Am avut un credit prin Prima Casa si datorita unor intarzieri de 2 luni banca a solicitat catre fondul de garantare sa i se dea jumatate din credit. Fondul a dat banii iar eu acum trebuie sa platesc la ANAF suma de 20000 de euro. Pentru ca nu am avut cum sa ii platesc ANAF-ul imi scoate apartamentul la vanzare. Exista vreo lege care sa ma ajute sa suspend executarea? Mentionez ca sunt insarcinata in 7 luni si pe 23 luna aceasta este licitatia pentru apartament.

Aveti dreptul sa cereti suspendarea executarii silite, avand in vedere ca este vorba de casa in care locuiti si faptul ca sunteti insarcinata. Mai mult, daca spuneti ca sunteti executata silit pentru o intarziere de doar 2 luni, atunci s-ar putea sa fie vorba si de un abuz al bancii, care se pare ca s-a grabit sa-si recupereze garantia de la FNGCIMM.

In mod normal, o banca incepe procedura de executare silita dupa 3 luni de intarziere la rambursarea ratelor. Iar cum creditele Prima Casa, garantate de stat, sunt mai sigure pentru banci decat creditele standard, banca ar fi trebuit sa fie mult mai intelegatoare cu dumneavoastra, cu atat mai mult cu cat este vorba de locuinta personala.

Legislatia de protectie a consumatorilor adoptata recent la nivel european cere autoritatilor sa protejeze clientii bancilor in cazurile de vanzare a locuintelor familiale.

De aceea, sfatul meu este sa luati imediat legatura cu banca si sa incercati sa negociati cu aceasta o reesalonare a datoriei, astfel incat sa se renunte la procedura de executare silita, inainte de a apela la justitie.

Va rog sa reveniti daca doriti sa va ajut in rezolvarea acestei probleme.

3 raspunsuri la “ANAF-ul imi scoate la vanzare apartamentul cumparat cu credit Prima Casa pentru o intarziere de 2 luni la banca. Pot cere suspendarea executarii silite?

1. ileana popvici

Domnule Coman sunteti pe dinafara.La creditele prima Casa executarea silita se poate efectua dupa 15 ile de intariere la plata ratei.Daca petenta a fost la banca cu motivul ca nu poate achita deorece este gravida eu i-as fi spus: In momentul cand v-am ajutat sa obtineti casa dorita trebuia sa va ganditi mai bine la toate implicatiile viitoare.
    De ce romanii considera ca au dor drepturi si considera ca nu au obligatii?de ce oricine altcineva este vinovat pentru ceea facem noi fara sa ne gandim foarte bine ce presupun anumite actiuni?
    Din pacate m-am lamurit in anii de viata pe care ii am ca este o chestiune patologica la romani, nu am fiost instare sa invatam ceva din istorie.Pacal si Tandala va spune ceva?Din pacate la noi sunt priviti cu admiratie asemenea personaje deoarece bag seama sunt descurcarete.Or fi asa dar pe spatele cui?

1. admin Post author

Va asigur ca executarea slita nu se face dupa 15 zile, ci cel mai devreme dupa 90 de zile de intarziere, probabil confundati cu fapltul ca FNGCIMM plateste garantia dupa 15 zile de la primirea cererii din partea bancii.

In privinta opiniei ca oamenii ar trebui sa se gandeasca la consecintele unui credit, as spune ca nimeni nu poate preveni situatii neprevazute pe termen lung,nici chiar aducerea pe lume a unui copil.

Dimpotriva, acest eveniment important in viata unui om, intemeierea unei familii, ar trebui sa reprezinte pentru o banca, in spiritul responsabilitatii sociale de care trebuie sa dea dovada, o ocazie de a-si ajuta clientul sa traverseze o perioda dificila.

Pe de alta parte, cred ca gresiti considerand ca acordarea unui credit este un ajutor acordat de banca unui client si, mai mult decat atat, clientul ar trebui s a fie recunoscator pentru acest lucru bancii. Dimpotriva, in spiritul principiului „clientul nostru, stapanul nostru”, banca ar trebui sa fie recunoscatoare pentru faptul ca prin acordarea unui credit obtine profit. Tocmai de aceea o banca ar trebui sa cultive o relatie pe termenlung cu clientii prin oferirea unor facilitati la rambursarea creditului.

1. alex

Pana de curand executarea silita la prima casa se demara de la 60 de zile. Faptul ca esti gravida nu are nici o treaba cu obligatiile fata de banca sau Anaf. Executarea este legala si in cel mai bun caz poti obtine suspendarea temporara daca accepti planul de plata propus de Anaf – din pacate nu te afli intr-o situatie prea roz.

+ 6 = 12