Tag Archives: OUG 50 din 2010

Credius ma executa silit cu 30.000 de lei pentru un credit de 5.000 de lei. Mi se pare enorm! Ce as putea face?

BUNA SEARA . VA SPUN PE SCURT . AM AVUT UN IMPRUMUT LA CEI DE LA CREDIUS, MENTIONEZ SUMA FIIND DE 5000.

DIN PACATE DE UN AN DE ZILE NU AM MAI PUTUT PLATI, NEAVAND JOB DIN MOTIVE PERSONALE.

ATUNCI A INCEPUT MAREA BATAIE DE CAP CU ACEST ifn. TTELEFOANE ABUZIVE, MESAJE. PLICURI AU CONTACTAT SI PE SORA MEA…MENTIONEZ LA INCHEIEREA CONTRACTULUI AU MAI CERUT UN NUMAR DE CONTACT.

AM FOST EXECUTATA SILITA CU POPRIRE PE CONT DE 30200 DE LEI SUMA TOTALA DE RAMBURSAT. TOTUSI MI SE PARE ENORM DE MULT. CE AS PUTEA FACE IN ACEST CAZ?? MULTUMESC

Este legal ca Unicredit sa-mi ia tot salariul pentru o restanta la credit?

Buna ziua!. Am si eu o problema destul de grava… Am o restanta la banca Unicredit de 1200 lei! Am luat salariul 1800 dar banca mi-a restrans toti banii din cont!!! Am fost la banca si am cerut sa mi se explice de ce…

Raspunsul lor a fost ca au dreptul sa imi retraga toata suma din cauza acelei restante!!! In rest nu am primit nici o explicatie!!!

Este legal sa faca acest lucru??? Adica o luna de zile pana la urmatorul salariu nu mai am niciun ban pentru nimic…

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!!!

Se mai pune dobanda cand este executat creditul?

Buna ziua. In 2008 am facut un credit la Piraeus Bank in valoare de 6400 ron. Am platit doi ani apoi am fost in imposibilitate de plata.
In 2010 mi s-a pus poprire pe salariu de catre bej pe suma de 7400 ron.
Dupa 8 ani de plata in medie lunara de 900 ron in 2018 am ramas cu suma de plata de 7600 ron.. intrebarea mea este: se mai pune dobanda cand este executat creditul? In ritmul asta nu scap toata viata de poprire. Sunt cai legale de a rezolva situatia. Va multumesc

IFN-urile sunt obligate de lege sa-mi ofere solutii de rescadentare si reesalonare a creditului?

Buna ziua. Am luat un credit de 1.000 de lei de la IFN-ul Hora Credit, dar apoi am avut o problema medicala care s-a agravat si nu am putut plati. Le-am cerut sa ma amane cu plata imprumutului, dar ei m-au refuzat, mi-au spus ca trebuie sa platesc imediat cei 1.000 de lei. Vreau sa va intreb IFN-urile nu trebuie sa respecte legea privind contractele de credit, ca bancile? Nu ar trebui sa ma intelegeaga si sa-mi ofere solutii de rescadentare sau restructurare?

Pot sa renunt la produsele cumparate de la Flanco si la creditul Cetelem?

BUNA ZIUA . DORESC SA STIU DACA POT RENUNTA LA PRODUSELE SI CUMPARATE DE LA FLANCO SI TOTODATA LA CONTRACTUL DE CREDIT FACUT LA CETELEM PRIN INTERMEDIUL CELOR DE LA FLANCO, TINAND CONT DE FAPTUL
CA PRODUSUL CUMPARAT INCA NU MI-A FOST LIVRAT. DORESC SA RENUNT LA ACEST PRODUS DEOARECE PE SITEUL FLANCO ACEST PRODUS ESTE MAI IEFTIN CU CIRCA 25% SI TOTODATA CEI DE LA CETELEM AU SCRIS IN CONTRACT O LINIE DE CREDITARE MAI MARE DECAT SUMA DE CARE AVEAM NEVOIE PENTRU PRODUSUL
RESPECTIV. VA MULTUMESC .

Executorul poate actualiza dupa bunul plac suma datorata?

Sunt in executare silita pentru un card American Express, transformat in credit de nevoi personale.

In oct 2017 conform incheierii datoram Bancpost 18404 lei suma ce se va actualiza pana la achitare si la care se vor adauga cheltuielile de executare, un total de aprox 21000 Ron.
S-a facut poprire din luna oct 2017-iunie 2018, suma de 665 lei/luna, aprox 5300 lei.

Am primit informare solicitata de mine din partea executorului ca suma ramasa de achitat este acum de val totala 19000 lei, din care 14000 creditul, 3200 lei dobanda si restul onorariul executorului.

Este imposibil ca eu sa mai ajung sa lichidez acest credit in aceste conditii. N am primit explicatia cu modalitatea in care se calculeaza dobanda, eu am veniturile diminuate cu mai mult de 15% decat la momentul cand am luat creditul.

Va rog spuneti-mi ce solutii am pentru ca adaugarea acestor dobanzi ma ingroapa de tot daca din 5300 platiti efectiv, ei au scazut doar 2000 din valoarea creditului, restul fiind dobanzi.

Oricum si valoarea de 3200 leo reprezentand dobanda pentru aceasta perioada mi se pare enorma, babeste socotind, e undeva la 22% raportat la valoarea restantei. Va rog ajutati-ma cu un raspuns sa pot intelege daca pot actualiza dupa bunul plac suma datorata si ce masuri legale am la dispozitie.
Va multumesc.