BNR

Daca IFN-urile mi-au dat credite fara respectarea gradului de indatoare, unde pot face reclamatie?

Buna ziua
Dacă mi s-au acordat mai multe credite la diferite IFN online,fără ca ele sa țină cont de gradul meu de îndatorare la data acordării.
Și ajungi in situația in care nu mai poti sa plătești toate ratele lunare. Ce pot sa fac?Sau ce măsuri legale am in situația aceasta? unde pot sa fac reclamație privind ca aceasta nu au verificat și respectat gradul de îndatorare?

ferratum credit imprumut reclamatie
Am facut credite la 7 IFN-uri, cu grad de indatorare peste 40%, si nu mai pot plati. Ce pot sa fac?

Bună ziua! Am făcut credit la IFN având gradul de îndatorare de peste 40% după care am tot făcut credit la mai multe ifnuri pentru a plăti doar dobânzile pentru a nu fi înscris în biroul de credit în speranța de a face o refinanțare la banca unde am salariul cu un girant pentru a achita toate ifnurile 7 la număr in valoare totala aproximativ 15000 lei, între timp am ajuns în imposibilitate de plata și am fost raportat la biroul de credit de către Feratum și urmează și celelalte 6 IFN sa ma raporteze.

Ce pot sa fac va rog sa ma ajutați cu ce as putea face în aceasta situație. Nu mai știu ce sa fac suna telefonul continuu(Feratum a apelat după 45 zile de întârziere la kredyt incaso, acum ma suna și ei) nici nu le mai
răspund pentru ca ei ma pun sa fac promisiune când achit ratele și nu am ce răspuns sa le dau.

Ocean credit după 14 zile de neplata ma amenință că trece la executare silita, ca suna la locul de munca.
Va rog sa ma îndrumați ce sa fac în situația de fata.

Centrala Riscului de Credit (CRC) - Banca Nationala a Romaniei - BNR
Cum ma pot sterge din CRC?

Buna ziua, am avut un credit ipotecar luat in 2007 , nu s au mai putut plati ratele la credit, s a vândut imobilul, s-a achitat suma in totalitate în 2017, fiind credit mai mare de 10.000 de Euro, apare în Centrala Riscului Bancar.
Intrucît creditul este achitat din 2017 cum ma pot sterge din CRC?

hora-credit-reclamatie
Cat este gradul maxim de indatorare pentru imprumuturile acordate de banci si IFN-uri?

Băncile și IFN urile pot acorda credite de nevoi personale pt un grad de îndatorare mai mare decât 69%? Ex pt pensie de 1840 lei cit este gradul de îndatorare peste care conform regulilor Biroului de credit?????

De ce unele bănci și ifn nu afișează informații despre profituri? Ex Hora Credit profit 0 cind practica dobânzi de 730-1200% pe an și lucrează cu DAE3000% cind În UE pt ei DAE30%. sint miște hoți legali care produc sărăcie, execuții silite, împrumută clanuri.scot valuta,cresc inflația. Ei nu sint supravegheați de BNR și ANSF, OPC? Am făcut informări la DNA. BNR. ANSF. ANPC. parlament ,președinte. Astept răspuns. dr ING… cu stima și mulțumiri anticipate

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului [citeste tot]
Pot sa refuz actualizarea datelor personale si sa inchid contul la BRD?

Lucrez in Franta de 4 ani și tot de atunci am un cont in valuta la banca brd. acum am venit la munca din dată de 13 -01-20 . de 4 zile am contul blocat. dupa aceste 4 zile am sunat la brd si mi-au spus că nu am datele actualizate. Am sunat la ei si mi-au trimis un mail cu niste baliverne fiscale sa le completez si sa le trimit .

intrebarea mea este:pentru actualizarea datelor personale nu ar trebui să ceară doar acte doveditoare la persoana mea(CI,adresa domiciliu)? pentru ce imi cer număr de rezidență fiscală,țara de rezidență,acestea eu le-am declarat la fisc .

Pot sa refuz completare acelui formular si sa închid contul online?

Credius-cesione-credit-Finopro
E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

Credius poate acorda credite unei persoane cu gradul de indatorare de 200% si capacitatea de rambursare zero?

Daca fiul meu avea un grad de indatorare de peste 200% la diverse societati IFN la data solicitarii unui alt credit, a fost conform regulamentului ca societatea Credius sa ii acorde alt credit desi capacitatea de rambursare era zero?

Dobanda si comisioanele de la Credius le verifica cineva? Unde pot sa ma adresez pentru dobanda abuziva? La un credit de 5000 a platit trei rate de 680 si achitarea anticipata de 6900. Multumesc pentru raspuns!

Cum se calculeaza gradul de indatorare pentru refinantarea mai multor credite?

Cum as putea obtine un credit de refinantare cand toate bancile la care am apelat imi socoteste gradul de indatorire actual?? Deci am credite la care pe luna platesc 1200 de lei, si daca doresc refinantarea creditelor si ma incadrez cu un salar de 2500, daca la aceasta suma ma incadrez la 40000 de lei oare nu este f bine? As plati lunar 1000 de lei deci acopera rata si raman si cu 1500 de lei in mana. Nu inteleg ce inseamna creditul de refinantare. Va multumesc anticipat

Bancnota de 500 de lei emisa in 1 iulie 2005 mai este in circulatie?

Dupa moartea tatalui meu, am gasit printre hartiile lui cateva bancnote de 500 lei emise la 1 iulie 2005. Mai sunt in circulatie?
Daca nu mai sunt in circulatie, unde le pot schimba?

Unde pot sa vad cursul de schimb valutar Visa pentru carduri?

M-am intors din Anglia unde am muncit si vreau sa scot bani de pe un card OnePay tip Visa, in lire, dar nu stiu care e cursul valutar care se aplica, daca scot lei.

Am scos de la un bancomat al Bancii Transilvania 100 de lei si mi-au fost luati din cont 18 lire.

De la banca mi-au spus ca se aplica cursul Visa, nu cel al bancii. Unde pot sa verific cursul Visa?

Are voie EOS KSI sa puna dobanzi sau penalitati? De la 2.000 de lei am ajuns la 8.000 de lei de plata!

EOS KSI m-a anuntat ca suma de platit la un credit preluat de la banca este 8568,82RON.

Nu stiu ce calcule au facut, ce dobanda au pus, ca este astronomica.

Suma a oscilat din 2006 de la 2000 la 3000, 4000 lei. Acum e mai mult. 8.000lei.

In acesta situatie sunt acum. Am angajat un avocat, care nu imi ia bani decat de timbrat, sa vedem ce branza iasa.

Intrebarea e: are voie EOS KSI sa puna dobanzi sau penalitati, astfel incat suma de plata sa ajunga la 8.000 de lei, de la 2.000?

Unde se pot schimba monedele vechi si ce valoare au?

Vreau ca sa va intreb unde as putea schimba o Moneda de 5000 Lei din anul 2002 si una de 500 Lei din anul 2000 si ce suma de bani as primi in locul lor la ora actuala. Va multumesc anticipat.

Unele banci aplica la platile cu cardul in strainatate un curs valutar mult mai mare decat la casele de schimb sau in cont [citeste tot]
Pot sa retrag bani de la bancomat din Romania de pe un card Santander?

Lucrez in Londra si am doua carduri basic si un alt card de debit la banca Satander. Banii de salariul sunt virati pe cardul basic. Va rog sa-mi spuneti daca pot sa retrag bani de la bancomat din Romania mai precis din Bacau. O zi buna.

Exista vreo banca sa-mi acorde credit daca am fost raportata la Biroul de Credit?

Am fost raportata la biroul de credit cu G (a fost dat in colectare la o firma de recuparari creante) in feb 2014.

1. Exista vreo banca care imi poate acorda credit in prezent?

2. Daca nu am fost anuntata ca voi fi raportata la Biroul de Credit, ce sanse am sa solicit bancii sa modifice aceasta raportare?

3. Aceasta firma de recuparari creante are dreptul sa puna dobanzi la suma preluata de la banca (UniCredit Tiriac) (suma – scadenta anticipata) si daca da, cat anume?