Restructurare credit

Ce pot face daca datoriile la credite au fost trimise către un executor judecătoresc? Pot să-mi eșalonez plata?

Postat in data: 06 dec., 2022

Banca nu mi-a raspuns la cererea de restructurare a creditului si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Bună seara ! Am un credit și i am sunat pentru restructurarea creditului. Mi au spus că vor reveni cu telefon, dar n au făcut o. Am trimis mai multe mailuri și în final cineva din departamentul restructurări mi a trimis mai multe documente pe care le am completat și trimis pe data de 07.11.2022.

În data de 17.11.2022 am avut scadența și nu am plătit rata. Pe 18.11.2022 am fost sunată că nu am plătit rata. I am explicat situația persoanei care m a sunat și aceasta a spus că se va interesa și va reveni cu telefon, ceea ce nu s a întâmplat. Apoi au urmat mesaje cu raportarea catre Biroul de credit și azi (29.11.2022) am primit un mesaj de la recuperatori ( ICC recuperare ) .

Menționez că am toate documentele cerute și trimise către bancă, iar persoana care pare să fie specialist restrucurare nu mai răspunde la mailuri.Cerea de restructurare a fost făcută in urma diminuarii salariului, respectiv un spor de 25% si a supraindatorării. Vă rog să mă ajutați în demersul meu către banca. Mulțumesc!

Postat in data: 30 nov., 2022

M-am complicat cu 7 IFN si nu mai reusesc sa le platesc, au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Am gradul de indatorare mare m am complicat cu 7 ifn si nu mai reusesc sa le platesc au dobanzi foarte mari. Ce pot sa fac?

Postat in data: 21 nov., 2022

Este legal sa mi se mai perceapă penalități, dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
hora credit stergere biroul de credit

Buna ziua. Am un credit la Hora Credit și sunt restant. Am primit înștiințare de la ei ca, creditul meu a fost declarat scadent anticipat și în continuare mi-i se vor calcula dobânzi penalizatoare în fiecare zi. Este legal sa mi-i se mai perceapă penalități dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
Multumesc frumos.

Postat in data: 19 nov., 2022

Ce fac daca am probleme cu plata creditului Easy Credit?

Am probleme cu plata creditului Easy Credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 30 oct., 2022

Se mai poate aplica pentru amanarea ratelor la credit la OTP Bank?

Am incercat sa vad daca mai pot amana ratele la OTP pentru 2022 si, conform informatiilor de pe site-ul lor, ultima zi in care au acceptat solicitari in acest sens a fost 28.08.2022. Din informatiile pe care le detineti se mai poate aplica pentru aceasta amanare de rate?
Am incercat sa scriu si email la office@otpbank.ro si mi s-a intors inapoi nelivrat emailul.
Va multumesc frumos pentru ajutor.

Postat in data: 10 oct., 2022

Pot sa aman ratele la creditul de la Easy Credit?
easy credit

Am un credit pe 5 ani pentru care platesc o rata lunara de 2200.03
lei,contractat in anul 2020. Am achitat lunar aceasta suma de doi ani
la termen. Am intrebat la sediul Easy Credit Bacau daca pot beneficia de
o amanare a ratelor pentru 2-4 luni din motive de serviciu,neavand
posibilitatea sa achit. Raspunsul a fost ca nu se poate. Intrebarea mea
este =cum se poate proceda ca sa pot sa beneficiez de aceasta
amanare.Va multumesc.

Postat in data: 15 sept., 2022

Banca Romaneasca nu m-a informat despre amanarea ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am 2 credite de nevoi personale la Banca Romanesca, eram
interesat de amanarea ratelor conform oug 90/2022, am sunat la banca
prin luna august la ineput, mi-au spus ca inca nu au aprobat nimic, sa
verific site-ul lor, l-am verificat periodic, nu au pus nimic, nicio
informatie, nimic legat de amanare, am sunat astazi la banca iar
dansii mi-au raspuns ca termenul a fost pana pe 26.08.2022, cum as fi
putut eu sa aflu de aceasta prvedere daca ei nu au informat in niciun
fel, ma puteti indruma unde sa fac o sesizare/plangere?

Postat in data: 11 sept., 2022

Ce pot sa fac daca banca mi-a respins cererea de amanare a ratelor, pentru ca am restante la credit?

Stimate Domnule Coman,

Pe scurt:

1. Mi-a fost respinsa cererea pe motivul ca am intarziat cateva zile plata.

2. Definitia restantei cf ABE este clar ca nu am nicio sansa in fata BRD. Desi deocamdata au evitat sa mi trimita scris care a fost motivul pt care au refuzat cererea. Mi au spus doar telefonic si i am somat sa mi trimta scris, tipul cu care am vorbit era un romantic care imi vorbea de DEX cand l am intrebat de definitia restantei:) Asadar ei nu au raspuns scris pt ca inca nu au ajuns la definitia data de dvs:)) inca cauta…

3. Este clar acum ticalosia celor de la Guvern care au urmarit in cardasie cu bancile sa fie cat mai putini cei care beneficiaza de aceasta amanare, mai ales pe prima casa unde nu se capitalizeaza ratele!

4. Inteleg ca sunteti jurnalist si atunci va adresez urmatoarea intrebare: care ar putea for God’s sake sa fie rationamentul Guvernului care legifereaza iata prin OUG sa impuna nicio o restanta in conditiile in care se presupune ca voia sa ajute( 🙂 ) tocmai pe cei care erau cei mai vulnerabili din punct de vedere social? Pare la o prima vedere contradictoriu…

5. Si totusi vedeti vreo portita in a contracara banca? Poate lipsa definitiei restantei in contractul de credit?

Multumesc,

Postat in data: 02 sept., 2022

ING mi-a respins cererea de amanare a ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Va rog sa ma ajutati cu informatii, daca se poate: sotul meu a ramas fara job in 24.06.2022 si si-a gasit de lucru abia in data de 10.08.2022, de atunci a inceput un nou job.

A solicitat la ING amanrea ratelor la creditul de nevoi personale pina cand ne mai
revenim, am avut si eu venituri mai mici in ultima perioada.

Azi a primit raspuns de la ING ca nu se poate sa faca amanare de rate.

Va rog sa ma indrumati, ce demersuri si unde putem face in acest sens.
El a solicitat amanare si de 2-3 luni dar nu a gasit la ei intelegere.

Va multumesc si va doresc toate cele bune!

Postat in data: 31 aug., 2022

Alior Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor. Ce pot sa fac?

Buna ziua

Am primit mail-ul de mai jos de la Alior Bank in legatura cu amanarea ratelelor conform OUG 90/2022.
Dati mi va rog un sfat.Mai pot face ceva ?

Stimate client ,

In urma solicitarii primite din partea dumneavoastra privind suspendarea
la plata a ratelor datorate catre banca, va informam ca, in conformitate cu
prevederile OUG 90/2022, cererea dumneavoastra a fost respinsa din
urmatorul considerent:

– Creditul pe care il detineti prin oferta Telekom Banking
inregistreaza restante în ultimele 6 luni înainte de data solicitării
suspendării obligaţiei de plată.

Pentru orice intrebari suplimentare sau nelamuriri, va stam la dispozitie
24/7 la telefon 021 9253 (numar apelabil din orice retea din Romania, cu
tarif normal), +40 21 796 74 00 (numar apelabil din strainatate, cu tarif
normal) sau pe adresa de e-mail contact@telekombanking.ro.

Echipa Telekom Banking

Postat in data: 26 aug., 2022

Raiffeisen mi-a respins cererea de amanare a ratelor, pe motiv ca am avut intarzieri la plata ratei. Este legal? Ce pot sa fac?

Bună ziua.Sotul meu a făcut o cerere (una de mana și una tip adresata băncii Raiffeisen) prin care solicita amânarea ratelor timp de 9 luni conform OUG90/2022. Creditul este de nevoi personale, fără giranți.

Am primit răspuns negativ din partea băncii pe motiv ca a avut întârzieri.Mentionez ca întârzierea nu a depăși 21 de zile(rata avea data pe 26 iar noi plăteam pe 10 luna următoare când lua plata ).

Acest lucru se întâmplă tocmai din cauza ca fabrica unde lucram ne-a lăsat în șomaj în martie din cauza lipsei de materie prima (negru de fum).De atunci am întâmpinat probleme în achitarea ratei.

Vreau sa știu dacă este normal ca banca sa refuze solicitarea noastră dat fiind ca noi
suntem afectați de criza actuala și de faptul ca utilitățile au crescut considerabil în ultimul an.Multumesc anticipat și aștept un răspuns deoarece termnul maxim ptr amânarea ratelor este 29 august.

Postat in data: 23 aug., 2022

Intesa refuza trecerea de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?

Intesa refuza sa faca schimbarea de la ROBOR la IRCC. Am depus cerere de trecere pentru creditul meu ipotecar (nu este un credit prima casa).
De altfel nu am primit nici un fel de motivare a refuzului.
Pot sa fac ceva in acest sens?… chiar daca o sa primesc o motivatie (pe care am solicitat-o pe email)
Merci mult.

Postat in data: 14 aug., 2022

Ce pot sa fac daca nu mai pot plati ratele la credit, din cauza cresterii ROBOR si IRCC?

Cu un credit prima casa la BCR aceștia nu au fost de acord trecerea la IRCC pe motiv că nu se aplica creditelor mai vechi de 2019. Nici cu u refinanțare cu dobândă fixă nu au fost de acord spunând că la imobiliare nu se pot sa rate fixe .

Noi de la o rata lunara de 840 de lei în ianuarie ,acum pe august am ajuns deja la 1300 ,o creștere de peste 70 la suta.Desi sunt credite garantate 80 la sută de stat,băncile sunt total inflexibile la orice dorință de a se renegocia

In acest fel vom ajunge în situație de a nu mai putea achita ratele și a ne pierde casa .Statul sta și nu face nimic desi el a garantat pentru creditele devenite acum insuportabile

Postat in data: 30 iul., 2022

Cum fac la Unicredit cerere de trecere de la ROBOR la IRCC pentru a-mi scadea dobanda la credit?
unicredit amanare rate credite

Buna ziua, am facut o cerere la unicredit pentru trecerea de la robor la ircc si tot primesc raspuns ca nu au primit nimic de la bucuresti …cererea a fost facuta mai bine de 30 de zile ce as putea sa fac? multumesc

Postat in data: 14 iul., 2022

Am credite la 9 IFN-uri si nu le mai pot plati. Ce pot sa fac?

Am 9 credite IFN ( Viva Credit, Credius, BSG Credit, Ferratum, Hora Credit, CreditFix, Mozzipo,Terra Credit, SimpluCredit ). Ma apropii de cele 3 luni de zile de neplata a ratelor si a linilor de credit. Ratele depasesc cu mult venitul meu lunar.

Inteleg ca executarea silita nu incepe dupa aceste 3 luni decat dupa alte inca 3?

Ce solutie am pentru a nu fi executat silit?

Multumesc de raspuns!

Postat in data: 07 iul., 2022

Cum scap de creditele de la IFN-uri? Nu vor sa mi le restructureze și nu pot face nici refinanțare!
reclamație hora credit

„Va rog să-mi dați un sfat: am mai multe credite la IFN-uri și nu mai pot plăti, din cauza dobânzilor prea mare. De exemplu, de la Hora Credit am luat 1.500 de lei și am de plata 10.300 de lei după 12 luni, în rate la doua săptămâni și cu dobânda zilnică.

Am vorbit cu cei de la Hora Credit și le-a spus să-mi restructureze creditul, dar au spus ca așa ceva nu e posibil. Am încercat sa restructurez la bănci aceste credite de la IFN-uri, dar nu mă încadrez, din cauza scorului Tico mic, nu am întârzieri. Ce aș putea face sa scap de creditele de la IFN-uri?”

Postat in data: 04 iul., 2022

Banca are dreptul sa-mi ia tot salariul din cont, daca am avut intarzieri la descoperirea de salariu?

„Buna ziua,am luat o descoperire de salariu,și am avut întârzieri ,iar creditul s-a terminat pe la sfârșitul lunii aprilie ,anul acesta.Au dreptul să îmi ia tot salariul din cont și alocația copiilor?….Am discutat cu un angajat al băncii și au zis că au dreptul să îmi ia tot salariul,iar daca fac restructurare la credit și să plătesc în rate ,inseamana că nu mai pot lua credit niciodată.Este adevărat ceea ce a spus acel angajat.Va rog daca mă.puteti ajuta cu o soluție .Va mulțumesc.”

Postat in data: 14 mai, 2022

Pot fi executat silit de Integral Collection dupa doar 2 luni de neplata a ratei?
integral-collection-credius

Buna ziua, acum 2 luni am achitat jumatate din rata pe care o am, iar pe luna aprilie inca nu am reusit sa o achit. Am vorbit cu cei care se ocupa de dosarul meu ( mentionez ca plata o fac catre cei de la Integral Collection ), si au spus ca daca pana vineri cel tarziu nu reusesc sa achit rata pe luna aprilie si diferenta din martie ma executa silit.

Ma pot executa dupa doar 2 luni neplata? Avand in vedere ca am facut plata la o jumtate din rata pe martie.

Va multumesc.

Postat in data: 03 mai, 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi scada rata la credit, desi sunt in somaj. Ce pot sa fac?

Raiffeisen mi-a respins cererea pentru restructurarea creditului (reducerea ratei la jumatate) pentru 3 ani de zile, fara sa imi spuna motivul respingerii.

Eu am sotie si 2 copii minori, un venit de aproximativ 3200 lei, sotia a fost introdusa in somaj (468 lei) pana in luna Martie_2022 si nu isi poate gasi un loc de munca pentru ca trebuie sa creasca copilul cel mic (2.7 ani), nefiind primit la cresa de stat din lipsa locurilor, dar din toamna copilul va fi la gradinita, moment in care abia atunci sotia isi poate cauta un loc de munca.

Ce pot sa mai fac ca aceasta banca sa imi reduca la jumatate rata la creditul pe care il am la dansii?
Multumesc.

Postat in data: 03 mart., 2022