Banca Comerciala Romana

Unele banci aplica la platile cu cardul in strainatate un curs valutar mult mai mare decat la casele de schimb sau in cont

Postat in data: 15 dec., 2017

Daca sunt PFA, contul bancar este pe persoana fizica sau persoana juridica?

In urm? cu 7 ani m-am autorizat ca PFA pt Cultura plantelor. Aveam nevoie de cont la banca si stampila. La banca mi s-a spus ca trebuie sa deschid cont pentru PERSOANE JURIDICE(cu costuri si comisioane frumusele). Dupa ceva timp am dedus ca nu am personalitate juridica,(pe certificatul de inregistrare la CUI apare F de la persoane fizice, la Fisc platesc impozit ca orice persoana fizica, nu trebuie sa tin contabilitate….). Am solicitat informatii la ghiseul bancii in acest sens pt reducerea comisionelor, dar ei imi spun ca sunt Persoana Juridica. Ce este de facut? Mai pot recupera ceva din ce mi-a luat banca abuziv?

Postat in data: 12 dec., 2017

Cum se face schimbul valutar cand retrag lei de pe cardul in lire Barclays?

Cum se face schimbul valutar cand retrag lei de pe cardul in lire Barclays? Cum pot evita sa nu fac schimbul la 4,7? Cum pot proceda sa mi scot banii de pe cardul englezesc?

Postat in data: 06 dec., 2017

Cat timp dureaza un transfer de bani de pe un card BCR pe un card BT?

Am transferat o suma mica de bani de pe un card BCR pe un card BT de aproximativ 40 de minute si nu mi-au intrat banii. Cat timp dureaza?

Postat in data: 07 nov., 2017

Kredyt Inkaso ma ameninta cu judecata pentru o datorie la BCR. Ce pot face?

Buna ziua, avem si noi un credit luat de la BCR cu multi ani in urma adica 2008, suma era de 45000 lei pana in 2013, am platit apoi am mers la ei sa platim o suma mai mare 10000 lei si sa ne scada rata , dar nu au vrut sotul meu s-a suparat si de atunci nu am mai platit nimic, acum 1an , ne-a sunat cei de la kredit inkaso, ca avem o datorie la ei, am mers acolo am discutat cu ei si nu au vrut sa facem rata la ei in fiecare luna sa platim un 500 ron si tot asa nu le-am mai platit nimic, lunar ne vin hartii de la ei ca avem de inapoiat o suma de 31000 lei , si daca nu platim ne da in judecata, cam ce ne sfatuitii in privinta asta?

Postat in data: 28 feb., 2017

Curtea Constitutionala – DECIZIA Nr.245 din 19 aprilie 2016 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art.12 si 13 din Legea nr.193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre profesionisti si consumatori

Postat in data: 30 ian., 2017

BCR: Solutii pentru clientii persoane fizice care se afla in situatii dificile

BCR: Solutii pentru clientii persoane fizice care se afla in situatii dificile

Postat in data: 20 ian., 2017

Cum trebuie sa procedez daca nu mai pot plati creditul? Sa fac unul nou?

Am un credit si nu pot sa mai dovedesc sal achit si sint in baza de date si vreau sa fac unul din nou ca sami revin la normal. Cum sa procedez?

Postat in data: 20 ian., 2017