Intrebari si raspunsuri

Bancpost mi-a inchis contul destinat incasarii alocatiei copilului. Este normal?

As dori sa va intreb daca se poate inchide un cont bancar fara instiintarea titularului de cont? I luna septembrie de anul trecut am fost acasa la Brad jud.Hunedoara si am facut toate formalitatile care erau necesare pentru obtinerea alocatiei pentru fetita mea. In ultima faza din tot acest proces trebuia un numar de cont de la Bancpost -Brad si fiind la banca am deschis contul pentru a putea fi virata alocatia fetitei. Pana aici toate lucrurile au decurs bine. Problema este ca la intoarcerea mea la Guadalajara -Spania a fost nevoie de la autoritatile spaniole de alte documente care au intarziat cu aprobarea alocatiei alte 3-4 luni de zile. Intre timp Banca mi-a inchis contul …. Este normal sa faca acest lucru? Luna trecuta, in martie de anul acesta, stiind ca totul este rezolvat (Deva a trimis banii in contul meu) am dat telefon la Brad la banca sa verific soldul …..si surpriza…mi se spune ca contul este inchis. Este normal sa-mi inchida contul? va multumesc si astept raspunsul d-voastra..

Postat in data: 20 apr., 2015

Raiffeisen Bank mi-a poprit alocatia copiilor. Unde ma pot adresa fara a apela la instanta?

Am un cont deschis la Raiffeisen Bank, unde imi intra si alocatiile copiilor. Un copil de 13 ani si un bebe de 2 luni. Ieri am vazut pe internet banking ca mi-au poprit 40% din alocatia copiilor. Unde ma pot adresa in aceasta privinta fara a apela la instanta? VA MULTUMESC

Postat in data: 17 apr., 2015

Pentru o amenda la CNADR, Banca Transilvania si BEJ (Birou Executor Judecatoresc) mi-au poprit contul fara sa ma anunte. Este un abuz, ce pot face?

Salut, am patit-o cu cei de la Banca Transilvania, pentru o amenda la CNADNR, am fost executat direct fara instiintare prealabila de catre BEJ (Birou Executor Judecatoresc), iar Banca Transilvania nu m-a anuntat in nici-un fel, si nici BEJ-ul. Pur si simplu m-am trezit cu suma blocata chiar in ziua in care am fost la banca sa depun banii in cont pt diferite nevoi. Acasa cand am ajuns am constatat poprirea sumei, iar comisioanele bancii au fost in valoare de 61 lei. Consider ca si banca si BEJ-ul au abuzat in aceasta situatie, ce pot face?

Postat in data: 16 apr., 2015

Trebuia sa primesc o suma de bani din Germania prin transfer bancar, dar nici acum nu a ajuns. Ce pot sa fac?

Trebuia sa primesc o suma de bani din Germania prin transfer bancar. Din Germania mi s-a spus ca s-au trimis banii, dar aici nu i-am primit, desi a trecut timpul necesar. (trimisi din Germania in 8.04, azi e 15.04) – au fost si zilele de pasti dar totusi ce s-ar fi putut intimpla? Unde pot sa ma adresez daca nu se rezolva problema?

Postat in data: 15 apr., 2015

Am primit poprire la serviciu pentru restante la impozitul din chirii, iar salariul il primesc pe card. Ce fac?

Am primit poprire la serviciu pentru restante la impozitul din chirii. Am un singur card – cel de salarii-. Cum se va proceda mai departe si daca mai am dreptul sa folosesc cardul pentru a-mi retrage restul de bani ?

Postat in data: 06 apr., 2015

Raiffeisen Bank mi-a vandut creditul la firma de recuperare creante Kredyt Inkaso, care mi-a cerut sa platesc o suma mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am o problema daca ma puteti ajuta: am avut un credit la Raiffeisen Bank si mi l-a vandut la Kredyt Inkaso. Dansii mi-o spus sa platesc 90 de milioane inainte si dupa ia o sa-mi faca o rata sa platesc, dar nu am avut aceasta suma si nu stiu ce o sa se intample. O sa ma dea in judecata? Va rog daca ma puteti ajuta, va multumesc.

Postat in data: 03 apr., 2015

ANAF-ul imi scoate la vanzare apartamentul cumparat cu credit Prima Casa pentru o intarziere de 2 luni la banca. Pot cere suspendarea executarii silite?

Am avut un credit prin Prima Casa si datorita unor intarzieri de 2 luni banca a solicitat catre fondul de garantare sa i se dea jumatate din credit. Fondul a dat banii iar eu acum trebuie sa platesc la ANAF suma de 20000 de euro. Pentru ca nu am avut cum sa ii platesc ANAF-ul imi scoate apartamentul la vanzare. Exista vreo lege care sa ma ajute sa suspend executarea? Mentionez ca sunt insarcinata in 7 luni si pe 23 luna aceasta este licitatia pentru apartament.

Postat in data: 02 apr., 2015

Banii vechi se mai pot schimba?

Am gasit recent in casa, bine pusa, o suma din bani vechi care credeam ca mi-au fost furati la vremea respectiva. mai am vreo sansa sa pot schimba suma asta in banii curenti?

Postat in data: 30 mart., 2015

Cardul mi-a expirat. Cum obtin un card nou si in cat timp, daca locuiesc in strainatate?

Locuiesc in strainatate si cardul bancar mi-a expirat in Iunie 2014. In luna mai vin in tara si vreau sa stiu daca pot obtine alt card in ziua cand ma prezint la banca sau cat timp dureaza pana obtin un nou card? Daca pot sa aplic pentru un nou card on line sa il primesc la domiciliul meu.

Postat in data: 30 mart., 2015

Cum trebuie sa procedez sa mi se deblocheze conturile poprite la BCR, Raiffeisen si Volksbank?

Cum trebuie sa procedez sa mi se deblocheze conturile dupa ce am terminat cu poprirea pe salariu? Am la trei banci cont si toate sunt blocate, din luna ianuarie am terminat de platit. BCR, Volsbank si Raiffaisen.

Postat in data: 26 mart., 2015

Am credit in CHF la Volksbank, preluata de Banca Transilvania. Ce ne sfatuiti sa facem?

Buna ziua. Am un credit in chf si as dori daca se poate cateva lamuriri. Inca de anul trecut cand aparuse discutiile de conversie in lei m-am adresat verbal sucursalei unde am platit rata. Functionarul respectiv mi a spus ca se lucreaza la o procedura si inca nu se cunosc detalii. Intre timp Volsbank este cumparata de banca transilvania si s-a scris in presa ca vom fi chematii individual toti clietii pentru a gasi solutii ptr fiecare. Tot din presa afla ca vor incepe negocieri cu bancile cu asociatia aursf si anpc. Am sunat la asociatia aursf si mi s-a trantsmis sa trimit la dansii toate documentele contractului impreuna cu o procura ca sa negocieze dancii. Ce ne sfatuiti dvs ca sa facem avand in vedere toate aceste aspecte? multumesc.

Postat in data: 25 mart., 2015

BRD nu m-a anuntat timp de 6 ani de existenta unei limite de creditare pe card, iar acum aflu ca am o datorie de 400 de lei din comisioane

Va aduc la cunostiinta urmatoarea situatie:
Pana in anul 2009 am lucrat la o companie la care retributia era platita pe baza unui card personal ce avea o limita de creditare; In anul 2009, mi-am schimbat locul de munca, iar cardul a fost inchis; La sfarsitul anului 2014, am deschis un cont la BRD, moment in care mi s-a adus la cunostiinta ca am un debit de cca 400 lei, deoarece limita de creditare nu a fost inchisa si s-au adunat comisioanele; Am solicitat extrasul de cont din care reiesea ca in decurs de 6 ani, nu a fost folosita acea limita de creditare. In acesta perioada nu am fost instiintata despre existenta acestei limite de creditare, ceea ce consider eu ca este o eroare din partea bancii. Ca urmare a celor mentionate mai sus, va rog, sa ma sfatuiti, cui sa ma adresez.

Postat in data: 24 mart., 2015

Banca are voie sa-mi retina pensia alimentara pentru copil din contul poprit?

Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca banca are dreptul sa retina 33% din venituri provenite din plata pensiei alimentare de catre fostul sot, in contul meu poprit.. Momentan mi se retin 33% din salar si orice alte sume care apar pe contul meu exceptand alocatia de stat a copilului.

Multumesc mult.

Postat in data: 23 mart., 2015

Banca mi-a blocat cardul de credit din cauza unei popriri. Au voie sa faca asta?

Buna ziua. Azi m-am trezit ca nu-mi pot folosi cardul de credit deoarece este blocat. Am sunat la banca si au zis ca din cauza unei popriri mai vechi si ca de la 1 feb 2015 s-a schimbat ceva regulament care-i obliga sa-mi blocheze si cardul de credit.
De azi vara cand s-a instaurat poprirea mi-au blocat doar contul curent. Este legal sa faca asta? Pe baza carei legi si articole de lege pot face asta si de cand e in vigoare?

Postat in data: 23 mart., 2015

De cateva zile incerc sa ma loghez la BRD Net, dar nu stiu ce s-a intamplat ca nu pot sa-mi platesc facturile

De citeva zile incerc sa ma loghez la BRD Net dar nu stiu ce s-a intampla ca nu pot sa-mi platesc facturile.

Postat in data: 20 mart., 2015

Banca poate sa-mi declare creditul exigibil (adica sa fie rambursat anticipat) chiar daca sunt de buna credinta si platesc la rata doar cat imi permit?

De cateva luni de zile am intrat in pensie, iar rata depaseste valoarea pensiei. Pana sa intru in pensie am platit la zi, dar de cand sunt in pensie imi permit sa mai platesc doar aproximativ 2/3 din rata lunara. In conditiile in care lunar voi plati aproximativ 2/3 din rata, banca poate sa imi declare creditul exigibil, eu fiind de buna credinta si platind lunar atat cat imi permit, adica intreaga pensie?

Postat in data: 17 mart., 2015

Banca a pus poprire pe tot salariul sotului. Ne pot lasa fara mancare pentru copii?

Buna seara.
Am si eu o problema cu banca, care a pus poprire pe tot salariul sotului, el fiind singurul sustinator al familiei cu 2 copii minori. Practic nu avem din ce trai, acum.
Chiar nu exista nici o solutie? Chiar ne pot lasa sa nu avem o paine sa le dam copiilor sa manance?
Este adevarat ca nu a fost platita rata, dar nu pt ca nu s-a vrut ci pt ca nu a fost mult timp un salariu decent in casa.

Va multumesc. O seara buna

Postat in data: 16 mart., 2015

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat?

Am o poprire pe salariu de 1/3 (de1 an de zile) pentru neachitarea unui credit personal. Acum a venit blocare pe conturi, iar pe cont intra doar pensia alimentara si alocatia copiilor, care a fost luata. Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat chiar daca eu deja am fixata o poprire decatre angajator? Daca este abuziva poprirea va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Va multumesc

Postat in data: 13 mart., 2015

Se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci?

Buna seara, am si eu o intrebare: se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci? Din cate am citit nu se poate, decat pe 1/3 sau 1/2 din salar. Unde sa ma interesez? Daca merg la banca se poate rezolva ceva? mentionez ca mi s-a retras tot salatiul de pe card! am nevoie de raspuns urgent! multumesc

Postat in data: 12 mart., 2015