Cetelem

Nu mai scap de imprumutul de la Cetelem! Ce pot sa fac?

Nu mai scap de imprumutul de la Cetelem! Va rog ajutati-ma! Am luat 40 de milioane si am platit 200 de milioane si inca nu am terminat. Acum mi-au pus poprire si pe pensia de 10 milioane, din care imi iau 4 milioane. Eu cu ce mai traiesc?!

Postat in data: 23 oct., 2018

Cum pot fi sters din baza de date a Biroului de Credit pentru un card Cetelem?

Cetelem m-a raportat in baza de date cu rau platnici din Biroul de Credit, fara sa ma anunte, apoi a vandut datoria unei firme de recuperari.

Eu am intarziat cu plata ratei in jur de 15 zile pentru ca am avut un accident si am fost internat in spital. Cand am vrut apoi sa patesc restanta, nu am avut unde, pentru ca Cetelem a vandut creditul la recuperatori.

Pana la urma am platit datoria dar am ramas in baza de date. Cum pot fi sters de acolo?

Postat in data: 24 sept., 2018

Dupa 17 ani am descoperit ca am o datorie la Flanco si sunt in Biroul de Credit. De ce si ce pot face?

Buna ziua acum 17 ani am cumparat un calculator in valoare de 16 milioan de la Flanco si mi-a dat si un card, mi-a zis ca am pe el 2 milioane. Toate bune si frumoase am platit rata la frgider si am cheltuit bani de pe acel card.

Dupa un timp am pierdut cardu am zis la ce mai imi trebuie. Dupa 17 ani m-am dus sa fac un credit de nevoi personale si mi-a zis ca sunt in Birou de credit datoare cu 45 de mil..mentinez ca n-am facut niciun credit la banci niciodata. Din luna aprilie acestui an platesc acea datorie ..

Ma puteti lamuri de ce ..s-a ajuns aici dupa atatia ani iar io n-am stiut nimic.

Postat in data: 26 aug., 2018

Pot sa renunt la produsele cumparate de la Flanco si la creditul Cetelem?

BUNA ZIUA . DORESC SA STIU DACA POT RENUNTA LA PRODUSELE SI CUMPARATE DE LA FLANCO SI TOTODATA LA CONTRACTUL DE CREDIT FACUT LA CETELEM PRIN INTERMEDIUL CELOR DE LA FLANCO, TINAND CONT DE FAPTUL
CA PRODUSUL CUMPARAT INCA NU MI-A FOST LIVRAT. DORESC SA RENUNT LA ACEST PRODUS DEOARECE PE SITEUL FLANCO ACEST PRODUS ESTE MAI IEFTIN CU CIRCA 25% SI TOTODATA CEI DE LA CETELEM AU SCRIS IN CONTRACT O LINIE DE CREDITARE MAI MARE DECAT SUMA DE CARE AVEAM NEVOIE PENTRU PRODUSUL
RESPECTIV. VA MULTUMESC .

Postat in data: 03 iul., 2018

Cum inchid un card Cetelem?

Am de ceva timp un card Cetelem pe care l-am facut la serviciu, unde au venit niste reprezentanti ai firmei. Acum vreau sa-l inchid, ca sa nu mai apar la Biroul de Credit cu el, pentru a ma putea califica pentru un credit, dar nu stiu cum. Eu sunt din Focsani. Cardul e acoperit, nu am datorii. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 20 mart., 2018

Care este procedura popririi conturilor la ING?

Ieri am primit dupa incasarea salariului, in jur de 2000 ron, o instintare din partea ING ca mi-au indisponibilizat suma din cont pentru un credit Cetelem de 3000 ron, suma pentru care sunt in discutii cu executorul pentru plata esalonat.

Care este procedura popririi conturilor?

Postat in data: 24 feb., 2018

Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc

Postat in data: 19 dec., 2017

Pot sa reziliez contractul de credit cu Cetelem la Flanco?

Am achizitionat luni 20 Noiembrie de la magazinul Flanco Galati mai multe produse in valoare de 1.700 lei printr-un contract de credit Cetelem pe 2 ani.

Am fost mintita in privinta dobanzii percepute constatand ulterior ca rata lunara are o valoare de 120 lei si inmultind cu 24 luni (perioada contractului) rezulta ca voi achita la final suma de 2.800 lei, adica voi plati in doi ani 40 % dobanda si nu 7.9% DAE cum mi sa spus.

In plus, mi s-a facut o asigurarare de viata pe care eu nu am solicitat-o crescand si mai mult valoarea ratei lunare.

Produsele sunt sigilate si acum dupa 6 zile de la data achizitionarii doresc sa le restitui la magazinul Flanco si sa reziliez contractul de credit cu cei de la Cetelem.

Imi puteti spune daca am aceasta posibilitate ?

Postat in data: 29 nov., 2017

E legal sa se puna poprire pe alocatia copilului pentru un credit Cetelem din 2007?

Am avut un credit de la Cetelem luat in 2007 si acum m-am trezit cu cardul in care incasez alocatia si indemnizatia copilului blocat de Raiffeisen. Este legal sa mi se opreasca banii pentru copil? Si de ce sunt anuntat abia acum de datoria din 2007, care intre timp a devenit exagerat de mare, de peste 4.000 de lei?

Postat in data: 19 oct., 2017

Cum pot sa inchid mai repede un cont de credit la Cetelem?

Am achitat integral linia de credit Cetelem cu suma comunicata de un operator pentru a inchide contul si transmite la Biroul de credite pentru a nu mai figura cu acest contract. Insa dupa mai bine de o luna de zile cand am aplicat la BCR pt Prima Casa mi-au zis ca figurez cu Cetelemul in Biroul de credite.

Cei de la Cetelem spun ca trebuie sa-mi restituie 5 lei pentru a putea lichida contractul si nu poate face asta mai devreme de 17 martie. Problema este ca proprietarul apartamentului pleaca din tara pe 19 martie si nu este timp pentru toate procedurile, iar eu pot pierde acest apartament.

Exista o solutie pentru a obliga Cetelemul sa schimbe situatia in Biroul de Credite mai repede? Rog raspuns cat mai repede.

Postat in data: 14 mart., 2017

ING mi-a indisponibilizat toti banii din cont, pentru o datorie la un credit Cetelem. Este un abuz?

Buna ziua, ieri am primit dupa incasarea salariului, in jur de 2000 ron, o instintare din partea ING ca mi-au indisponibilizat suma din cont pentru un credit Cetelem de 3000 ron, suma pentru care sunt in discutii cu executorul pentru plata esalonat.

In momentul de fata eu figurez cu -1035 ron in cont, din cate stiu se poate opri maxim 1/3 din salariu, acesta fiind singurul venit ce imi asigura existenta. Poate fi acesta un caz de abuz? Imi pot recupera macar o parte din salariu, mai putin cei 1/3 care se pot opri legal?

Postat in data: 06 oct., 2016

Se poate pune poprire pe indemnizatiile pentru copii dintr-un cont la Raiffeisen Bank?

Buna ziua, acum ceva vreme am facut si eu un credit la Cetelem. In ultima perioada fiind si in concediu de crestere copil si cu sotul fara serviciu, nu am mai putut plati ratele la Cetelem, din acest motiv primind ieri, 07.01.2016, mesaj pe yahoo.mail, cum ca se va face o poprire pe contul meu de la Raiffeisen, cont in care mi se vireaza alocatia copiilor si indemnizatia de crestere copil.
Am fost la banca si de acolo mi s-a spus ca poprire pe alocatiile copiilor nu se face, dar ca indemnizatia cel mai probabil mi se va opri pana la achitarea sumei sau daca nu suma intreaga mi se va opri doua treimi din indemnizatie. E posibil acest lucru, pentru ca din ce am citit ce ati postat dvs nu se face poprire pe indemnizatie.

Postat in data: 08 ian., 2016

Cand mai pot lua credit daca am fost raportat de Cetelem ca rau platnic la Biroul de Credit?

IN 2007 SOTUL MEU A CUMPARAT PT. UN NEPOT, UN SCUTER PRIN CREDIT CETELEM. NEPOTUL NU SI-A MAI ACHITAT CREDITUL SI BANCA I-A FACUT POPRIRE PE PENSIE SOTULUI MEU, PANA LA RECUPERAREA CREDITULUI, NEDEPASIND TERMENUL DE RESTITUIRE SI CU TOATE ACESTEA A FOST CATALOGAT CA RAU PLATNIC SI NU MAI POATE BENEFICIA DE NICI UN IMPRUMUT. NU STIM NICI CAND MAI PUTEM LUA VRE-UN CREDIT. MULTUMESC
MULT!

Postat in data: 26 sept., 2015

Ce pot face daca Cetelem m-a raportat din greseala la Biroul de Credit?

Ieri am incercat sa-mi fac un credit la BCR, si spre surprinderea mea, am constatat ca sunt raportata la Biroul de credit, de catre Cetelem, incadrata in categoria de intarziere 5.
Am sunat la Cetelem, si mi-au transmis, ca este o greseala din partea lor, si se va remedia in maxim 15 zile.
Insa eu, din cauza greselii lor, nu am mai reusit sa-mi fac acest credit care pentru mine era foarte important, peste 15 zile nu mai are nici o relevanta. Ce e de facut ?

Postat in data: 24 sept., 2015

Banca Transilvania mi-a aprobat initial creditul Prima Casa, am dat si avans, dar dupa 3 luni mi-a spus ca am probleme cu o restanta. Ce pot sa fac?

Avem si noi un dosar la Banca Transilvania de vreo 3 luni si ceva pentru un credit prin programul Prima Casa.

Nu stiu cum sa incep sa se inteleaga. Am avut niste restante la un card Cetelem, intre timp am achitat acel card si ne am dus la Transilvania sa facem credit prin Prima Casa zicand consultantului bancii de restentele avute la acel card Cetelem.

Consultantul ne a zis ca face o simulare sa vedem daca putem face credit cu restantele alea.. Ne a zis ca a venit respunsul si ca da putem face credit, a zis si la ce suma ne incadram si ca putem cauta locuinta.

Am gasit locuinta, ei au trimis evaluatorul, noi am dus si toate actele locuintei intre timp si ne au trimis la notar sa facem antecontractul.

La notar am dat si avansul vanzatorului si banca a zis ca totul e ok si a ramas sa trimita dosarul la fond, pana aici totul bine.

Intre timp consultantul nostru a plecat in concediu iar noi am ramasa asa in aer. Dupa ca s a intors din concediu doamna de la banca a zis ca de fapt au aparut niste probleme in legatura cu acel card si cu restantale avute si ca nu stie ce se poate face.

De restante s a stiut de la inceput de ce ne au dus pana in stadiul asta?

Pe 1 septembrie expira si antecontractul si totodata pierd si avansul dat vanzatorului. Ce am putea face in acest caz?

Postat in data: 29 aug., 2015