FNGCIMM

Care este comisionul FNGCIMM pentru un credit Prima Casa?

Buna ziua, Ref. la articolul “Care sunt comisioanele percepute de FNGCIMM pentru garantiile la credite“, pentru ca nu imi este foarte clar si nu stapanesc terminologia, imi puteti spune va rog, care din cele doua valori ale comisionului de gestiune FNGCIMM expuse se regasesc de regula in contractele incheiate cu banca in cadrul programului Prima Casa, Persoane fizice, 0.45% sau 0.49%? Ma refer strict la semestrul I al anului 2018. Aceste comisioane pot sa difere de la o banca la alta sau se aplica exact asa cum se regasesc in Hotarare? Va multumesc

PS: La multi ani! un an bun sa aveti.

ANAF-ul imi scoate la vanzare apartamentul cumparat cu credit Prima Casa pentru o intarziere de 2 luni la banca. Pot cere suspendarea executarii silite?

Am avut un credit prin Prima Casa si datorita unor intarzieri de 2 luni banca a solicitat catre fondul de garantare sa i se dea jumatate din credit. Fondul a dat banii iar eu acum trebuie sa platesc la ANAF suma de 20000 de euro. Pentru ca nu am avut cum sa ii platesc ANAF-ul imi scoate apartamentul la vanzare. Exista vreo lege care sa ma ajute sa suspend executarea? Mentionez ca sunt insarcinata in 7 luni si pe 23 luna aceasta este licitatia pentru apartament.