Etichete: neplata

Se poate aplica Codul Penal pentru neplata abonamentului cu telefon inclus?

„Buna ziua, va rog un sfat : anul trecut, in Elvetia, soțul meu a făcut un abonament la o companie telefonică cu telefon inclus. Nu s-a mai înțeles cu angajatorul, a predat actele din Elvetia si a părăsit țara. Telefonul si ratele la abonament au rămas neplătite. As putea sa propun companiei telefonice sa platesc doar telefonul nu si abonamentul având in vedere ca nu s-a folosit deloc de abonament? Se poate ajunge la o executare silită pentru neplata abonamentului? Se poate aplica Codul Penal? Va rog din inima un răspuns”

Postat in data: 31 aug., 2023

Cum pot rezolva cat mai repede o executare silita pentru neplata datorii la IFN?

Am o executare silita pentru neplata datorii ifn. Cum pot rezolva cat mai repede?

Postat in data: 18 nov., 2022

Pot fi executata silit pentru neplata SVS in Austria?

Buna seara, pentru SVS pot fi executat silit daca firma unde am lucrat nu mi-a declarat venitul iar, acolo s-au intamplat niste chestii care nu ma privesc dar, totusi imi vine sa platesc cu miile de euro iar dupa o vreme imi vine notificare de la ANAF,,,,

Se poate incepe o executare silitata pe aceasta tema? In conditiile in care firma Austriaca pt care am prestat serviciile nu si-a facut datoria?

Postat in data: 12 aug., 2022

Pot fi executat silit de Integral Collection dupa doar 2 luni de neplata a ratei?
integral-collection-credius

Buna ziua, acum 2 luni am achitat jumatate din rata pe care o am, iar pe luna aprilie inca nu am reusit sa o achit. Am vorbit cu cei care se ocupa de dosarul meu ( mentionez ca plata o fac catre cei de la Integral Collection ), si au spus ca daca pana vineri cel tarziu nu reusesc sa achit rata pe luna aprilie si diferenta din martie ma executa silit.

Ma pot executa dupa doar 2 luni neplata? Avand in vedere ca am facut plata la o jumtate din rata pe martie.

Va multumesc.

Postat in data: 03 mai, 2022

TBI m-a executat silit dupa 3 luni de neplata a creditului. Este legal?
TBI Bank reclamatie credit

In anul 2019 , am luat un credit de la Tbi ,pana in 2020 luna Ianuarie am plătit lunar ratele .Ulterior timp de 2 luni nu am mai putut plăti fiindcă am avut decesul părinților și nu mi-am mai putut permite plantat ratelor timp de 3 luni .

In Martie am găsit o hârtie in posta cum ca , am fost executata silit fiindcă nu am plătit aceste luni 3600 de lei .In luna Martie am plătit suma integral și am fost anunțată de către tbi ca , mi s-a închis contractul achitând toată suma integral .

Anul acesta am accesat un credit pentru o locuința imobiliară iar cei de la banca nu pot înainta dosarul fiindcă eu apar in biroul de credit.Am luat legătura cu cei de la tbi au spus ca nu tine de ei și sa trimit o solicitare către cei de la “biroul de credit “ sa m-a șteargă ei .Am luat legătura și mi-au spus ca trebuie cei de. La tbi sa facă acest lucru.

Ce este de făcut fiindcă efectiv nu mai înțeleg unde sa trimit mail?.Multumesc

Postat in data: 23 mart., 2022

Dupa cat timp de la neplata creditului pot fi executat silit?
BRD aplicatie you

In momentul de fata am doua credite la BRD și timp de 3 luni, am intrat în imposibilitate de plata. In urma unui apel telefonic cu unul dintre consultanții BRD, am reușit să fac rost de bani pentru a plăti o rata..presupun că în biroul de credit sunt restanta doar cu doua rate. Luna aceasta mă voi angaja și voi reuși să încep din nou să plătesc.
După ce am platit rata, in urma convorbirii telefonice, la câteva zile am primit acest mesaj de la banca: ” La 22/06/2021 suma datorata este 2297.26 RON. In cazul neplatii se va trece la urmatoarea faza de recuperare.”

In momentul de față aș avea de plătit 2297 (restanțele pe cele două luni) + 1120 (luna curenta) pentru a ajunge la zi.

Întrebarea mea este..dacă nu reușesc să plătesc integral aceasta sumă și voi plati doar o rata (1120) vor trece la executare silita pentru neplata celor 2297 lei?

Postat in data: 30 iun., 2021

Dupa cat timp de neplata a ratelor la credit ma executa silit banca?

După cit timp de neplata ratelor la bancă îmi trimite banca dosarul în instanță pentru recuperarea creditului?

Postat in data: 25 nov., 2020

Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc

Postat in data: 19 dec., 2017