Tag Archives: reclamatie IFN

Am fost inselata de IFN-ul Credius! Ce pot sa fac?

buna ziua, sunt o persoana cu handicap inselata de un ifn. am un credit la ifn credius am fost preluata de finopro ifn
sa. acestia mi-au dat 3 variante: ori le dau 27000, ori platesc cate 1000 pe luna timp de 27 luni, tinand cont ca imprumutul e de 7400 si achitat 5600. e normal sa ma execute silit? dati-mi si mie un sfat. multumesc!

CreditPrime imi cere sa platesc o rata la credit mai mare decat cea convenita. Ce pot sa fac?

AM LUAT UN CREDIT DE LA BANCA CREDITPRIME IN VALUARE DE 2500 RONI, AM SEMNAT CONTRACTUL NECITINDUL SI NE PRIMIT ACASA DUPA CUM ESTE NORMAL LA CARE AM CONVENIT CA RATA LUNARA SA FIE 250 RONI PE 24 LUNI, AM PLATIT PRIMA RATA CU COMISION TRANSFER B.C .R DE 15 RONI, LA CARE BANCA IMI SPUNE CA LUNA URMATOARE RATA MINIMA VA FII 850 RONI .
INTREBARE: CE SE POATE FACE IN ACEST CAZ?

TBI Bank reclamatie stergere Biroul de Credit
TBI Bank nu vrea sa-mi amane rata la credit. Ce pot sa fac?

Vreau sa aman rata la TBI si nu mai fost acceptată, nu vor sa ma ajute deloc, macar cu o rată mai mică. Ce pot sa fac?

Ce pot sa fac daca nu mai pot plati creditul?

Salut, am luat un imprumut de 630 se lei de la Hora Credit (ifn) si nu mai lucrez nicaieri momentan, nu am nici un venit, stau cu chirie. Ce pot face in cazul asta? va multumesc

Ionut-Stefan-csalb

Ionut Stefan, conciliator CSALB: Rolul nostru este de a face multumiti consumatorii si bancile nu doar cand iau sau dau credite, ci si cand apar probleme [citeste tot]
Unde m-as putea adresa pentru a rezolva problema datoriilor la banci, daca nu am bani sa ma judec?

Am 5 popriri pe cont si 2 salarii. Din cont mi se retine jumatate din fiecare salariu ducandu-se amandoua jumatatile la cel mai vechi popritor si cel mai mare. Din aceasta cauza, unul din cei 4 popritori ramasi doreste sa imi puna poprire la angajatori urmand ca si acestia sa imi opreasca 1/3 din salarii.

Cât de legala este aceasta situatie si cui m-as putea adresa, neavand bani sa ma judec cu ei in instanta?

iCredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi le-am cerut sa-mi amane rata. Ce pot sa fac?

Am cerut consilierului iCredit amanarea ratelor, pentru ca am intrat in somaj tehnic si nu mai puteam plati rata, mi-a spus ca nu e nicio problema, insa ulterior am aflat ca m-au raportat la Biroul de Credit.

Am apelat la o firma pentru stergerea din Biroul de credit care n-au facut nimic, dar mi-au cerut sa le platesc 2.500 de lei sau macar jumatate din suma. Ce ma sfatuiti sa fac?

Cum se calculeaza rata unui pensionar executat silit?

Buna ziua. Am fost executata silit, dar pt ca nu am niciun bun proprietate personala, nu mi s-a luat nimic. Eu platesc insa rata. In curand voi fi in imposibitate de a mai plati ratele. In acest caz ce va face executorul? Cum se calculeaza rata unui pensionar?

Pensionarii pot cere amanarea ratelor la credite?

Buna ziua, Am facut o cerere de amanare a ratelor la banca si am fost refuzata, cu motivul ca sunt pensionara, iar pensionarii nu pot beneficia de amanarea ratelor la credite pentru ca nu sunt afectati de criza coronavirusului. Este normal? Familia mea a fost afectata de criza, fiul meu a ramas fara serviciu. Multumesc