prescriere datorii

Pot face contestatie la executare pentru un credit vechi? Si cum trebuie procedat?

In anul 2007 am luat un credit pentru achizitie bunuri de la BRD FINANCE IFN, in baza deciziei de indemnizatie crestere copil. Un an mai tarziu am terminat indemnizatia de crestere a copilului si pentru ca firma la care lucram daduse faliment intre timp, am ramas fara servici si totodata mi-a fost imposibil sa mai platesc creditul, ultima plata in noiembrie 2008. Din diverse surse am aflat ca s-a emis hotarare judecatoreasca de executare silita pentru acel credit. In acest moment nu am proprietati pe numele meu si nici nu lucrez. Intrebarea mea este daca pot face contestatie la executare si cum trebuie procedat. Ps. Sunt executata de INTRUM DEBT FINANCE AG. MULTUMESC

Dupa cat timp se prescrie (sterge) datoria la un credit neplatit?

IN 2005 AM LUAT NISTE BUNURI IN RATE AM PLATIT O PERIOADA SI DUPA ACEEA NU AM MAI AVUT POSIBILITATEA SA RAMBURSEZ BANII DUPA CARE AM FOST ANUNTAT CA SUNT EXECUTAT DAR NU S-A INTAMPLAT NIMIC.

DUPA CAT TIMP SE PRESCRIE ACEASTA ACTIUNE. MULTUMESC ANTICIPAT.

Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit, daca s-a prescris creditul?

Cand pot fi stearsa din Biroul de Credit daca in iunie 2018 am decizie judecatoreasca definitiva precum creditul meu este prescris?

Dupa 17 ani am descoperit ca am o datorie la Flanco si sunt in Biroul de Credit. De ce si ce pot face?

Buna ziua acum 17 ani am cumparat un calculator in valoare de 16 milioan de la Flanco si mi-a dat si un card, mi-a zis ca am pe el 2 milioane. Toate bune si frumoase am platit rata la frgider si am cheltuit bani de pe acel card.

Dupa un timp am pierdut cardu am zis la ce mai imi trebuie. Dupa 17 ani m-am dus sa fac un credit de nevoi personale si mi-a zis ca sunt in Birou de credit datoare cu 45 de mil..mentinez ca n-am facut niciun credit la banci niciodata. Din luna aprilie acestui an platesc acea datorie ..

Ma puteti lamuri de ce ..s-a ajuns aici dupa atatia ani iar io n-am stiut nimic.

Este posibil ca dupa 6 ani sa primesc instiintare de poprire? Ce pot sa fac?

Intrebarea mea se refera la o poprire facuta de cei de la Kredyt Inkaso, si anume: in anul 2010 am luat un credit de nevoi personale de la Unicredit la care am platit ratele corect pana in 2012 inceputul lui 2013, in anul urmator sotia s-a imblonavit si am fost nevoit ca tot salariul sa-l dau pe tratamente medicale si binenteles sa port copilul la scoala.

Vazand ca nu ma ajung cu banii am decis sa plec la munca in strainatate insa inainte de a pleca am mers la banca sa anunt a.i. sa ma pasuiasca cu ratele macar 2-3 luni pana imi revin financiar, lucratorul bancar m-a verificat si mi-a spus ca nu ma gaseste cu nici un credit la ei…..cum o fi fost posibil nu stiu, i-am aratat graficul de rambursare dar in continuare a sustinut ca nu poate sa-mi dea o derogare ca nu are la ce.

Am plecat in strainatate pana in 2016 apoi m-am angajat din nou in Romania. Anul acesta mai precis in luna Mai m-am trezit cu poprire la locul de munca.

Intrebarea mea este:
1. Este posibil ca dupa aproape 6 ani sa primesc instiintare de poprire fara ca in prealabil sa fi fost instiintat de aceasta?
2. Exista vreo cale legala de a fi combatuta?

Multumesc mult

Dupa cat timp se poate cere prescrierea (anularea) datoriei?

Buna Seara

Am o intrebare referitoare la un credit facut acuma 7 ani la un IFN pe care nu am mai reusit sa il achit, iar ultima rata achitata a fost acum vreo 6 ani de zile, cei drept pana in prezent am fost instintat in legatura cu creditul restant dar fara nici o poprire pe salar cu toate ca toata perioada aceasta am fost angajat cu norma intraga cu virament salarial pe card.

Daca in aceasta perioada de 6 ani de la ultima rata ahitata si pana in prezent cand mi sa pus poprirea pe salar nu a mai existat alta poprire, se poate invoca o contestatie pentru prescrierea datoriei, tinand cont de nu a mai existat alta executare in decurs de 6 ani? Va multumesc.

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7 – 8 ani, s-a prescris?

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7, 8 ani, s-a prescris? M? mai vede c? am f?cut imprumut la ei, suma mica 1000 lei?

Mai pot fi executat silit si se mai poate pune proprire pe salariu daca nu mai figurez in Biroul de credite?

Buna ziua. Am si eu o intrebare daca sunteti amabili sa ma ajutati. Am
verificat la biroul de credite si nu mai figurez cu istoric restante, ultima rata care am platit-o a fost acum 7 ani, este vorba despre un card de credit emis de rbs. In continuare firma de recuperari ma suna si imi trimite scrisori de amenintare, intre ghilimele. Mai pot fi executat silit si se mai poate pune proprire pe salar daca nu mai figurez in biroul de credite? Va mtunesc frumos pt raspuns. O zi buna.

Daca nu am achitat nimic la un credit BRD din 2013 este prescris?

Buna ziua, as dori sa stiu daca nu am mai achitat nimic la un credit la BRD din 2013, acest dosar este prescris? Somatii de plata nu am primit. Dar astazi bucuria: in posta, somatie de plata de la Fortunato pt BRD.

Bancpost nu m-a anuntat ca am o datorie si acum sunt executat silit de Kruk. Ce pot sa fac?

Am luat un imprumut de 2600 euro de la Bancpost si pana in 2014 am achitat in jur de 3600 de euro, dupa care nu am mai platit, am crezut ca am terminat.

Acum banca la care am contul m-a anuntat ca mi-a blocat banii din ordinul executorului judecatoresc, pentru o datorie la Kruk, care a cumparat creditul meu de la Bancpost.

Bancppost nu mi-a trimis nicio notificare din 2014, desi avea numarul meu de telefon, e normal asa ceva? Sa ma trezesc cu banii blocati, fara nicun avertisment? Eu aveam in cont in jur de 1.000 de euro, mi-au luat 700 si am ramas cu 300. Ce pot sa fac?