Etichete: reclamatie Cetelem

Cum pot fi stearsa din baza de date de la Biroul de Credit, cu un card Cetelem?
card-cetelem-inchidere

„Bună seara! As dori să știu dacă pot fi stearsa din baza de date. Am avut un card de cumpărături la Cetelem. Am avut ceva întârzieri dar am platit și în avans când am închis contul. Nu pot face o refinanțare din cauză că sunt băgată in baza de date. Vă rog frumos, am mare nevoie. Nu am fost anuntata ca voi fi raportata la Biroul de Credit si ca voi avea probleme cu refinantarea.”

Postat in data: 16 ian., 2023

Politia m-a anuntat ca pe masina cumparata s-a pus sechestru. Ce pot sa fac?

Am cumpărat un autoturism în data de 6 august,cel de la care l-am
cumpărat, la rândul său, il cumpărase în data de 7 iulie de la
proprietarul din certificatul de inmatriculare. De fiecare data au
fost scoase certificate fiscale de la admin financiare.

În data de 20 septembrie ,când am avut programarea la DRPCIV mi s -a spus ca
autoturismul are sechestru asigurator civil din data de 16 septembrie.

Proprietarul a aflat ,tot de la politie, ca s a pus sechestru pe
autoturism pentru un card CETELEM din urma cu mai mulți ani. Nu stiu
daca acest sechestru este de la executor,nu stiu nr dosar sau decizie
si nu stiu de unde sa incep ori ce fel de demers.

Cert este ca nu știu
și nu am cum sa aflu ce se întâmplă cu adevărat. De aceea ,va
rog, să îmi dați un semn dacă ma puteți ajuta,desigur cu tot ceea
ce presupune,inclusiv costurile.
Mulțumesc.

Postat in data: 27 sept., 2022

Cum se face stergerea din Biroul de Credit la Cetelem?

Postat in data: 24 sept., 2022

Cetelem m-a raportat la Biroul de Credit, desi am platit rata la timp. Ce pot sa fac?
cetelem biroul de credit

Am plătit rata la cetelem și au ajuns bani cu întârziere am fost
sunat ca sunt în biroul de credite . De ce ? Eu am plătit la timp ce
pot sa fac ?

Postat in data: 16 sept., 2022

Cetelem imi trimite SMS-uri promotionale fara acordul meu. Unde pot sa-i reclam?

Am inceput sa primesc multe sms-uri promotionale de la cetelem desi nu sunt client și nu am fost niciodata. Am sunat la relatii clienti și am aflat ca un client a pus numarul meu la contractul lui; am luat legatura cu persoana respectiva iar aceasta a inchis contractul cu banca.

În continuare primesc sms-uri de la ei. I-am sunat în repetate randuri și le-am cerut sa nu îmi mai trimita nimic; am trimis și email-uri la adresa pentru reclamatii, degeaba, tot nu scap de ei.
Raspunsul lor este mereu acelasi: “nu ar trebui sa mai primiti, nu avem numarul dcs. salvat nicaieri”

Ce sa fac sa scap de ei?

Postat in data: 23 aug., 2022

Ce pot face pentru stergerea din Biroul de Credit, daca avocatul nu a reusit?
stergere biroul de credit

Soțul meu a apelat la un avocat pentru a-i șterge datele înscrise în Biroul de credit, date înscrise de către Cetelem și Provident. Datele de la Cetelem au fost șterse cu succes, însă cei de la Provident au refuzat solicitarea noastră.

Avocatul ne-a sfătuit să solicităm un credit bancar chiar și cu acele date înscrise, având șansa de a obține o derogare de la bancă. Din păcate, banca nu a fost de acord.

In urma discuției cu un broker financiar, ni s-a recomandat să apelăm la un alt avocat pentru a reîncerca ștergerea datelor înscrise de Provident, însă deja ne-am împrumutat 5.000 lei pentru primul avocat și nu ne mai permitem să plătim încă 3.000 lei unui alt avocat.
Ce putem face pentru a obține un răspuns favorabil de la Provident?
Vă rog din suflet să ne ajutați.

Vă mulțumesc!

Postat in data: 04 aug., 2022

Cetelem nu vrea sa-mi dea adeverinta de inchidere a cardului pentru refinantare. Ce pot sa fac?
card-cetelem-inchidere

„Cetelem nu vrea sa-mi dea adeverinta de inchidere a cardului pentru refinantare, desi le-am platit 80 de lei in plus, spun nu se poate decat dupa 16, cand se emite extrasul de cont si se calculeaza alte dobanzi. Inițial mi-au spus ca durează 3 zile. M-au pus sa le trimit și ordinul de plata a cardului, le-am trimis, eu am o limita de 4000 de lei și a trebuit sa plătesc mai mult, 4.080 de lei.

Am sunat de mai multe ori, le-am trimis e-mailuri, dar nu se rezolva. Angajații Cetelem tipa la mine în ultimul hal, unii îmi spun ceva, alții altceva, nu pot sa mă înțeleg cu ei. Am avut un card și la BRD, pe care mi l-au închis în ziua în care l-am plătit.
Mi se pare ilegal ce face Cetelem. Ce ma sfatuiti sa fac?”

Postat in data: 09 iul., 2022

Cum as putea inchide contul de credit la Cetelem?
card-cetelem-inchidere

„Buna. Am incercat sa contactez Cetelem prin telefon am scris email la relati.clienti si marketing@cetelem.ro. Nu am primit nici un raspuns. Cum as putea inchide contul de credit la Cetelem? Multumesc”

Postat in data: 20 mai, 2022

Cetelem nu vrea sa-mi inchida contul de credit. Ce trebuie sa fac?
cetelem inchidere credit

De o luna jumate încerc sa închid contul de credit la cetelem și fără niciun rezultat. Am sunat în call center sa îl închid îmi
zice ca e o situație mai speciala la contul meu și a fost trimisa solicitarea. De fiecare data când am sunat la ei aceeași minciuna.
Saptaman trecuta am fost mintita ca contul a fost închis urmând sa primesc în 2 zile lucrătoare dovada pe mail. Astăzi am sunat din nou îmi zice ca nu a fost închis ca trimite iar solicitarea la departamentul abilitar.
Ce as putea sa mai fac pentru a îmi fi închis contul?
Va mulțumesc .

Postat in data: 08 mai, 2022

Cum inchid un card Cetelem? Nu raspunde nimeni!
card-cetelem-inchidere

Incerc sa inchid si eu un card si nu imi raspunde nimeni , nici telefonic, nici pe e-mail.
Ma puteti ajuta ?

Multumesc frumos ,

Postat in data: 09 apr., 2022

Cum fac o reclamatie la Cetelem?
card-cetelem-inchidere

Cum pot sa fac o reclamatie catre Cetelem, in legatura cu cardul de credit?

Postat in data: 02 mart., 2022

Angajatii Cetelem mi-au luat banii de pe card, apoi m-au trimis la Kruk. Ce pot sa fac?

Am fost pe data de 16 iunie ora 9 la Cetelem și avem de platit 419 și mea cerut cardul și l-am dat nu stiu cea facut m-am dus la bancă sa scot bani cind am venit pe la ora zece și un sfert avem de plată 4190 și era alta casieră î mai tîrziu am făcut o rată cu timpul mea trimis un card nou si am sunat la cetelem să-mi spună codul si mea zis să trimit datele personale si le am trimis nu am inteles și am sunat dino și mea răspuns un domn si mea zis că am făcut o tranzacție pe care nu am facut

Acum mea trimis de la kruk că am de plătit bani care mea luat angajați de la Cetelem.

Postat in data: 27 feb., 2022

Cum inchid contul Cetelem?

Am card la cetelem. In decembrie 2021 am terminat de platit ratele. Doresc sa inchid contul cetelem. Va multumesc

Postat in data: 16 feb., 2022

Pot sa renunt la un telefon comandat pe site-ul Flanco, prin card Cetelem?
flanco-reclamatie

Am găsit intamplator adresa dvs de email cautand pe google informatii despre Cetelem. Va rog sa ma scuzati daca nu mai este de actualitate am vazut ca dvs. Puteti ajuta referitor la Cetelem si „probleme” cauzate de acestia.

In data de 10.10.2021 am comandat un telefon de pe site-ul Flanco.ro aceștia avand parteneriat cu cei de la Cetelem. Ca metoda de plata am optat pentru plata in rate Cetelem. Am fost redirectionata pe pagina celor de la Cetelem unde am urmat toate demersurile pentru a incheia contractul in cauza. Fiind într-o zi de duminică cererea a fost doar preaprobata urmand sa primesc răspuns in maxim 24 de ore.

Azi, 11.10.2021, am primit email din partea celor de la Cetelem in care sunt informata ca împrumutul a fost aprobat si un link de unde am descarcat contractul. Ulterior am verificat pe contul flanco statusul comenzii acesta devenind din „in așteptare” in comanda anulata.

Am sunat initial in call center ul Flanco pentru lamuriri, dar operatoarea nu a putut sa imi dea informatii clare si mi-a recomandat sa iau legatura cat mai repede cu cei de la Cetelem. Dupa nenumărate incercari de apelare fara rezultat am transmis email cu probleme relate catre ambele parti.

Ulterior am fost sunata de catre cei de la flanco daca imi mai doresc produsul respectiv iar eu am confirmat. Am primit un nou email cu un alt numar de comanda dar, spre surprinderea meu la metoda de plata nu mai figura prin credit Cetelem ci prin ordin de plata ce avea o factura proforma atasata. Am sunat din nou prima data catre Flanco fiind din nou redirecționata catre Cetelem fiind „problema lor”.

In jurul orei 16 am reușit contactarea telefonica Cetelem operatoarea comunicandu-mi ca nu sunt regasita in sistemul lor cu un credit in derulare ci doar cu un contract vechi deja achitat și inchis cu toate ca am email din partea lor cu contractul nou in cauza. Aceasta mi-a comunicat ca va trasmite mai departe si voi fi contactata telefonic pana la ora 18 fapt ce nu s-a intamplat. Le-am transmis e-mailuri ambelor parti cu toate problemele intampinate.

In jurul orei 21 am fost sunata de un domn recomandandu-se curier BeeFast avand un colet de la Flanco. Datorita lipsei de comunicari precum si a orei total nepotrivite pentru o livrare am refuzat coletul si surpriza acum in contul flanco figurez cu status „finalizat”. Am cerut informatii in scris si referitor la acest fapt.

Doresc sa renunț la acest presupus credit prin anularea/rezilierea acordului online din moment ce nu m-am folosit de niciun leu din suma creditata neprimind produsul. Astept răspunsul lor in care mi-am exprimat aceasta dorinta si am specificat ca nici nu doresc emiterea unui eventual card.

Ma puteti ajuta dvs. cu o indrumare ce pot face mai departe pentru a nu intampina probleme sau surprize neplacute in viitor?

Multumesc anticipat,

Postat in data: 12 oct., 2021

Executorul poate lua banii de pe cardul de credit Cetelem?

Intrebare
Bună ziua. Am avut un cont în Banca Transilvania prin care puteam lua sume modice ca împrumut de la Hora Credit în fiecare lună. Acum ceva timp mi s-a instituit proprie pe cont iar când au trimis banii cei de la Hora Credit executorul luat tot împrumutul din cont.

Vreau să fac un card de împrumut Cetelem pentru a lua în rate obiecte din dedeman. Executorul poate lua banii din contul deschis de Cetelem?

Postat in data: 26 feb., 2021

Cum pot fi sters de la Biroul de Credit de catre Cetelem?

Buna ziua, am avut in urma ca cativa ani un card Cetelem si am intarziat cu platile cateva luni, apoi am plecat din tara, iar cand m-am intors am platit toata datoria si l-am inchis. Acum am mers la banca sa-mi scot un credit, dar mi-au spus ca nu pot, pentru ca sunt raportat la Biroul de credit. Nu am stiut de problema asta, Cetelem nu mi-a trimis nicio notificare ca m-a raportat la Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac in acest caz, cum pot fi sters din baza de date? Multumesc

Postat in data: 03 iun., 2020

Cum pot sa inchid un card Cetelem? La telefon nu raspunde nimeni!

Imposibil sa inchid cardul Cetelem dupa o stpttmant in care incerc sa sun la toate numerele afisate, am trimis si email si totuti nimic. Serviciul clienti este inexistent.

Postat in data: 25 iun., 2019

Cum inchid un card Cetelem?

Am de ceva timp un card Cetelem pe care l-am facut la serviciu, unde au venit niste reprezentanti ai firmei. Acum vreau sa-l inchid, ca sa nu mai apar la Biroul de Credit cu el, pentru a ma putea califica pentru un credit, dar nu stiu cum. Eu sunt din Focsani. Cardul e acoperit, nu am datorii. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 20 mart., 2018

Ce pot face daca Cetelem m-a raportat din greseala la Biroul de Credit?

Ieri am incercat sa-mi fac un credit la BCR, si spre surprinderea mea, am constatat ca sunt raportata la Biroul de credit, de catre Cetelem, incadrata in categoria de intarziere 5.
Am sunat la Cetelem, si mi-au transmis, ca este o greseala din partea lor, si se va remedia in maxim 15 zile.
Insa eu, din cauza greselii lor, nu am mai reusit sa-mi fac acest credit care pentru mine era foarte important, peste 15 zile nu mai are nici o relevanta. Ce e de facut ?

Postat in data: 24 sept., 2015