reesalonare rate credit

La un credit de 1.700 lei de la Viva Credit am platit 13.000 lei si dobanzile tot cresc! Cum pot sa scap de el?
reclamatie linie de credit viva credit

„Bună ziua!

Vă rog foarte mult să mă îndrumați unde se mai pot face reclamații pentru ifn-uri!

Am achitat pentru un credit de 1700 lei împrumutați la Viva credit peste 13000 lei!

Într-adevăr am depus, am mai folosit!

Însă după calculele mele am depus 100% din valoarea împrumutată + aproape 50% peste, doar dobânzi!

În continuare vor 3200 lei, dobânzi plus ca în continuare dobânzile cresc!

Mulțumesc”

Postat in data: 06 mart., 2024

Credius nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, desi sunt supraindatorat. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

„Am trimis o solicitare la Credius pentru reesalonarea creditului luat cu depasirea gradului de indatorare, fiind acum in imposibilitatea de a mai plati ratele, pentru ca am mai multe imprumuturi la IFN-uri, dar am primit acest raspuns: „Va informam ca in acest moment Credius IFN SA nu acorda restructurari/reesalonari/amanari/refinantari ale creditelor. Din pacate nu putem da curs solicitarii dumneavoastra de restructurare a creditului.” Ce pot sa fac?”

Postat in data: 04 mart., 2024

Ce pot sa fac daca am mai multe popriri de la firmele de recuperare credite IFN?

Buna ziua.Eu în urma cu doi am făcut 6 împrumuturi la 6 ifn-uri diferite,sume nu mai mari de 6000 de ron. Având probleme de sănătate fetita nam avut bani,am decurs disperați la ifneurile respective. Nu am putut face rata la o banca pentru ca nu îndeplineam toate condițiile.

Am plătit câteva luni bune ratele după care nam mai plătit. Nam putut am rămas singura cu 3 copii, o chirie, facturi și ratele la ifn.

Nam mai plătit dădeam cum puteam lunar dar nu acoperea ratele. În momentul de fata am 4 popriri pe indemnizație și am primit citație de la tribunal cu cei de la kredit inkaso.

Va rog să-mi spuneți ce mi se poate întâmpla,știu ca sunt datoare știu ca este responsabilitatea mea să-mi asum dar cum sa fac dacă nu pot.

Sunt speriata, mie și frica. Din indemnizația mea am poprire și mai plătesc câte 100 200 și la provident. Ce sa fac?”

Postat in data: 15 feb., 2024

Cum pot plati 6 credite IFN, daca am salariu de 2.000 de lei?

„As vrea sa stiu am 6 credite la ifn iar salariu meu este de 2000 lei cum as putea plati ?”

Postat in data: 14 feb., 2024

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa-mi restructureze creditele?

„Buna seara si La multi ani!
Va contactez in urma lecturarii unui articol si al raspunsului oferit de dumneavoastra unei persoane, situatie in care ma regasesc si eu. Desi am incercat insistent de 2-3 luni incoace sa obtin niste restructurari la credite IFN, nu reusesc sa obtin niciun raspuns pozitiv de la Hora Credit. Icredit si Ferratum.

Icredit ma bombardeaza incontinuu cu telefoane si mesaje pe whatsapp, prilej cu care am solicitat temporar o solutie, dar se prefac ca nu vad si cer plata (achit partial dar efectiv ma terorizeaza).

Hora Credit a ignorat absolut toate mailurile iar la telefon spun ca vor verifica si vor reveni cu un raspuns, iar raspusul este de fapt amenintarea permanenta cu Biroul de Credit, unde se pare ca m-au si raportat deja, fara ca macar sa fi depasit 30 zile de intarziere. Ferratum nici nu au sediul social in Romania si de 3 luni le scriu consecvent, dar raspunsul lor este ca nu se poate.

Va rog sa imi transmiteti cum ati putea sa ma ajutati si ce costuri ar fi, deoarece fiind cu aceste datorii, problema banilor este una delicata. Cu alte ifn-uri am rezolvat repede si convenabil dar cu acestia nu reusesc, nu vor.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat sau ajutor !
Toate cele bune!”

Postat in data: 03 ian., 2024

Cum pot sa aman ratele la Unicredit?
Unicredit reclamatie

„Am un credit ipotecar la Unicredit Bank și vreau sa aman 3 luni ratele bancare. Care e procedura și ce demersuri sunt cele mai bune ptr a rezolva?”

Postat in data: 29 dec., 2023

Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?

Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc
Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?
Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc

Postat in data: 29 dec., 2023

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa ma ajute sa platesc creditele?

„Buna seara,
Na confrunt cu cateva credite la ifn-uri pe care nu le poti achita.

In data de 29.03.2023 am luat un credit in valoare de 650 de lei de la Smile Credit, dupa in data de 23.06.2023 am solicitat o linie de credit de la Viva Credit in valoare de 1630 lei, dupa am platit cateva luni si am ramas cu restante si am solicitat o linie de credit in valoare de 2590 lei de la Hora Credit in data de 19.09.2023, in data de 21.09.2023 si Mobilo Credit mi a aprobat un imprumut in valoare de 1500 de lei pentru 30 de zile. Nu este prima data cand am luat de la aceste institutii credite si le am achitat greu dar au foat achitate.

Acum din luna octombrie nu am mai putut achita deoarece am ajuns la niste sume colosale. Creditul de la Smile Credit a fost achitat 1222.57 de lei in data de 15.11.2023, la Viva credit am facut solicitare pt restructurarea creditului avand deja gradul de indatorare peste 40% din salariu, salariu meu fiind 3000 de lei.

Cei de la Viva au fostbintelegatori si am ajuns la un acord impreuna, la suma de 4160 de lei pe care o voi plati in 9 luni a cate 460 de lei pe luna.

Acum Hora Credit si Mobilo Credit nu vor sa gasim o solutie le-am trimis email unde le explicam situatia financiara nu mi s-a raspuns la solicitare doar de la Hora un mesaj standard unde spun ca ma vor suna ei si ambele firme mi au comunicat ca nu se poate face nimic deoarece am contract semnat cu ei pe 30 de zile si nu se poate schimba contractul si sa fac plata urgent ca voi fi executata silit. Sumele ajungand la Hora Credit in prezent este de 6060 de lei si Mobilo Credit de 3329 de lei. Banii acestia nu i pot da dintr un salariu de 3000 de lei si ei nu vor sa ajungem la un acord platind o suma mica pe luna si achitand integral esalonat. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si ce pot face mai departe pentru a nu ajunge la poprire pe salariu deja sunt in biroul se credit si nu pot face un credit la o banca normala deoarece am contractul de munca pe o perioada determinata de 1an.

Va multumesc frumos!”

Postat in data: 22 nov., 2023

Credius imi cere 48.000 de lei pentru un credit de 6.000 de lei! Este legal?
credius credit abuziv

„Buna ziua . Am facut un credit in anul 2022 in valoare de 6000 de lai la credius din caza ratelor prea mari nu am putut achita si acum dupa aproape un an mi-a venit o suma foarte mare in valoare de 48000 de lei ce e de facut in acest caz ?”

Postat in data: 11 nov., 2023

Hora Credit nu raspunde la cererea de refinantare si reesalonare a creditului. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!

Va scriu deoarece am mai multe credite, unele restante, si nu mai reusesc achitarea lor. Am reusit sa fac angajamente de plata peste tot mai putin la Hora Credit, nu imi raspund la mail-urile legate de refinanțare, plata esalonata. Sunt plecata din tara si nu ii pot contacta telefonic.
Când am solicitat altceva, au răspuns la mail, insa cand am cerut o soluție in repetate randuri, nu au raspuns.

Exista vreo soluție in acest caz?

Mulțumesc”

Postat in data: 23 oct., 2023

Un IFN are dreptul sa puna o dobanda de 160%?

B”una ziua!
Ma ajutati cu un raspuns ,daca un IFN are dreptul sa puna o dobinda de 160% ,am luat un crdit online in 28.08.2023 in val de 2800 ron iar azi 25.09.2023 am de plata 4500 ron ? Multumesc „

Postat in data: 25 sept., 2023

Daca nu mai pot plati creditul, ce trebuie sa fac?

„La bt am avut 2 credite in2007 iar în 2023 am notificare de executare. Nu am putut plăti din 2011 fiind bolnavă de cancer in faza terminală ce trebuie sa fac?”

Postat in data: 22 sept., 2023

Pot beneficia de legea falimentului personal, daca nu mai pot sa achit rata la banca?

„Buna seara,am un credit făcut la Raiffeisen,pe care nu îl mai pot achita, sunt in creștere copil,cum pot proceda, cunoașteți legea falimentului personal?pot „beneficia? mulțumesc”

Postat in data: 10 aug., 2023

Credit Prime nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, fara sa am istoric negativ la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
reclamatie credit prime

„Buna ziua mi s a acordat o limita de credit deși aveam gradul foarte mare de indatorare. Dobânda este enorma si am ajuns in imposibilitate de plata.

Am aplicat pt un credit … din nefericire la Credit prime, gândindu ma sa fac o refinanțare si sa îl închid imediat, din păcate n am reușit sa fac refinanțarea deoarece gradul de indatorare meu este mare.
Creditul este in valoare de 4000 de lei…
De 3 luni plătesc câte 1500 de lei lunar dobânda , acum ma aflu in imposibilitate de plata data restanta a fost pe 23 Iulie , deja am intarziere si nu gasesc nici o soluție fără a ajunge sa am un istoric negativ la biroul de credit.

Le am scris celor de la CSALB , dar nu s a putut face nimic .. va atașez răspunsul lor si al CREDITPRIME.
Astept un răspuns va rog .
O zi buna!”

Postat in data: 09 aug., 2023

Ce fac daca am restante la creditul BRD?

„Am un credit la BRD, când nu am mai putut plăti am trimis mail sa amân 3 rate, nu au făcuto lunar al luat alocația copilul care întra în acel cont, acum mau pus sa plătesc toată suma obligat, dacă vreau reeșalonarea sa plătesc 10% di datorie apoi
reeșalonare. Ce sa fac?? nu pot plăti acei 10% e suma mare..”

Postat in data: 16 iun., 2023

Ce fac daca nu pot plati creditul la Hora Credit?

„Bună seara. Acum 3 luni am accesat un credit de la cei de la Hora credit. O mai făcusem și în trecut dar n am avut probleme cu plata lor. Acum la un credit de 2000 RON nu am putut face plata luna următoare din motive financiare. În 2 luni creditul ajunsese la aproximativ 5000.

M au sunat de câteva ori și le-am spus ca eu nu pot face plata acestei sume exagerate la care nici nu m am gândit ca va ajunge. Îmi cereau sa fac plăti parțiale de 1000 de RON pe luna dar asta însemna că luna viitoare ajungeam la aceiași suma. Acum 3, 4 zile am primit mesaj ca s a demarat procedura de executare silita….
Cred ca în prezent, la 3 luni de la accesarea creditului suma totala a ajuns la 7000.Ce pot face?”

Postat in data: 27 mai, 2023

Cum pot rezolva problema datoriilor la IFN-uri?

„Buna ziua!

Am facut niste decizii foarte proaste in ultimii 2 ani, am 21 de ani si ma incadrez cu datorii la mai multe ifn-uri, printre care viaconto, iCredit, creditfix, smilecredit, terracredit si vivacredit.

Am tot acumulat datorii si am facut imprumuturi de la 500 la 1500 / 2000 RON de la fiecare in parte in decursul perioadei mai 2021 – august 2022. Am avut o poprire de 5000 de lei pe care am platit-o, fiindu-mi luat 33% din salariu lunar, insa acum ma aflu intr-un impas pentru ca nu stiu cum pot sa tin pasul cu restul datoriilor, tocmai primind alta poprire de 4000 lei + telefoanele abuzive de la celelalte ifn-uri pentru plata datoriilor. Salariul meu este de 4300 lei.

Cum pot rezolva aceasta situatie?”

Postat in data: 25 feb., 2023

Ce pot face daca datoriile la credite au fost trimise către un executor judecătoresc? Pot să-mi eșalonez plata?

Postat in data: 06 dec., 2022

Banca nu mi-a raspuns la cererea de restructurare a creditului si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Bună seara ! Am un credit și i am sunat pentru restructurarea creditului. Mi au spus că vor reveni cu telefon, dar n au făcut o. Am trimis mai multe mailuri și în final cineva din departamentul restructurări mi a trimis mai multe documente pe care le am completat și trimis pe data de 07.11.2022.

În data de 17.11.2022 am avut scadența și nu am plătit rata. Pe 18.11.2022 am fost sunată că nu am plătit rata. I am explicat situația persoanei care m a sunat și aceasta a spus că se va interesa și va reveni cu telefon, ceea ce nu s a întâmplat. Apoi au urmat mesaje cu raportarea catre Biroul de credit și azi (29.11.2022) am primit un mesaj de la recuperatori ( ICC recuperare ) .

Menționez că am toate documentele cerute și trimise către bancă, iar persoana care pare să fie specialist restrucurare nu mai răspunde la mailuri.Cerea de restructurare a fost făcută in urma diminuarii salariului, respectiv un spor de 25% si a supraindatorării. Vă rog să mă ajutați în demersul meu către banca. Mulțumesc!

Postat in data: 30 nov., 2022

M-am complicat cu 7 IFN si nu mai reusesc sa le platesc, au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Am gradul de indatorare mare m am complicat cu 7 ifn si nu mai reusesc sa le platesc au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Postat in data: 21 nov., 2022