Pot face o declaratie la notar pentru un credit Prima Casa daca nu sunt trecuta in acte?

Prietenul meu face credit Prima Casa singur, pentru ca eu apar in Biroul de credit. Daca o sa fie doar el trecut pe acte, se poate face cumva la notar o declaratie ca in cazul despartirii sa fiu despagubita, daca si eu am contribuit cu bani la achizitionarea lui sau alte bunuri cumparate?

Daca va angajati sa platiti o parte din rata la credit si alte cheltuieli, puteti face o declaratie in acest sens la notar, pentru a fi despagubita ulterior, in cazul despartirii. De asemenea, puteti fi trecuta in acte in calitate de co-proprietar al imobilului.

Va sfatuiesc sa pastrati toate chitantele de la banca aferente respectivelor plati, iar acestea sa fie pe numele dumneavoastra, separat de sumele platite de prieten.

Va recomand sa luati legatura cu un avocat sau un consilier juridic inainte de a lua o decizie in aceasta problema.

Va rog sa reveniti daca doriti informatii suplimentare sau aveti nevoie de ajutor in rezolvarea problemei.

5 − = 1