Tag Archives: neplata

BRD, credit, executare silita, reesalonare
Dupa cat timp de la neplata creditului pot fi executat silit?

In momentul de fata am doua credite la BRD și timp de 3 luni, am intrat în imposibilitate de plata. In urma unui apel telefonic cu unul dintre consultanții BRD, am reușit să fac rost de bani pentru a plăti o rata..presupun că în biroul de credit sunt restanta doar cu doua rate. Luna aceasta mă voi angaja și voi reuși să încep din nou să plătesc.
După ce am platit rata, in urma convorbirii telefonice, la câteva zile am primit acest mesaj de la banca: ” La 22/06/2021 suma datorata este 2297.26 RON. In cazul neplatii se va trece la urmatoarea faza de recuperare.”

In momentul de față aș avea de plătit 2297 (restanțele pe cele două luni) + 1120 (luna curenta) pentru a ajunge la zi.

Întrebarea mea este..dacă nu reușesc să plătesc integral aceasta sumă și voi plati doar o rata (1120) vor trece la executare silita pentru neplata celor 2297 lei?

Dupa cat timp de neplata a ratelor la credit ma executa silit banca?

După cit timp de neplata ratelor la bancă îmi trimite banca dosarul în instanță pentru recuperarea creditului?

Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc