Tag Archives: somatie

Am primit o somatie ca am o datorie la Vodafone, desi am platit toata perioada contractului de doi ani. Ce pot sa fac?

Am primit o somatie de plata de la firma de recuperare Kredyt Inkaso pentru a plati in 48 de ore suma de 700 de lei, pentru un abonament la Vodafone.

Problema e ca eu am facut acest abonament in 2013, pentru o perioada de doi ani, si am platit tot ce aveam, pana in 2015, cand a expirat contractul si nu am mai folosit numarul de telefon.

Cand m-am dus la un magazin Vodafone sa cer explicatii, cineva mi-a spus ca trebuie sa-i anunt cu o luna inainte de incheierea contractului ca nu mai folosesc numarul.

Dar ei n-au vazut ca nu-l mai folosesc? Unde scrie in contract ca trebuie sa-i anunt eu pe ei.

Nu mi se pare normal ca dupa patru ani sa mai puna acum sa platesc o suma uriasa pentru niste servicii telefonice pe care nu le-am utilizat.

Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc

Cati bani mi se pot lua din salariu in urma somatiei de la biroul executorilor judecatoresti?

Am si eu nevoie de o lamurire…sunt restant la banca BRD si am primit somatie de la “biroul executorilor judecatoresti…” din care am inteles ca mi se va trage din salar pt achitarea sumei de 3.721,98 lei.

Ma asteptam sa mi se ieie un anume procentaj lunar din salar pt achitarea sumei. Ieri mi-a intrat lichidarea la salar si cand am verificat astazi cardul am ramas socat avand in vedere ca la interogare sold am 2,991.98- …deci sa inteleg ca mi s-au tras toti banii care au intrat pe card si mai sunt si cu minus pe cont…as dori o explicatie daca se poate.

Mi-a fost poprit contul fara a primi instiintare si decizia de impunere de la ANAF. Cum pot contesta in instanta aceasta metoda de poprire?

Fiicei mele i-a fost poprit contul pentru a restitui suma de 210 ron, ea fiind studenta in acel moment. Nu a fost informata ca ar avea datorii inainte de aceasta poprire si nici nu stia motivul, astfel ca daca nu platea cat mai repede, lunar i se percepea taxa bancara aprox.15 ron pana la stingerea datoriei. Am incercat sa aflam de unde provine aceasta suma si la banca a zis ca sunt sume necuvenite, ANAF-ul dispunand poprirea.
Am depus la judecatorie actele pentru a contesta aceasta metoda de poprire fara a primi instiintare de la ANAF, iar decizia judecatorului a fost ca a respins cererea noastra de a fi restituita suma si cheltuielile bancare. Cum pot contesta decizia judecatorului si a recupera banii, care nu din vina fiicei mele s-au efectuat, ea fiind obligata sa se supuna fara a fi instiintata?
Doresc sa atac prima decizie prin faptul ca legal trebuia sa primim decizia de impunere, care desi a fost trimisa fiica mea nefiind in localitate, nu a ridicat-o nimeni, doar ne-am trezit cu poprire pe cont unde au aparut alte cheltuieli. Intrebarea mea e ce legi am putea invoca pentru a avea in favoarea noastra decizia definitiva?