Etichete: CSALB

Credius nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, desi sunt supraindatorat. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

„Am trimis o solicitare la Credius pentru reesalonarea creditului luat cu depasirea gradului de indatorare, fiind acum in imposibilitatea de a mai plati ratele, pentru ca am mai multe imprumuturi la IFN-uri, dar am primit acest raspuns: „Va informam ca in acest moment Credius IFN SA nu acorda restructurari/reesalonari/amanari/refinantari ale creditelor. Din pacate nu putem da curs solicitarii dumneavoastra de restructurare a creditului.” Ce pot sa fac?”

Postat in data: 04 mart., 2024

Credius nu vrea sa-mi ramburseze sumele achitate in plus la credit, decat dupa 90 de zile. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

Am avut doua credite la Credius Ifn pe care le am inchis in data de 15.01.2024.N am stiut exact ce suma am de achitat pentru ca nu s au deranjat sa mi raspunda la mail urile in care sm solicitat o situatie
exacta.Am achitat mai mult ,prin transfer bancar ,cu aproximativ 830 ron.

Am sunat apriape in fiecare zi sa inchida acele fredite si sa mi restituie diferenta.Astazi,mi su transmis ca,conform procedurii interne,voi primi diferenta in 90 zile.Am cerut sa mi se spuna unde
este stipulat acest aspect in contract si mi s a raspuns sec,, Nu e,, ,asteptati 90 zile.

Este aberant sa astept 3 luni sa mi se returneze banii mei.Ei se folosesc de ce nu le apartine.Va rog sa mi vomunicati cui trebuie sa ma adresez.
Va multumesc”

Postat in data: 20 ian., 2024

Dupa cat timp se sterg datoriile?

„Buna seara. Dupa cat timp se sterg datoriile care nu au fost integral platite ?”

Postat in data: 19 ian., 2024

Credius nu-mi raspunde la mailuri. Ce pot face?
credius contact

„buna ziua,

am avut luat de la credius un credit de 5000 ron, pe care l-am rambursat anticipat la vreo 2 saptamani. stiind ca vor recalcula dobanda, am virat 5500 ron, cerand ulterior restituirea sumei ramase
dupa stingerea datoriei. au trecut mai bine se 2 luni si nu numai ca nu primesc banii, dar nici nu imi raspund – cred ca am trimis vreo 5 mailuri.
ce pot face? multumesc!”

Postat in data: 05 ian., 2024

Credit Prime nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, fara sa am istoric negativ la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
reclamatie credit prime

„Buna ziua mi s a acordat o limita de credit deși aveam gradul foarte mare de indatorare. Dobânda este enorma si am ajuns in imposibilitate de plata.

Am aplicat pt un credit … din nefericire la Credit prime, gândindu ma sa fac o refinanțare si sa îl închid imediat, din păcate n am reușit sa fac refinanțarea deoarece gradul de indatorare meu este mare.
Creditul este in valoare de 4000 de lei…
De 3 luni plătesc câte 1500 de lei lunar dobânda , acum ma aflu in imposibilitate de plata data restanta a fost pe 23 Iulie , deja am intarziere si nu gasesc nici o soluție fără a ajunge sa am un istoric negativ la biroul de credit.

Le am scris celor de la CSALB , dar nu s a putut face nimic .. va atașez răspunsul lor si al CREDITPRIME.
Astept un răspuns va rog .
O zi buna!”

Postat in data: 09 aug., 2023

Unde pot sa reclam banca Raiffeisen, pentru ca mi-a incasat salariul in cardul de credit?
reclamatie Raiffeisen

Unde pot sa reclam banca Reiffeeisen ? Am solicitat sa imi mute banii personali de pe un card pe altul.. Am doua carduri.unul de credit si unul de debit. Am primit salariul in contul celui de credit Banca nu a facut niciodata nici-o atentionare …timp de 4 ani..

Nu as fi aflat ca este o greseala daca nu as fi retras bani si am primit in desfasurator o suma ca dobanda perceputa de banca.. Abia atunci am aflat.. Am cerut să imi mute banii in celalalt cont …sau sa inchida cardul de credit si deci si contul.. Nu Deci ….ce pot sa fac ?

Postat in data: 27 nov., 2022

Cum fac o reclamatie la Raiffeisen?

Care este procedura de transmitere a unei reclamatii la Raiffeisen Bank?

Postat in data: 13 nov., 2022

Credius a refuzat negocierea litigiului prin CSALB. Ce pot sa fac?
reclamatie online anpc

Am fost anunțat de CSALB ca IFN-ul Credius, cu care am un litigiu privind dobânzile mari la credit, nu a acceptat sa între în procedura SAL (Soluționarea Alternativa a Litigiilor), situație în care cererea mi-a fost clasata. Ce pot sa fac în aceasta situatie?

Postat in data: 28 iul., 2022

Unicredit nu mi-a răspuns la cererea de migrare de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?
UniCredit Bank reclamatie poprire

„Buna ziua. In data de 12 mai 2022, am facut o cerere Bancii UNICREDIT (unde am un credit ipotecar) pentru a migra de la Robor la IRCC. Din pacate,dupa o luna jumatate nu am primit niciun raspuns, dar intre timp ratele cresc exagerat de mult datorita Robor la 3 luni (ultima crestere este de 480 lei!! ). Mentionez ca la intrebari adresate conducatorului sucursalei unde sunt „arondat” raspunsul este unul foarte simplu, dar incredibil in acelasi timp: „nu am primit inca aprobarea de la Bucuresti”.

Puteti sa imi spuneti daca exista un termen in care Banca este obligata sa raspunda unei asemenea cereri si daca exista un astfel de termen, ce as putea sa fac?”

Postat in data: 01 iul., 2022

Credius si Integral Collection nu mi-au raspuns la reclamatie. Ce pot sa fac?
credius credit reclamatie

„Bună ziua, am facut reclamatie la credius, si le am trimis notificare de concediere, au spus ca nu ma pot ajuta, cu nimic, din contra au spus ca nu i intimidez cu reclamatia. Am trimis si la Integral collection la fel mi au spus daca nu achit in 48 de ore vine nu stiu ce inspector.”

Postat in data: 19 iun., 2022

Raiffeisen (Aedificium) m-a pacalit cu prima de stat. Ce pot sa fac?
raiffeisen aedificium reclamatie

Am fost si eu pacalita de ei, au spus ca am 24 luni la dispozitie sa prezint “ bonurile si facturile fiscale pe numele meu, le-am prezentat in curs de 6 luni si azi mi au zis ca : contractul s-a incheiat deoarece cand am primit banii aveam 2 zile la dispozite sa prezint bonurile si facturile , nu 24 luni ,Inainte sa primesc banii cu 1 luna ,au spus ca bonurile mai mari de 500 le sa fie factura pe numele meu si sa am 22.000 lei chetuiti pe anumite materiale de constructie, toate cu data de dupa primirea baniilor “ depusi ptr economii” , si nu bonuri cu data de inainte de primirea banilor.
Acuma va intreb eu, cum poti cheltuii 22.000 lei in 2 zile cand ei iti depun banii fara sa fi avizat ca joi la ora 10 primesti banii si sa ai facuta cu ziua de joi sau vineri si sa trimiti imediat factura ca sa nu pierzi prima???? Totul trebuia facut in 2 zile ca sa te incadrezi ptr prima!
M -au mintit si si-au batut joc! Acolo-s inregidtralire audio! Rusine sa va fie , vreau sa ii dau in judecata!

Postat in data: 10 mai, 2022

Aedificium m-a anuntat ca nu mai am dreptul la prima de stat. Ce pot sa fac?
aedificium banca pentru locuinte reclamatie

„Mama mea a primit aceasta înștiințare de la aceasta banca Aedificium.
Menționez ca mama a avut un contract incheiat intre ea si banca Reifeissen
din Resita in anul 2012.
A platit lunar ,timp de 6 ani suma aferenta care era stipulata in contract.
La terminarea contractului nu a primit dobanda mentionata in contract decat
pe 3 ani.
Restul nu a mai fost virat niciodată.
Daca a fost ceva ilegal,nu înțeleg de ce banii mamei mele au fost in
continuare încasați de Reifeissen Bank???
Cine a folosit acesti bani???
De ce azi dupa 10 ani ,mama mea promeste aceste scrisori???
Cat de legal este???”

Postat in data: 12 apr., 2022

Cum pot fi scoasa drept codebitor dintr-un credit?

Bună seara!
In urmă cu un am, viitorul meu soț avea un credit de nevoi personale refinanțat deja odată din prima lui căsătorie. dupa ce ne-am căsătorit noi am mers la banca pentru o alta refinanțare in vederea stabilirii unei rate lunare mai mici. Astfel ,s a acoperit împrumutul vechi, s-a făcut refinanțarea și s-a rămas cash cu 7000 lei (70milioane vechi).

După o scurtă perioadă de timp am divorțat iar fostul soț a luat pe un card de cumpărături suma de 1000lei (100milioane vechi). Am fost la bancă să văd cum stă situația și mi s a spus că nu pot accesa nici un împrumut pe cont propriu atâta
timp cât figurez co-debitor.

La insistențele mele ,fostul soț spune că banca nu mă poate scoate ca co-debitor, el apare deja în biroul de credit pentru întârziere plată pe card cumpărături.

De aceste venituri și acest card cumpărături nu am idee, a fost făcut pe perioada divorțului.

Întrebare: care sunt șansele că acest domn să mă scoată de pe acel credit, care sunt șansele să își aducă alt co-debitor sau ce pot eu face in aceasta privința. Pentru că în următorii 5 ani aș dori să mi achizitonez și eu ceva și să nu fiu blocată. Care sunt căile cele mai simple ?
De asemenea , se poate înainta un proces de judecată?
Mulțumesc anticipate

Postat in data: 05 apr., 2022

Ferratum refuza sa imi trimita contractul de credit. Ce pot sa fac?
ferratum contract credit

In ultima saptamana am tot trimis e-mail-uri in care cer sa mi se trimita contractul de credit la care am platit cateva luni, dupa nu am mai putut plati si l-au cesionat. Acum am nevoie de contractul de credit ca sa ma judec cu firma de recuperari si se pare ca Ferratum tot refuza sa imi trimita. Cand am contractat acest credit nu lam primit nimic pe e-mail. Ce pot sa fac?

Postat in data: 25 mart., 2022

TBI m-a executat silit dupa 3 luni de neplata a creditului. Este legal?
TBI Bank reclamatie credit

In anul 2019 , am luat un credit de la Tbi ,pana in 2020 luna Ianuarie am plătit lunar ratele .Ulterior timp de 2 luni nu am mai putut plăti fiindcă am avut decesul părinților și nu mi-am mai putut permite plantat ratelor timp de 3 luni .

In Martie am găsit o hârtie in posta cum ca , am fost executata silit fiindcă nu am plătit aceste luni 3600 de lei .In luna Martie am plătit suma integral și am fost anunțată de către tbi ca , mi s-a închis contractul achitând toată suma integral .

Anul acesta am accesat un credit pentru o locuința imobiliară iar cei de la banca nu pot înainta dosarul fiindcă eu apar in biroul de credit.Am luat legătura cu cei de la tbi au spus ca nu tine de ei și sa trimit o solicitare către cei de la “biroul de credit “ sa m-a șteargă ei .Am luat legătura și mi-au spus ca trebuie cei de. La tbi sa facă acest lucru.

Ce este de făcut fiindcă efectiv nu mai înțeleg unde sa trimit mail?.Multumesc

Postat in data: 23 mart., 2022

Am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit si am ajuns la o datorie de 2.000 de lei. Ce pot sa fac?
hora credit ifn

Dupa ce am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit, am ajus la o datorie de aproape 2.000 de lei.

Prima data am luat 100 de lei si i-am platit dupa 5 zile fara dobanda. A doua zi am luat 210 lei si am platit dupa 9 zile 252 de lei. In aceeasi zi am mai luat 500 de lei si dupa 15 zile am platit 660 de lei. In aceeasi zi am luat alti 670 de lei si dupa 15 zile am platit 885 de lei. Ziua urmatoare am luat inca 720 de lei si dupa 11 zile am platit 893 de lei. In aceeasi zi, 26 aprilie, am luat 870 de lei, pe care nu i-am mai putut plati, pentru ca la data scadenta, in 9 mai, adica dupa 12 zile, ar fi trebuit sa platesc o dobanda de 243 de lei si o penalitate de inca 243 de lei, in total 1.357 de lei.
Pentru a prelungi termenul de rambursare a imprumutului trebuia sa achit 487 de lei.
Acum, am de platit in total 1984 de lei.
Ce pot sa fac?

Postat in data: 17 mart., 2022

Cum pot sa-mi recuperez alocatia copilului retinuta de banca?
poprire brd

Avand un credit neperformant, exigibil in prezent si in curs de executare si neridicand alocatia copilului din contul curent din anul 2014, am solicitat in luna februarie ridicarea acesteia la BRD.

Am putut ridica doar o treime din aceasta, suma de 7.800 lei fiind retinuta de catre Banca in timp pentru rate, dobanzi, comisioane de credit sau de cont curent.

Desi am facut numeroase reveniri catre Banca, solicitare la CSALB, nu s-a mai primit niciun raspuns de la Banca. CSALB nu mai raspunde iar ANPC are un termen de 45 zile de raspuns…

Ce pot face pentru a intra in posesia sumelor incasate cu titlu de alocatie copil, tinand cont ca alocatia este un drept inalienabil al copilui si conform Art.729 din Codul de Procedura Civila aceasta nu poate fi retinuta pentru niciun fel de datorii?

Multumesc anticipat pentru raspuns

Postat in data: 08 mart., 2022

Raiffeisen mi-a blocat abuziv contul. Ce pot sa fac?
reclamatie raiffeisen

buna ziua, banca raiffeisen mi-a blocat abuziv un cont. contul e vechi, nu am card la el, nu am aplicatie, locuiesc permanent in UK, acum au intrat niste bani in el dupa mult timp, sora mea are procura sa scoata/transfere/inchida contul insa banca l-a blocat (activitate suspicioasa). singura persoana cu acces dintr-o sucursala este sora mea, folosind procura. vreau sa scot banii si sa inchid contul. nici macar eu nu am acces la cont ca nu am aplicatie si nu am numar de romania. va rog sa ma ajutati. multumesc

Postat in data: 08 mart., 2022

Pentru un credit de 2000 de lei de la Credius, trebuie sa platesc 11.000 de lei. E legal?
credius credit reclamatie

Am făcut un credit la Credius în anul 2016 și acum mi-a venit executare silita cu oprire pe salariu suma totala 11.873 .va rog sa îmi spuneți cum s-a ajuns la această sumă exorbitanta, am împrumutat 2000.

si datorita unor probleme personale .m-am despărțit și am rămas cu 2 copii minori .. Lucrez cu contract de munca de 3 ani .De ce nu mi.au pus oprire pe salariu acum 2.3 ani ?? Era o sumă mai mică. E legal și e normal să plătesc atât??. as putea face ceva? Mă puteți ajuta va rog din suflet? Va mulțumesc anticipat.

Postat in data: 08 mart., 2022

Hora Credit nu vrea sa-mi dea adresa de inchidere credit! Unde pot sa fac o reclamatie?

Buna ziua am probleme cu hora credit: de circa 13 ore solicit adresa de închidere credit prin telefon prin email, nu îmi dau un timp nimic asupra faptului și documentului cerut.

In urma cu 12 zile am solicitat adresa de refinantare am așteptat 3 zile până am primit această info.

Ce as putea face sa reclam acest serviciu care crează inconveniente clienților ca mine?

Postat in data: 07 mart., 2022