Se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci?

Buna seara, am si eu o intrebare: se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci? Din cate am citit nu se poate, decat pe 1/3 sau 1/2 din salar. Unde sa ma interesez? Daca merg la banca se poate rezolva ceva? mentionez ca mi s-a retras tot salatiul de pe card! am nevoie de raspuns urgent! multumesc

Conform legii, banca nu are voie sa va retina mai mult de jumatate din salariu, indiferent de cate popriri aveti la alte banci. De aceea, luati legatura imediat cu banca si cu executorul judecatoresc pentru a vedea de ce vi s-a retinut intreg salariul si a afla daca nu cumva este vorba de un abuz.

Va rog sa reveniti daca doriti sa va ajut sa rezolvati problema, impreuna cu banca si executorul judecatoresc.
Mai jos aveti extrasul din Codul Civil cu privire la procedura popririi.

ART. 728 din noul Cod de procedura civila
Limitele urmaririi veniturilor banesti

(1) Salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

Vedeti aici mai multe detalii despre procedura popririi conturilor bancare

× 5 = 5