Tag Archives: legal

raiffeisen poprire cont
Este legal sa mi se opreasca si din pensie si din salariu, la o poprire?

„Bună ziua,
Dacă pensia o primesc la ING și mă angajez, dar salariul îl primesc la Raiffeisen, există riscul să mi se oprească poprirea la ambele bănci? Dacă da, este legal?
Mulțumesc și aștept un răspuns de la dumneavoastră.”

Care este suma care are voie sa-mi opreasca din pensie, legal?

„Bună dimineața.
Sunt pensionar, iar pensia o primesc la Banca ING. La această bancă am un împrumut de 60.000 lei pe 5 ani. Rata lunară este de 1237,57 lei și sunt opriți când primesc pensia. Totul ok.
Am fost anunțat de bancă că au primit o poprire pe numele meu de 26.961,33 lei de la un Executor.
Pensia mea este de 3.325,00 lei.
Vă rog să-mi spuneți care este suma care are voie să-mi oprească din pensie, legal?
Mulțumesc și aștept un răspuns de la dumneavoastră.”

Cat trebuie sa-mi opreasca legal la suma de 3.000 de lei, pentru o poprire?

„Cit trebuie sa mi oprească legal din suma de 3000 ron lunar.”

finopro-credius-recuperare-credit
Un credit de 4.000 lei de la IFN Credius a fost preluat de alt IFN, Finopro, care mi-a pus dobanda de 32.000 de lei! E legal? Ce pot sa fac?

Buna ziua,mă numesc Boce Liviu cum este posibil un credit de 4600lei de la un IFN Credius,să fie preluat de alt IFN, Finopro și într-un an de zile să îmi pună dobânda de 32 000 lei, iar creditul total cu cheltuieli de judecată să se ridice la 48000 lei, chiar nu se poate face nimic sau nimeni nu este în măsură să se ocupe de jupuirea omului de rând care este îndemnat
de sărăcie in mâinile acestor criminali😔,va mulțumesc anticipat

sechestru masina poprire
Este legal sechestrul pe masina daca am poprire pe pensie?

Tatăl meu are o poprire pe pensie pt un credit la Transilvania. Mama este coplatitorul. Amândoi au primit poprire la casa de pensii, dar acum au primit și un sechestru pt autoturism. Mai au de achitat din credit 16600 lei. Este legal sa li se mai pună și sechestru pe mașină dacă deja au poprire pe pensii?? Cu mulțumiri!

Cat au dreptul legal sa perceapa dobanda pe zi IFN-urile?

Citesc mereu pe site-ul tau despre banci. Ar fi fain sa faceti un video sa explicati pas cu pas care este dobanda legala la banci si ifn. Cat au dreptul legal sa perceapa dobanda pe zi? Pe bnr nu vad sau nu inteleg ce scrie.

vodafone-reclamatie-abonament
E legal ca Vodafone sa-mi opreasca din salariu pentru o datorie veche de 5 ani?

Soțul a avut un abonament la Vodafone in 2017 și a rămas cu o restanță de 200 lei, ac după atâția ani ne-am trezit cu poprire pe
salariu de 56 de milioane vechi.

Ce pot face? E normal? Deși soțul a lucrat in tot acest timp nu ia oprit nimic, acum ai oprește și din avans și din preme și din lichidare, pe hărți scrie suma stabilită de 250 lei și ei oprește mai mult soțul având salariu minim pe economie. mulțumesc anticipat

integral-collection-credius
Integral Collection m-a amenintat ca daca nu platesc rata ma trezesc cu un vizitator la domiciliu. E legal?

Am și eu de plătit o rată lunară la Credius de 2 milioane am fost sunata de Integral colecsen si ma amenințat că dacă nu platesc până vineri rata mă trezesc cu un vizitator la domiciliu meu.

Sunt disperata nu am la cine să mă împrumut am zis că pe data de 7 ianuarie plătesc rata că atunci iau banii termenul scadent il aveam până pe 28 a lunii de plătit rata am mai facut așa peste cateva zile am achitat eu nu stiu de ce mă amenință vă rog frumos îmi puteți da un răspuns?

vodafone-reclamatie-abonament
Este legal ca Vodafone sa-mi ceara taxa de reziliere a contractului, desi i-am anuntat ca vreau sa inchid abonamentul?

Vodafone mi-a pus o taxa de reziliere a contractului de 1500 de lei, desi i-am anuntat inca din octombrie ca vreau sa inchid contractul. Este legal asa ceva?

Sunt clienta Vodafone din 2007, dar in ultimul timp am fost foarte dezamagita de serviciile Vodafone, foarte slabe si foarte scumpe. Motiv pentru care m-am portat la alta firma de telefonie, Digi, mult mai ieftina, cu semnal bun si servicii de calitate.

De la Vodafone mi-au spus la telefon ca va fi inchis abonamentul la finalul lunii noiembrie. Aveam un contract pe doi ani pana in iunie, iar de atunci n-am mai semnat nimic, nicio reinnoire a contractului, pentru ca mi-au incarcat foarte mult factura cand am fost in strainatate. Ba mai mult, cand am fost sa fac cererea de inchidere a contractului, am aflat ca pe abonament mai sunt doua numere de care nu stiam.

Va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac, unde sa-i reclam pe cei de la Vodafone?

hora credit reclamatie
Hora Credit cere dobanda pentru banii nevirati in cont. E corect?

Buna ziua in data de 20.11.2021 am accesat un credit la Hora credit in valoare de 700 lei.
Până în data de 22.11.2021 ora 13 banii nu au fost virați în cardul meu.
Am sunat la firma si am solicitat anularea creditului drept care mi s-a spus ca trebuie sa le achit creditul plus dobânda pentru 3 zile, adică 46 lei. este corect? eu am spus că la momentul care intra banii in cont ii returnez fara dobanda.

Banca mi-a retinut tot salariul pentru o datorie. E legal? Ce trebuie sa fac?

Băiatul meu are o datorie de 8300 de lei, i sa retinut tot salariul, este legal sau ce trebuie să faca? Va multumesc

ICredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi i-am anuntat ca am o problema si nu pot plati la timp. E legal?

Am avut un credit la ICredit de 1.500 de lei, pentru care am fost raportata la Biroul de Credit, desi l-am achitat. Problema a fost ca a trebuit sa plec in alta tara, i-am anunta ca s-ar putea sa nu pot plati de acolo, iar ei mi-au spus ca nu e nicio problema, sa fac o plata partiala, de 500 de lei, dupa care restul datoriei sa o platesc cand ma intorc. Asa am si facut, pentru ca in strainatate nu am avut acces la aplicatia de mobile banking a BRD, pentru ca nu a functionat reteaua Telekom, si nu am putut plati rata, am platit restul datoriei cand m-am intors, insa intre timp am fost raportata la Biroul de Credit pentru intarzieri. E legal ce a facut ICredit? Ce as putea face? Eu le-am trimis cereri sa ma stearga din Biroul de Credit, dar nu au vrut. Multumesc pentru ajutor.

E legal ca executorul sa-mi ceara sa platesc si penalitati dupa ce s-a terminat poprirea?

Bună ziua …Am fost înștiințat cu o proprire pe salariu în februarie 2019 din partea Ideea Bank angajatorul mi a achitat toată suma aferenta bineînțeles în procedura legală iar acum executorul îmi spune ca mai am de achitat penalitățile băncii aferente sumei proprite e legal?

Credius-cesione-credit-Finopro
E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

E legal sa-mi opreasca din salariu atat angajatorul, cat si banca Raiffeisen?

Am o poprire pe cardul de salariu la Raiffeisen din 2018 pentru o datorie la banca. Imi tragea lunar din salariu, toate bune si frumoase pana luna trecuta, cand mi s-a pus inca o poprire, dar de data asta au trimis-o si la firma la care lucrez, si la banca.

Cei de la firma mi-au retinut din salariu si au trimis si la banca o instiintare, ca sa nu retina si banca, dar banca mi-a luat si ea inca o data bani de pe card. Cand i-am intrebat de ce, pentru ca mi se retine deja la serviciu, mi-au spus ca firma nu le-a spus pentru ce se retin banii, pentru ce dosar, asa ca ei au mi-au luat banii. Ce pot sa fac? E legal asa ceva?

BRD mi-a blocat conturile fara sa ma anunte. E legal?

BRD mi-a blocat conturile deoarece nu mi-am actualizat datele personale, am primit o notificare ca isi rezerva dreptul sa blocheze conturile acum 1 an, dar de atunci nimic, acum cineva a incercat sa faca o plata si i-au spus ca am conturile blocate …

Intrebarea mea e: e legal sa imi blocheze banii si sa nu mai am access la conturi pana nu imi actualizez datele personale?

E legal sa imi blocheze conturile fara sa imi spuna : conturile or sa fie blocate incepeand la data de xxx? multumesc

Executorul mi-a pus poprire pe salariu si vrea sa-mi vanda si masina. E legal?

Va rog sa ma ajutati: am o poprire, mi-a venit pe salariu, dar la 15 zile am primit tot de la acelasi executor executare pe bunuri mobile, adica pe masina care este inscrisa pe numele meu cu adresa trimisa la serviciul de Inmatriculari pentru retinerea actelor masinii.

Ma intreb este legal cum procedeaza atita timp cat poprirea e facuta si se vireaza bani in contul respectiv? acesta doreste ca peste noapte sa achit debitul.

Va rog indrumati-ma unde pot sa merg sunt din Dolj iar executorul este din Craiova astept indrumari si sfaturi va rog va multumesc.

E legal ca executorul sa aplice dobanzi, comisioane si penalitati?

Buna ziua! In textul intiintarii de la BEJ scrie asa: „….suma compusa din X lei reprezentand credit restant, ce sa va actualiza potrivit criteriilor cuprinse in titlul executoriu pana la achitarea intergrala a debitului, prin calcularea dobanzii si a comisioanelor…etc”.
Din 2 popriri (credit si card) una e achitata de cateva luni iar cei de la BEJ imi spun ca nu o pot inchide pt ca nu au de la banca dobanzile si comisioanele actualizate.
E legal asa ceva? Pot amana inca 1-2 ani si sa-mi calculeze dobanzi etc….

E legal ca executorul (BEJ) sa calculeze penalitati si dobanzi?

E legal ca executorul (BEJ) sa calculeze penalitati si dobanzi care sa depaseasca valoarea lunara poprita din salariu? Acesta mi-a comunicat prin reprezentanti, verbal, cum ca suma de bani virata de angajator, (1/3 din salariu), nu acopera decat dobanda lunara.

Mentionez ca sunt executat silit si se retine lunar suma de 535 lei din octombrie 2017, pentru un credit de nevoi personale de 25386 lei.

Din decizia judecatoreasca a reiesit si costurile BEJ in valoare de 3755.

Se pare ca nu voi incheia niciodata executarea.

In plus, odata cu preluarea
BancPost de catre Banca Transilvania, acesta din urma a retinut din lichidarea pe luna decembrie, pe 15.01.2019, 1/3 din suma virata de angajator, lichidarea fiind deja afectata de retinerea catre BEJ.

E legal ca BRD sa-mi ia tot salariul de pe card, pentru o datorie?

Brd mi-a retinut tot salariul de pe card, si avansul si lichiditarea, pentru o datorie pe care am avut-o la descoperitul de cont, care s-a acumulat in timp la peste 4.000 de lei.

Cei de la banca mi-au spus ca pot sa-mi ia toti banii din cont, dar eu stiu ca in Codul muncii si Condul civil se prevede ca nu se poate lua tot salariul, ci doar o treime.

Va rog sa-mi spuneti daca e corect si legal cum a procedat banca si ce pot sa fac?