM FOST ANUNTAT CA SUNT EXECUTAT DAR NU S-A INTAMPLAT NIMIC.

DUPA CAT TIMP SE PRESCRIE ACEASTA ACTIUNE. MULTUMESC ANTICIPAT.

Postat in data: 21 mart., 2019

Cum pot fi sters din Biroul de Credit?

Am vrut sa fac un credit si m-au gasit raportat la Biroul de Credit cu datorii.
Am avut mai demult un card de credit Cardavantaj la Credit Europe Bank si probabil ca de acolo mi se trage, dar nu m-au anuntat.

Ce pot sa fac ca sa fiu sters din baza de date?

Postat in data: 21 feb., 2018

Daca au trecut 5 ani, pot contesta executarea pe motivul prescriptiei?

In situatia in care am un credit restant, la care ultima rata a fost efectuata acum 5 ani, in cei 5 ani nu am primit nimic acasa, nu s’a instituit poprire pe cont desi salariul intra in cont.

Am primit instiintare de poprire de la executor judecatoresc ieri si astazi mi s-au blocat toti bn din cont inclusiv tot salariul.

Ce sfat imi dati? Cum trebuie sa procedez?

Sa contactez un avocat ptr contestarea infiintarii popririi, avand in vedere ca au trecut 5 ani?

Postat in data: 17 ian., 2018

Piperea pierde inca un proces colectiv in care a cerut conversia creditelor in CHF ale OTP Bank la cursul istoric

Postat in data: 21 dec., 2017

Firmele de recuperare mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si de reprezentare in instanta?

Conform Deciziei 9/2016 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, firmele de recuperare nu mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si nici dreptul de reprezentare in instanta. Cum se poate scoate din evidenta dumneavoastra, intrucat banca a vandut imprumutul unei firmei de recuperare, iar aceasta nu mai are nici o putere legala decat abuziva.

Va multumesc si astept raspunsul dvs.

Postat in data: 29 sept., 2017

Mi-au fost poprite conturile dupa 10 ani de cand am luat creditul. Se poate face ceva?

Acum 10 ani am facut un credit de 5.000 euro la ABN Amro Bank, banca a fost vanduta catre RBS, care nici asta nu mai exista din cate am inteles…astazi am primit sms de la ING ca si cum conturile au fost blocate si am proprire pe ele… eu nu am platit ratele de 7 ani, se poate face ceva? Multumesc

Postat in data: 26 mai, 2017

Executorii judecatoresti pot sa-mi retina jumatate din salariul minim pe economie?

Am un salariu minim pe economie, iau in mana in jur de 1.000 de lei lunar si de anul trecut am o poprire pentru o datorie la banca de 350 de lei, asa ca mai raman cu 650 de lei si am si un copil minor in intretinere. Banca (BRD) mi-a blocat si bursa sociala primita de copil de la Primarie, asa incat a trebuit sa fac un angajament plata cu executorul, pentru a putea lua bursa, desi stiu ca pe aceasta nu se poate pune poprire.

Acum am primit a doua poprire pentru un alt credit restant ajuns la o firma de recuperare, care a vrut toti banii, nu m-am inteles cu ei pentru o plata in rate.

Intrebarea mea este: poate sa-mi retina inca o treime din salariu pentru a doua poprire, adica in jur de 700 de lei, iar eu sa raman cu doar 300 de lei, care nu-mi ajung nici pentru mancare?

Postat in data: 28 mart., 2017

Se pot prescrie datoriile?

Parintii mei au datorii la apa si gunoi de 1200 respectiv 1500 lei. Au fost dati in judecata si au inceput sa plateasca esalonat. Sumele datorate s-au adunat pe parcursul a 9 10 ani. Se mai pot prescrie sumele datorate sau macar o parte?

Postat in data: 27 mart., 2017

Curtea Constitutionala – DECIZIA Nr.245 din 19 aprilie 2016 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art.12 si 13 din Legea nr.193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre profesionisti si consumatori

Postat in data: 30 ian., 2017

Curtea Constitutionala: motivarea deciziei privind legea darii in plata

Curtea Constitutionala: motivarea deciziei privind legea darii in plata

Postat in data: 15 ian., 2017

Cum se procedeaza daca am doua popriri? E legal sa retii 1/2 din salariu un favoarea aceluiasi BEJ (Birou Executor Judecatoresc)?

Buna seara.

Am si eu o mare problema cu banca. Am o poprire foarte mare de 40.000 lei pe contul de salariu, poprire instituita de un BEJ in ian 2016.

Intrucat lucrez intr-o institutie de stat si nu obtin alte venituri in afara de cele din salariu care se incaseaza exclusiv in contul bancar, am convenit cu BEJ ca poprirea de 1/3 sa ramana doar pe contul bancar, fara a mai implica si institutia angajatoare.

In luna octombrie anul 2016 banca a mai primit o alta poprire in valoare de 700 de lei. In aceeasi luna mi s-a retinut 1/2 din salariu, achitand astfel si poprirea in valoare de 700 lei.

In luna noiembrie 2016 mi s-a retinut 1/3, iar surpriza a venit in luna decembrie cand s.a revenit la poprirea de 1/2, adica din nou s.a retinut poprirea de 700 lei.

Dupa indelungate discutii incepand cu data de 09.12.2016 cu operatorii din call center ai bancii respective (Ing) si primirea a tot soiul de informatii contradictorii, astazi am primit raspunsul oficial: conform legii (oare?), intrucat aveti 2 popriri active, suntem obligati sa va retinem 1/2 din salariu pe care suntem obligati sa.i redirectionam catre cea mai veche poprire (cea de 40000 lei), adica voi avea retinere din salariu de 1/2 circa 5 ani, dupa care vom proceda si la stingerea popririi de 700 lei. E legal?

E legal sa retii 1/2 din salariu un favoarea aceluiasi bej? Nu stiu daca am fost coerenta, efectiv nu vad sa scriu de plans, pur si simplu sunt oficial muritoare de foame cu 1/2 retinere lunara. Credeti-ma ca muncesc si noaptea in frig pt ore suplimentare, care au insumat cel mult 450 de lei pe luna, sunt considerata nebuna institutiei pentru munca pe care o depun voluntar.

Nu mai.vad ce pot face ca om simplu, am facut toate demersurile pe care le-am putut face fara bani, si nu mai vad cum as putea trece peste ani de trai cu jumatate de salariu, si asa mic.

Postat in data: 21 dec., 2016