angajament de plata

E legal ca BRD sa-mi ia tot salariul de pe card, pentru o datorie?

Brd mi-a retinut tot salariul de pe card, si avansul si lichiditarea, pentru o datorie pe care am avut-o la descoperitul de cont, care s-a acumulat in timp la peste 4.000 de lei.

Cei de la banca mi-au spus ca pot sa-mi ia toti banii din cont, dar eu stiu ca in Codul muncii si Condul civil se prevede ca nu se poate lua tot salariul, ci doar o treime.

Va rog sa-mi spuneti daca e corect si legal cum a procedat banca si ce pot sa fac?

Postat in data: 31 ian., 2019

Pot sa ma execute silit daca respect angajamentul de plata?

Buna ziua! Am avut un credit la Bancpost si n-am avut posibilitatea sa respect contractul cu plata ratelor la timp. Dosarul meu de vreo 5 ani se afla la un executor judecatoresc si la Kruc. Ca sa nu-mi faca oprire pe salariu eu am facut un angajament de plata pe care il respect. Va rog sa-mi spuneti daca pe viitor detin proprietati cum ar fi: casa, masina, ei vor putea sa ma execute silit atata timp cat eu respect angajamentul de plata? Multumesc.

Postat in data: 13 iun., 2018

Ce mi se poate intampla daca nu mai pot sa achit creditul?

Am si eu un credit facut la Unicredit, si nu mai am posibilitatea sa il achit. Ce mi s-ar putea intampla, in situatia in care eu nu am nimic pe numele meu, si in cazul ca eu ma angajez din nou peste ceva timp ar putea sa imi pun? oprire pe salariu daca am un cont la alta banca???

Postat in data: 09 ian., 2018

Pot sa scot bani de la banca sa-mi platesc datoriile?

am luat bani din banca si nu am platit toate ratele. As putea sa scot de la alta banca sa imi platesc datoriile anterioare? Lucrez cu carte de munca, salarul e de 1900 de lei.

Postat in data: 08 ian., 2018

Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc

Postat in data: 19 dec., 2017

Poprirea se poate face pe toate conturile, inclusiv pe cel aferent unui credit? Cum mai platesc atunci rata?

D-le Coman spuneti ca propriile se fac pe toate conturile bancare ale persoanei proprite! Nu. Daca sunt conturi creditoare cum se mai poate achita datoria catre ele daca sunt proprite de catre executor pentru o alta datorie? Se ajunge in situatia de a cere si celelalte executare si ce se intampla. Se propresc unele pe altele?

Daca se face un angajament se poate renunta sau suspenda proprirea?

Va multumesc anticipat!

Postat in data: 06 dec., 2016

Firma de recuperari creante Kredyt Inkaso imi cere mai multi bani decat creditul luat de la BCR, desi am achitat deja jumate

Am luat un credit de la BCR in 2011 si am platit pana in 2013. Creditul era de 400 milioane (40.000 RON) si am platit cam 26.455 si de prin 2015 creditul a fost vandut firmei de recuperari Kredyt Inkaso iar ei zic ca am de platit 470 de milioane, mai mult de cat am scos credit din 2015. Le platesc creditul, dar nu pot pune mai mult se 100 lei lunar.

Postat in data: 16 oct., 2016

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk?

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk, care peste noapte de la 3774,29 s-a ridicat la 7000 si ceva, deti platesc lunar cate 100 de roni din martie 2014? Va rog ajutati-ma!

Postat in data: 09 mai, 2016

Cu cine se poate negocia cand se face poprire pe salariu si pe conturi?

Cu cine se poate negocia cand se face poprire pe salariu si pe conturi? Am poprire pe salariu si mai nou si pe contul in care primesc salariu. Cu cine pot discuta pentru un angajament de plata sa numai extinda poprirea?

Postat in data: 08 oct., 2015

Firma de recuperare creante Top Factoring a cesionat dosarul meu de credit de la Raiffeisen. Ce mai pot face acum?

Am primit azi un mesaj de la o firma de recuperare, Top Factoring, ca au cesionat dosarul meu de la Raiffeisen (mentionez ca am intarzieri mari la banca). Ce mai pot face acum?

Postat in data: 14 sept., 2015

Banca Transilvania m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte? Ce pot face?

In 2010 am obtinut un credit de 3000RON de la Banca Transilvania. In 2014 a expirat si nu s-a mai prelungit pentru ca am avut intarzieri in ultimele intarzieri la dobanda de 64Ron. In Mai a expirat creditul iar pe acea luna apar fara nicio intarziere.
Tot in Mai 2014 am cazut de acord cu un reprezentant de la BT sa fac plata esalonat (angajament de plata) care mai apoi l-am primit pe mail si l-am semnat. Plata esalonata urma sa se faca pe 6 luni. Timp de 6 luni nu am avut nicio intarziere, plata celor 500RON/luna s-a facut la timp, in schimb cei de la banca m-au raportat in tot acest timp la biroul de credit, ajungand din Iunie in Decembrie sa am peste 180 zile intarziere.
Nu m-au anuntat in niciun moment ca suma totala se va raporta in fiecare luna la biroul de credit, nu am primit email/telefon sau ceva pe adresa mea. Am luat legatura cu persoana cu care am facut angajamentul si mi-a spus ca raportarea este reala nu este nicio eroare pentru ca asa scrie in contractual care l-am semnat in 2010, ca acel act semnat a fost un agajament de plata intre mine si ca banca nu un act additional.
Nu este banca obligata prin lege sa ma anunte cu 15 zile inainte de a ma raporta cu toate ca scrie in contract ca voi fi raportata in cazul unei intarzieri?

Postat in data: 12 aug., 2015