Kredyt Inkaso ma ameninta cu judecata pentru o datorie la BCR. Ce pot face?

Buna ziua, avem si noi un credit luat de la BCR cu multi ani in urma adica 2008, suma era de 45000 lei pana in 2013, am platit apoi am mers la ei sa platim o suma mai mare 10000 lei si sa ne scada rata , dar nu au vrut sotul meu s-a suparat si de atunci nu am mai platit nimic, acum 1an , ne-a sunat cei de la kredit inkaso, ca avem o datorie la ei, am mers acolo am discutat cu ei si nu au vrut sa facem rata la ei in fiecare luna sa platim un 500 ron si tot asa nu le-am mai platit nimic, lunar ne vin hartii de la ei ca avem de inapoiat o suma de 31000 lei , si daca nu platim ne da in judecata, cam ce ne sfatuitii in privinta asta?

kredyt-inkaso

kredyt-inkaso

Firma de recuperare creante Kredyt Inkaso mi-a raspuns ca exista posibilitatea unei intelegeri cu datornicii, pentru gasirea unei solutii amiabile de plata in rate a datoriei.

“Kredyt Inkaso solicita clientului sa reia, fara intarziere, colaborarea cu consilierul dosarului sau din cadrul Kredyt Inkaso, deoarece suma de avans se poate micsora in baza unor motive fondate. Refuzul categoric sau nerespectarea solutiei amiabile propuse in cazul de fata, angajamentul de plata cu rate lunare, conduce la demararea actiunilor juridice”, mi-au raspuns oficialii firmei.

Cu alte cuvinte, puteti sa contactati reprezentantii Kredyt Inkaso pentru a stabili o suma lunara pe care o puteti plati pentru achitarea datoriei.

Va sfatuiesc sa cereti si o situatie a datoriei si modul de calcul al acesteia, pentru a vedea daca nu cumva este mai mare decat ar trebui, de exemplu, prin aplicarea unor dobanzi de penalizare interzise de lege.

In cazul in care Kredyt Inkaso decide sa va dea in judecata, poate obtine o decizie de executare silita prin poprirea salariului, caz in care vi se va retine o treime din salariu in fiecare luna. De asemenea, va trebui sa platiti si costurile cu executorul judecatoresc, care sunt destul de mari.

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema cu Kredyt Inkaso.

2 raspunsuri la “Kredyt Inkaso ma ameninta cu judecata pentru o datorie la BCR. Ce pot face?

1. tomesc adriana

Buna ziua. Tot primesc somatii de la Kredyt Inkaso ca ma executa silit.
    acum cativa ani am avut un abonament vodafone si am refuzat sa achit ultima facutura, deoarece mi am facut un abonament de 40€ pe luna.. in care doamna mi a spus ca am internet si minute internationale. Mare surpriza cand ajung sa plec din tara.. ca avem o “tona” de internet, insa mie imi integistra incontinuu cost suplimentar.
    Evident ca s au spalat pe maine si mi au spus ca, deh doar primele 3-6 luni( nu mai retin exact) a fost aceea optiune.. eu tocmai pt aceste beneficii mi am
    facut abonamentul, daca voiam internet si minute, luam o cartela
    nu mi se pare fair play cum procedeaza si apoi incep sa puna presiune si etc
    ce pot face?

1 + 8 =