Cat timp dureaza un transfer de bani de pe un card BCR pe un card BT?

Am transferat o suma mica de bani de pe un card BCR pe un card BT de aproximativ 40 de minute si nu mi-au intrat banii. Cat timp dureaza?

bcr-ore-limita-procesare-plati-transferuri

bcr-ore-limita-procesare-plati-transferuri

Daca ati facut transferul la ghiseul BCR, pana in ora 11, banii ajung astazi, pana la finalul zilei de lucru, adica pana in ora 17 sau 18, in functie de programul bancii.

BCR, ca de altfel toate bancile, nu au stabilite durata in ore a unui transfer, ci doar in zile lucratoare.

Daca ati facut transferul la ghiseu dupa ora 11, banii vor ajunge la BT abia maine, fiind vorba de un transfer interbancar, adica intre conturile a doua banci (vezi in fotografie tabelul publicat de BCR cu orele limita de procesare a transferurilor).

Daca ati facut transferul prin internet/mobile banking, pana in ora 14,30, banii ajung astazi, iar daca operatiunea a avut loc mai tarziu, banii vor ajunge abia maine.

8 raspunsuri la “Cat timp dureaza un transfer de bani de pe un card BCR pe un card BT?

1. Grigoraș

Bună ziua. Mi sa făcut un transfer duminică 23 și astăzi suntem 26 și încă nu miau întrat bani. Este posibil sa mai întârzie. Transferul este de la BCR pe cardul BT

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

In cazul dumneavoastra, daca plata ati facut-o duminica, prin aplicatia George a BCR, banii ar fi trebuit sa intre in contul BT in cursul zilei de luni.

Iata orele limita de procesare a transferurilor interbancare (dintre doua banci diferite), in cazul BCR:

Plăţi în lei interbancare domestice, de mică valoare (50.000 lei)

– Ghiseu:
      ≤ 11:00: debitare cont plătitor şi creditare cont beneficiar în aceeaşi zi lucrătoare

11:00-17:00: debitare cont plătitor în aceeaşi zi, creditare cont beneficiar în următoarea zi lucrătoare

– Internet, Mobile şi Phone Banking BCR

≤ 14:30: debitare cont plătitor şi creditare cont beneficiar în aceeaşi zi lucrătoare

>14:30: debitare cont plătitor în aceeaşi zi lucrătoare, creditare cont beneficiar în următoarea zi lucrătoare

Vezi aici informatiile privind toate tipurile de transferuri prin BCR

Daca banii nu au ajuns nici pana in acum in contul BT, inseamna ca a fost o problema cu transferul si trebuie sa luati legatura cu BCR, pentru a afla ce s-a intamplat.

Va rog sa reveniti la mine, pentru a-mi spune daca s-a rezolvat problema transferului de la BCR la BT.

2. Dabija Stefania

Transferul mi s a făcut de 7 zile și nici acum nu am primit banii. Ce se întâmplă? Când ii voi primi?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca nu ati primit banii nici dupa 7 zile, atunci trebuie sa fie o problema cu plata.

Trebuie sa intrebati la banca unde s-a facut transferul care este situatia acestuia, daca a fost procesat sau nu.

Va rog sa reveniti la mine, pentru a-mi spune daca ati rezolvat problema transferului interbancar.

3. Grozavu elena

Și eu as a bea o antrebare mie misa făcut transferul pe data de 15 aseară și am observat că nu mia intrat bani cat pote antarzia transferul până acum nu am avut probleme Ami dați și mie raspunsu sun la BCR

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca transferul s-a facut aseara, pe 15, banii trebuie sa intre a doua zi cel tarziu, pe 16, daca a fost un transfer normal.

Daca a fost un transfer instant, banii ar fi trebuit sa ajunga imediat, pentru ca transferurile instant se proceseaza non-stop.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu transferul in contul BCR.

4. Varciu Laura

Buna seara
    Vineri mi s-a facut transfer prin mobile banking din contul BCR suma de 4500 euro in contul BT euro.Este posibil din cauza celor 2 zile nelucratoare bani sa apară in contul BT deabea luni?
    Sper sa imi puteti raspunde

− 1 = 3