Intrebari si raspunsuri

E normal ca banca sa-mi retina banii din salariu?

Am o descoperire de card de 1500 de lei, si in ziua de salariu m-am trezit fara niciun ban in cont. Am mers la banca BRD unde mi s-a spus ca mi s-a retinut descoperirea, dar fara sa ma anunte nimic. Desi cardul expira abia anul viitor, mi-au luat toti banii din cont. E normal sa faca asta, fara sa ma anunte?

Postat in data: 17 feb., 2014

Pot sa refinantez un credit daca sotul figureaza restantier la Biroul de Credit?

Buna ziua, Doresc sa imi refinantez 2 credite cu ipoteca, deoarece dobanda este mult prea mare la ele. Va mentionez ca nu am restante la ele si ma incadrez la refinantare din punct de vedere al veniturilor. Problema mea este ca sotul meu a avut un descoperit de cont la ING si apare in Biroul de credit cu restanta la plata lunara a dobanzii. Din acest motiv nu mai pot sa fac refinantarea, desi am doit sa fac refinantarea doar cu venitul meu, fara a fi luat in considerare al sotului. Va rog sa-mi spuneti daca mai exista vreo banca unde nu se verifica sotul in biroul de credit. Va multumesc.

Postat in data: 22 ian., 2014

Ce trebuia sa platim in 25 ani, acum banca ne obliga sa platim in 5 ani. Are voie?

Am un credit ipotecar care a fost declarat anticipat si am ajuns la un acord de plata cu banca, pe care l-am semnat din disperarea de a nu pierde casa. Au facut o rata de 330 eur, iar noi avem venituri de 1400 ron si cu 2 copii mici. Are voie banca sa faca o rata asa mare si sa nu se mai tina cont de venituri? Ce trebuia sa platim in 25 ani, acum banca ne obliga sa platim in 5 ani.

Postat in data: 21 ian., 2014

Daca suna cineva si spune ca e de la o firma de recuperare, ce fac?

Parintii mei au facut un imprumut la o banca in 2007, au platit rata pe luna vreo 3 ani, dupa care sediul bancii sa inchis din oras, mama fiind sigura ca a terminat achitarea bancii. Pana anul acesta nu am primit nici o sesizare, nimic. A sunat un domn la inceputul lunii spunand ca este de la o firma de recuperari si a spus ca figurez in baza lor cu aceeasi suma imprumutata si ia dat mamei 2 numere de cont sa depuna o suma. Nu am lasat-o sa depuna nici o suma. I-am trimis acelui domn chitantele ca am platit banca, dar a sunat iar si a spus sa depuna bani in contul respectiv ca sa nu ajunga la executare silita, ei nefacand socoteala la chitante. Ce sa fac? Sa depun bani in cont?

Postat in data: 20 ian., 2014

Aprobari credite ITM VERIFICARI

Doresc sa rambursez anticipat o parte dintr-un credit ipotecar din 2006 si as dori reducerea perioadei si nu scaderea ratei. In contract scrie: „In cazul rambursarilorDoresc sa rambursez anticipat o parte dintr-un credit ipotecar din 2006 si as dori reducerea perioadei si nu scaderea ratei. In contract scrie: „In cazul rambursarilorDoresc sa rambursez anticipat o parte dintr-un credit ipotecar din 2006 si as dori reducerea perioadei si nu scaderea ratei. In contract scrie: „In cazul rambursarilorDoresc sa rambursez anticipat o parte dintr-un credit ipotecar din 2006 si as dori reducerea perioadei si nu scaderea ratei. In contract scrie: „In cazul rambursarilor

Postat in data: 16 dec., 2013

Lucrez in Spania cu contract indefinit din 2007. Pot solicita un credit?

Postat in data: 16 dec., 2013

Romanii au devenit foarte prudenti cand se imprumuta: 9 din 10 …

Doresc sa rambursez anticipat o parte dintr-un credit ipotecar din 2006 si as dori reducerea perioadei si nu scaderea ratei. In contract scrie: „In cazul rambursarilor Doresc sa rambursez anticipatDoresc sa rambursez anticipat o parte dintr-un credit ipotecar din 2006 si as dori reducerea perioadei si nu scaderea ratei. In contract scrie: „In cazul rambursarilor Doresc sa rambursez anticipatDoresc sa rambursez anticipat o parte dintr-un credit ipotecar din 2006 si as dori reducerea perioadei si nu scaderea ratei. In contract scrie: „In cazul rambursarilor Doresc sa rambursez anticipat