Etichete: rau platnic

Pot sa platesc eu datoria nepotului, sa nu-i execute silit casa?

Sunt matusa unui tinar care ar urma sa fie executat silit pentru un imobil.Eu as vrea sa il ajut, as putea sa ma angajez sa platesc o suma avans si in continuare o rata lunara pina la plata integrala, fara semnatura lui? Pentru ca nu dau de el, nu raspunde la tel, il streseaza sa vorbesc despre aceasta problema.

Baiatul pur si simplu nu crede ca ii vor lua casa, daca pina acum desi nu a platit citeva luni nu s-a intimplat nimic. De fapt s-a intimplat, a primit mereu plicuri pe care nu le-a deschis si a fost cautat pentru evaluarea imobilului in luna aprilie, anul acesta, dar el nu a fost acasa. Eu realizez ca ar fi mai bine sa pastreze casa, sa fie independent, are 28 de ani, el crede ca lucrurile se vor rezolva platind din nou rate, nu comunica cu creditorul si nu este un bun platnic.
Cit timp mai are pina ii executa silit? Procesul a avut loc in lipsa lui.Sper sa imi raspundeti, va multumesc.

Postat in data: 07 mai, 2022

Cum pot afla unde am datoria de rau platnic, la ce banca?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Buna seara, cum asa putea afla datoria de o suta saptzeci de zile rău platnic? am vrut sa scot bani din banca si apar cu aceasta intirziere, nu mai imi amintesc, dacă se poate să imi aratati problema. multumesc

Postat in data: 08 feb., 2022

Cum pot fi sters de la Biroul de Credit de catre Cetelem?

Buna ziua, am avut in urma ca cativa ani un card Cetelem si am intarziat cu platile cateva luni, apoi am plecat din tara, iar cand m-am intors am platit toata datoria si l-am inchis. Acum am mers la banca sa-mi scot un credit, dar mi-au spus ca nu pot, pentru ca sunt raportat la Biroul de credit. Nu am stiut de problema asta, Cetelem nu mi-a trimis nicio notificare ca m-a raportat la Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac in acest caz, cum pot fi sters din baza de date? Multumesc

Postat in data: 03 iun., 2020

Cum pot sa nu mai apar in sistem ca rau platnic la Biroul de Credit, pentru o intarziere de numai doua luni la Unicredit?

Am avut in credit la Banca UniCredit. Din cauza locului de munca (am fost plecată din țara) nu am putut plăti creditul lunar si am avut o întârziere de 2 luni.

Luna trecută am revenit in țara și mi am plătit tot creditul, nu mai am nici o datorie! Dar eu apar ca rău platnic , ceea ce o afectează pe mama mea, eu fiind girantul ei, la un credit pentru Prima Casa.

Nu stiam ca pentru doar doua luni de intarziere o sa am asa de mari probleme. Banca nu mi-a spus ce se va intampla daca am intarzieri si ce pot face sa nu am probleme in viitor.

As vrea sa știu cum pot sa nu mai apar in sistem ca rău platnic! Va mulțumesc

Postat in data: 09 dec., 2019

Cum pot fi sters din Biroul de Credit, daca am fost raportat de Provident, fara sa ma anunte?

Buna ziua.

Sotia mea a facut un imprumut la Provident iar acum dupa ce a mers la banca pentru un credit Prima Casa, i s-a spus ca are o problema, a fost raportata de Provident la Biroul de credit. Dar ea nu a stiut de acest lucru, nu a fost anuntata niciodata de Provident. Ce se poate face sa fie stearsa din baza de date din Biroul de Credit?

Postat in data: 08 aug., 2019

Ce pot sa fac daca Cetelem m-a raportat rau-platnic la Biroul de Credit?

In urma cu cativa ani am facuut un imprumut pentru obiecte casnice si mi sa dat un card Cetelem, la care plateam rate. Dupa o vreme mi s-a pus poprire pe salariu, pentru ca mi-au spus ca am platit mai putin decat trebuia..
Pana la urma, pentru 15 milioane scosi de pe card am platit 18 milioane.
Acum am fost sa fac un nou credit dar mi-au zis ca sunt in Biroul de Credit rau platnic raportat de Cetelem.
Nu trebuia sa ma anunte si pe mine ca ma raporteaza la Biroul de Credit. Ce pot sa fac acum?

Postat in data: 11 iul., 2019

Ce pot sa fac sa nu mai fiu in Biroul de credit ca rau platnic?

Ce pot sa fac pentru ca sa nu mai fiu in Biroul de credit ca rau platnic.. Mai exact acum doi ani a fost platit un credit restant si luat in considerare plata acestuia in prezent mai exact in martie anul acesta.. Creditul a fost la Provident.. Ce ma sfatuiti sa fac !!!! Multumesc anticipat !!!

Postat in data: 04 apr., 2019

Cum pot fi sters din Biroul de Credit?

Am vrut sa fac un credit si m-au gasit raportat la Biroul de Credit cu datorii.
Am avut mai demult un card de credit Cardavantaj la Credit Europe Bank si probabil ca de acolo mi se trage, dar nu m-au anuntat.

Ce pot sa fac ca sa fiu sters din baza de date?

Postat in data: 21 feb., 2018

BRD m-a raportat ca rau platnic in baza de date, fara sa stiu. Ce pot sa fac?

Desi in urma cu doi ani am achitat ultima rata la BRD si am contul inchis din acea zi, azi am descoperit intamplator ca am o restanta de 300 lei, fapt ce ma defineste ca rau platnic in baza de date, am acelasi domiciliu si nu am fost vreodata somat fata de acest aspect, iar directorul bancii imi sugereaza sa platesc aceasta suma.

Postat in data: 17 iun., 2017

De ce refuza bancile sa-mi aprobe un credit?

Incerc sa iau un credit dar sunt refuzat de toate bancile la care am fost. Eu nu am mai avut de mult un credit, spun ca sunt pe o lista a restantierilor. Ce pot sa fac?

Postat in data: 02 oct., 2015

Cand mai pot lua credit daca am fost raportat de Cetelem ca rau platnic la Biroul de Credit?

IN 2007 SOTUL MEU A CUMPARAT PT. UN NEPOT, UN SCUTER PRIN CREDIT CETELEM. NEPOTUL NU SI-A MAI ACHITAT CREDITUL SI BANCA I-A FACUT POPRIRE PE PENSIE SOTULUI MEU, PANA LA RECUPERAREA CREDITULUI, NEDEPASIND TERMENUL DE RESTITUIRE SI CU TOATE ACESTEA A FOST CATALOGAT CA RAU PLATNIC SI NU MAI POATE BENEFICIA DE NICI UN IMPRUMUT. NU STIM NICI CAND MAI PUTEM LUA VRE-UN CREDIT. MULTUMESC
MULT!

Postat in data: 26 sept., 2015

Se poate ca BRD sa imi stearga situatia sa nu mai apar ca rau platnic la Biroul de credit?

Am fost inregistrata la Biroul de Credit pentru intarzierea platii unei rate BRD. Intre timp contractul a fost achitat si incheiat dar din cauza ca am fost inregistrata la Biroul de credite nu pot face acum un alt imprumut. Se poate ca BRD sa imi stearga situatia in asa fel incat sa nu mai apar ca rau platnic la Biroul de credite?

Postat in data: 14 sept., 2015