Cum trebuie sa procedez sa mi se deblocheze conturile dupa ce am terminat cu poprirea pe salariu? Am la trei banci cont si toate sunt blocate, din luna ianuarie am terminat de platit. BCR, Volsbank si Raiffaisen.

Pentru deblocarea conturilor poprite la cele trei banci, trebuie sa luati legatura cu executorul judecatoresc sau cu ANAF, cei care dispun bancilor poprirea conturilor. Bancile pot debloca un cont doar la cererea acestor autoritati care au dispus masura executarii silite prin poprire.

Va rog sa reveniti daca nu reusiti sa rezolvati problema.

4 raspunsuri la “Cum trebuie sa procedez sa mi se deblocheze conturile poprite la BCR, Raiffeisen si Volksbank?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Banca trebuie sa va deblocheze temporar contul poprit, pentru a putea scoate banii din venituri care nu se pot retine.

Conform legii (Codul de procedura civila), vi se poate lua din salariu sau oensie cel mult o treime pentru o poprire sau maxim jumatate pentru doua sau mai multe popriri.

Va rog sa reveniti la mine, pentru a va ajuta sa rezolvati problema deblocarii contului.

1. Zamfir narcis

Am proprire pe salariu,dar si pe contul bancar in care mi se vireaza bani.Unitatea imi opreste bani o data dar si banca.este normal sa imi opreasca de doua ori banii adica 66% din salariu

+ 3 = 10