reclamatie Cetelem

Cum pot sa fiu sigur ca nu mai am datorii la Cetelem?

Am avut un credit la Cetelem pe care l-am achitat, contul este inchis, dar vreau sa ma asigur ca nu mai am nimic de platit, pentru ca stiti cum se spune: viii se acopera cu hartii, iar mortii cu pamant.

As vrea o adeverinta de la Cetelem ca totul e inchis cu ei, sa nu mai am probleme in viitor, sa nu ma trezesc ca mai e ceva de plata sau sau sa nu apar prin baza de date rau platnici la Biroul de Credit si sa nu mai pot lua un credit. Ma puteti ajuta?

Pot rezilia contractul cu Flanco si Cetelem daca au refuzat sa repare un telefon stricat aflat in garantie?

Cu respect pentru munca voastra depusa si pentru suportul neconditionat oferit de voi.

Am achizitionat un telefon (Iphone XS MAX) de la Flanco, cu credit de la CETELEM.

Avand in vedere specificatiile consemnate pe site-ul Flanco si pe site-ul Apple, telefonul ar trebui sa fie rezistent la apa (2m adancime; 30 minute – certificat IP68).

Telefonul in cauza a fost bagat in piscina pentru mai putin de 2 minute si la o adancime de maxim 30cm, acesta suferind o dauna la o componenta.

Telefonul aflandu-se sub garantie, l-am trimis la reparat. Raspunsul oferit de ei, pe scurt: Telefonul nu poate fi reparat pe garantie (adaugand ei ca este rezistent doar la apa plata – total absurd spun eu). Contractul de achizitie nu specifica la ce ofera garantie si la ce nu ofera garantie.

Intrebarea mea este urmatoarea: pot rezilia contractul? Plus inaintarea in instanta pentru publicitate falsa/neindeplinirea conditiilor contractuale?

Ce pot sa fac daca Cetelem m-a raportat rau-platnic la Biroul de Credit?

In urma cu cativa ani am facuut un imprumut pentru obiecte casnice si mi sa dat un card Cetelem, la care plateam rate. Dupa o vreme mi s-a pus poprire pe salariu, pentru ca mi-au spus ca am platit mai putin decat trebuia..
Pana la urma, pentru 15 milioane scosi de pe card am platit 18 milioane.
Acum am fost sa fac un nou credit dar mi-au zis ca sunt in Biroul de Credit rau platnic raportat de Cetelem.
Nu trebuia sa ma anunte si pe mine ca ma raporteaza la Biroul de Credit. Ce pot sa fac acum?

Cum pot sa inchid un card Cetelem? La telefon nu raspunde nimeni!

Imposibil sa inchid cardul Cetelem dupa o stpttmant in care incerc sa sun la toate numerele afisate, am trimis si email si totuti nimic. Serviciul clienti este inexistent.

Model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit, catre Cetelem

Buna ziua ,
Am facut un card de credit la Cetelem si in decembrie 2017 am platit o rata cu intarziere , fiind si singura data dealtfel cand am intarziat vreo rata , am platit in Ianuarie.
Acum m-am trezit ca am o raportare la biroul de credit pentru acea intarziere , fara sa fi fost auntat de catre Cetelem de acest lucru.
Imi puteti furniza va rog un model de cerere de stergere a raportarii pentru a o trimite catre dumnealor?
Va multumesc pentru ajutor .

Daca am facut un credit la Cetelem in 2015 si erau nonbancar, m-a bagat in Biroul de credit cu rau platnici daca nu am platit?

Daca am facut un credit la cetelem in 2015 si erau nonbancar ma bagat in biroul de credit rau platnici?

Cum inchid un card Cetelem activat fara acordul meu?

Am cumparat ceva de la Flanco in rate si am primit un card Cetelem, dar pe care nu l-am folosit. Totusi, am aflat ca el a fost activat, fara acordul meu, astfel ca a trebuit sa achit un comision lunar, desi nu l-am folosit.

Acum vreau sa fac un credit, dar pentru a ma incadra trebuie sa inchid cardul Cetelem.

Le-am cerut prin telefon sa-mi inchida cardul si mi-au spus ca o sa-mi trimita prin e-mail formularul de inchidere a cardului, dar nu mi l-au trimis nici acum, dupa doua zile, iar la telefon nu mai raspund.

Va rog sa ma ajutati.

Nu mai scap de imprumutul de la Cetelem! Ce pot sa fac?

Nu mai scap de imprumutul de la Cetelem! Va rog ajutati-ma! Am luat 40 de milioane si am platit 200 de milioane si inca nu am terminat. Acum mi-au pus poprire si pe pensia de 10 milioane, din care imi iau 4 milioane. Eu cu ce mai traiesc?!

Cum pot fi sters din baza de date a Biroului de Credit pentru un card Cetelem?

Cetelem m-a raportat in baza de date cu rau platnici din Biroul de Credit, fara sa ma anunte, apoi a vandut datoria unei firme de recuperari.

Eu am intarziat cu plata ratei in jur de 15 zile pentru ca am avut un accident si am fost internat in spital. Cand am vrut apoi sa patesc restanta, nu am avut unde, pentru ca Cetelem a vandut creditul la recuperatori.

Pana la urma am platit datoria dar am ramas in baza de date. Cum pot fi sters de acolo?