Ce fac daca am primit o notificare de poprire executorie, dar nu am datorii sau restante la banci?

In data de 29.12.2015 am primit urmatorul e-mail:

„Draga client,

Te informam ca in data de …, conform dosarului: …, transmis de executorul…, cu numar adresa: …, s-a instituit o poprire executorie in suma de 5969 RON.”

Despre ce poprire este vorba? Eu nu am datorii sau restante la banci.

S-ar putea sa existe cel putin doua situatii in care sa ajungeti in situatia de a fi executat silit: fie este vorba de o greseala de nume sau de alt tip, acesta fiind cazul fericit, fie ati garantat, la un moment dat, un credit pentru alta persoana, iar aceasta are datorii la banca si nu poate sa le achite, in consecinta sunteti executat dumneavoastra.

Pot exista si alte situatii, de aceea sfatul meu este sa solicitati executorului judecatoresc detalii despre respectiva executare silita, inainte de a efectua orice fel de plati, pentru a va lamuri despre ce este vorba si daca nu cumva este vorba de o greseala sau chiar de un abuz al autoritatilor.

Va rog sa reveniti daca nu reusiti sa rezolvati problema sau daca aveti nevoie de ajutor sau de alte informatii.

+ 4 = 12