Tag Archives: Vodafone

Am primit o somatie ca am o datorie la Vodafone, desi am platit toata perioada contractului de doi ani. Ce pot sa fac?

Am primit o somatie de plata de la firma de recuperare Kredyt Inkaso pentru a plati in 48 de ore suma de 700 de lei, pentru un abonament la Vodafone.

Problema e ca eu am facut acest abonament in 2013, pentru o perioada de doi ani, si am platit tot ce aveam, pana in 2015, cand a expirat contractul si nu am mai folosit numarul de telefon.

Cand m-am dus la un magazin Vodafone sa cer explicatii, cineva mi-a spus ca trebuie sa-i anunt cu o luna inainte de incheierea contractului ca nu mai folosesc numarul.

Dar ei n-au vazut ca nu-l mai folosesc? Unde scrie in contract ca trebuie sa-i anunt eu pe ei.

Nu mi se pare normal ca dupa patru ani sa mai puna acum sa platesc o suma uriasa pentru niste servicii telefonice pe care nu le-am utilizat.

Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc

Cum am fost furat de Vodafone la factura abonamentului, iar ANPC mi-a facut dreptate

Am avut un abonament la Vodafone si l-am transferat de pe persoana fizica pe firma, in aceleasi conditii.

In luna urmatoare transferului, ma trezesc cu o factura cu o valoare dubla fata de cea obisnuita.

Am sunat la Vodafone si un operator s-a straduit sa ma convinga ca nu e nicio greseala, ca asta e procedura Vodafone, de a percepe costul abonamentului cu o luna in avans.

Degeaba i-am spus ca Vodafone m-a taxat, de fapt, de doua ori pentru aceeasi luna de abonament, a ramas ca ei.

Astfel ca am facut o reclammatie la ANPC, care fireste ca mi-a dat dreptate si a obligat Vodafone sa-mi restituie banii. Va trimit o fotografie cu raspunsul ANPC.

Asa am fost furat de Vodafone, desi nici eu nu credeam ca o ditamai firma engleza se poate deda la astfel de mizerii.

Intre timp am renuntat la Vodafone, care oricum ma taxa foarte scump si pentru traficul de net suplimentar, si am ales Telekom, unde am un abonament foarte OK, de 5 euro, cu trafic net nelimitat si semnal si viteze foarte bune.

Am vrut sa va transmit aceasta experienta nefericita cu Vodafone pentru ca si altii sa stie sa se fereasca de aceasta firma, presupun ca nu sunt singurul care am patit-o cu ei.

Vodafone mi-a scumpit abonamentul fara acordul meu, iar apoi m-a executat silit. Ce pot sa fac?

Am facut un abonament la Vodafone de 49 de euro pe doi ani, dar dupa doua luni m-au sunat si mi-au spus ca trebuie sa-l schimbe, pentru ca lor nu le convine, asa ca mi l-au scumpit, l-au facut de 62 de euro, cu mai putine minute si mai putini giga net. Eu am fost plecat din tara, si pentru ca nu am platit cat mi-au cerut ei, m-au dat la o firma de recuperare, Kredyt Inkaso, care vrea sa ma execute silit. E legal? Au voie sa faca asa ceva?

Vodafone isi recunoaste greseala, la reclamatia unui client, si-i anuleaza pretinsa datorie [citeste tot]
Vodafone mi-a facut un abonament fara acordul meu, iar acum ma executa silit. Ce pot sa fac?

Am primit de la o firma de recuperare, Kredit Inkaso, o executare silita de 6.000 de lei pentru un abonament la Vodafone facut pe numele meu, online, fara ca eu sa semnez vreun contract si fara sa stiu de existenta lui.

Am cerut la Vodafone explicatii, dar nu le-am primit, pe motiv ca nu mai au dosarul, l-au transmis la firma de recuperari.

Abia dupa ce am facut scandal la un sediu Vodafone, seful de unitate s-a uitat in calculator si mi-a dat raspunsul la reclamatia pe care am facut-o prin telefon. Mi-au spus ca ar fi trebuit sa cer rezilierea contractului in termen de 14 zile!

Dar cum puteam sa cer rezilierea unui contract de care nici macar n-am stiut si nu l-am semnat, si de care am aflat dupa doi ani de cand a fost facut, cand firma de recuperare m-a anuntat de datorie. Vodafone nu mi-a trimis niciodata vreo factura sau alta informatie.

Probabil ca cineva a avut datele mele personale si a facut contractul online, pentru ca adresa din contract nu este a mea, este alta la care locuiesc niste pensionari, si unde eu n-am stat niciodata.

Am facut plangere la Politie, dar nu s-a rezolvat nimic de 9 luni, pentru ca imi cer sa le duc documente pe baza carora sa faca ancheta! Dar asta nu cumva ar trebui sa faca politia?!

Cei de la firma de recuperare ma tot suna si-mi spun sa le platesc datoria, nu mai stiu ce sa fac! Va rog sa ma ajuta

Cum am fost pacalita de Vodafone cu net nelimitat pe o cartela!

Aveti grija sa nu luati teapa de la Vodafone ca mine! Am facut greseala sa prelungesc abonamentul, pentru care platesc 60 de lei, nu 20 de lei, ca la Digi sau Telekom, undei ai net nelimitat, si am primit o cartela pe care cei de la Vodafone m-au mintit ca as avea net nelimitat.

Numai ca dupa ce am consumat 3 Giga, mi s-a spus ca traficul s-a redus si trebuie sa aleg o oferta, cu alti bani, pentru a beneficia de viteza mai mare. Evident, cu trafic redus internetul nu merge!

Asa ca voi renunta la Vodafone imediat, foarte neseriosi!

Vodafone m-a executat silit pentru un abonament nefolosit. Ce pot sa fac?

Va rog sa-mi spuneti ce as putea face in situatia mea: am avut o cartela Vodafone pe care am transformat-o in abonament, dar cand am plecat din tara, in Anglia, in urma cu patru ani, am constatat ca respectiva cartela nu functiona in Anglia. Am trimis reclamatii la Vodafone, dar n-am primit niciun raspuns, asa ca nu am mai folosit acel numar Vodafone, am trecut pe altul care functiona, la alta firma de telefonie, din Anglia.

Acum, dupa patru ani, am primit acasa o notificare de executare silita de la o firma de recuperare, care-mi cere 18 milioane pentru datorii la Vodafone.

Eu am trimis din nou la vodafone explicatii pentru situatia mea, dar din nou nu am primit niciun raspuns. Ce pot sa fac?

Cum isi bat joc de clienti angajatii Vodafone

In magazinul Vodafone de pe Lipscani, in centrul vechi din Bucuresti, intra o doamna si se aseaza in spatele meu, la coada. La doar doua dintre cele patru ghisee exista cineva care se ocupa de clienti, dar sunt ocupati cu alte persoane. La o masuta dintre doua ghisee sta insa un alt angajat al Vodafone, in fata unui laptop. Asteptam destul de mult.

Intre timp, in magazin mai intra o persoana, apoi inca doua, dar cele doua ghisee nu se elibereaza, sunt probleme de rezolvat. In magazin intra a patra persoana.

Doamna care intrase dupa mine isi pierde rabdarea si intreaba daca nu mai exista altcineva care ne-ar putea servi. Angajatul din fata laptopului rapunde sec: Nu, asteptati sa se elibereze colegii!

Mai trec minute bune, dar colegii nu se elibereaza. Cele doua ghisee libere raman pustii, cei cinci clienti asteapta, iar angajatul de la masuta isi vede de treaba la laptop.

Dupa ceva timp, doamna intreaba: dar aici nu exista un sef care sa vina sa ajute cand e aglomeratie? Angajatul Vodafone ocupat la laptop raspunde cu un ton si mai intepat, probabil pentru ca s-a simtit cu musca pe caciula: Ba da, eu sunt seful! Atat. Si isi muta iar privirea in laptop.

In fata acestei sfidari, doamna, mult mai in varsta decat baiatul care a spus ca e seful magazinului, incepe sa-l certe destul de suparata: Daca sunteti seful, atunci nu credeti ca ar trebui sa veniti la ghiseu sa serviti clientii, ca sa nu stam atat de mult la coada?

Dar seful de magazin nu a fost de acord: Nu, pentru ca eu am alta treaba!. Doamna a fost cea care a cedat si intr-un final a plecat, urmata de alt client Voldafone.

Dupa cinci-zece minute, cand in magazin mai eram doar eu, pe usa a intrat grabit un alt angajat Vodafone si s-a asezat la al treilea ghiseu, nu inainte de a fi certat pentru ca a intarziat de seful lui de la masuta.

Daca seful magazinului Vodafone din centrul Capitalei isi bate joc de clienti in acest fel, imaginati-va ce se intampla in restul magazinelor Vodafone din Romania.

Vodafone nu are voie sa ceara despagubiri pentru renuntarea la abonament inainte de expirarea duratei minime a contractului, au decis judecatorii [citeste tot]