OUG 50/2010

Ferratum mi-a cesionat creditul si mi-a pus poprire fara instiintare. Este legal?
ferratum credit reclamatie

„Buna seara,

Am luat un imprumut de 5000 lei de la ferratum bank si nu l am mai putut plati din cauza dobanzii foarte mari.

Creditul a fost cesionat catre Svea nu am primit nicio instiintare sau somatie plata , am primit direct poprire salariu .In biroul de credit nu sunt raportata de catre cei de la ferratum nu apare nimic .executorul nu vrea sa mi trimita electronic adresa de poprire.”

Postat in data: 15 iul., 2024

De ce trebuie sa platesc atat de mult la creditul BSG?
bsg credit dobanda

„Bună ziua. Am obtinut un credit de 3.000 lei de la BSG Credit in 03.01.2024. De atunci platesc lunar suma de 453 lei. Pana azi am platit 2.718 lei.

Azi am aflat ca mai am de plata 3.300 lei pentru a inchide creditul. Practic am mai mult de platit dupa 6 luni, decat am imprumutat. Va rog sa ma ajutați cu un sfat. Mulțumesc frumos”

Postat in data: 10 iul., 2024

Imi poate creste datoria, dupa executarea silita?
kruk cesiune creanta credit

„Buna ziua
Eu am fost executată silit în iunie 2014 de către RAIFFEISEN Bank si valoarea executată era de 9447 euro.

În 29.10.2019 banca mi-a cesionat debitul firmei INVESTCAPITAL LTD- administrator Kruk si suma cesionata era de 14786 euro.

Deci , de la executarea silită până la cesionare mi-a crescut creanta cu 5339 euro-reprezentand actualizări de creanta.

Este corect?”

Postat in data: 04 iul., 2024

Mai Mai Credit nu vrea sa-mi anuleze creditul acordat cu depasirea gradului de indatoare. Ce pot sa fac?
mai mai credit ifn reclamatie

„Am cerut la Mai Mai Credit sa-mi anuleze creditul, pentru ca mi l-au dat desi eram supraindatorat, iar acum nu mai fac fata si altor rate la celelalte IFN-uri. In acest moment sunt supra-indatorat, iar dobanda practicata este pur si simplu impovaratoare si nu mai pot scapa de datorii. Dar cei de la Mai Mai Credit nu vor sa ma ajute. Ce pot sa fac?”

Postat in data: 01 iul., 2024

Are voie Icredit sa vina acasa la mine, daca nu am platit ratele la timp?
icredit reclamatie

„Bună ziua. Va rog din suflet, ajutați-mă cu o informație. Am făcut un credit la icredit, și din cauza unor probleme de sănătate grave nu am reușit sa achit ratele.

De acolo o doamna ma hartueste continuu, ca ma vizitează la domiciliu o comisie, etcAu dreptul sa vina acasă, sa ma viziteze.”

Postat in data: 30 iun., 2024

In cat timp dupa declararea scadentei anticipate se trimite dosarul la executare?
bancnota 20 lei ecaterina teodoroiu

„Bună ziua. Va rog sa îmi spuneți dacă se poate, în cit timp de la declararea scadentei anticipate, se trimite dosarul către executare?”

Postat in data: 28 iun., 2024

Creditfix nu vrea sa negocieze prin CSALB. Ce pot sa fac?

„Am luat un credit de la Credifix pentru ca aveam datorii mari, grad de indatorare peste 80%, apoi nu l-am mai putut plati. Le-am cerut sa amane ratele sau sa le faca mai mici, dar au refuzat. Am trimis o cerere si la CSALB, dar nu au fost de acord sa negocieze. Ce pot sa mai fac, ca sa scap de datorii?”

Postat in data: 27 iun., 2024

Cum fac reclamatie unui angajat icredit pentru amenintare?
icredit amenintare reclamatie

„Bună ziua cum fac și eu reclamație unui angajat de la icredit pentru amenințare”

Postat in data: 18 iun., 2024

Credit Prime nu vrea sa ma ajute prin CSALB. Este legal?
dobanda credit prime

„Am trimis la csalb sa mai ajute cu plata creditului de la Credit Prime, dar mi-a raspuns ca nu a fost de acord institutia si a refuzat!

„Vă comunicăm prin prezenta faptul că subscrisa Ecofinance IFN nu suntem de acord să participăm la procedura de conciliere inițiată de D-nul/D-na,
Cu stimă,
Rucsandra Larisa Stanciu
Director Executiv”

Este legal sa refuze Credit Prime negocierea prin CSALB?”

Postat in data: 27 mai, 2024

Este legal ca TBI Bank sa-mi refuze restructurarea creditului, pentru ca am restante?
tbi bank banca ruseasca

„Bună ziua,

Am mai comunicat cu dumneavoastră și am făcut tot ce mi-ați spus, să discut cu ifn-urile, să discut la csalb, să fac plângere la ANPC..

Am făcut tot ce mi-a stat în putință să nu ajung în executare silită!

Însă nu fac față să achit toate ratele, gradul de îndatorare a depășit de mult 100%

Tbi a refuzat înțelegerea prin csalb, efectiv nu mai pot…

Și nu vreau să ajung în executare silită…

Vă rog să mă ajutați!

De refinanțare nu mai vorbesc…nicio șansă!”

Postat in data: 26 mai, 2024

Ce fac daca nu pot sa achit rata la Axi Card?
axi card reclamatie

„Am și eu un card de credit la axi card și nu am acum posibilitatea sa pot achita,ce pot face?

Va rog mult sa ma ajutați,o sai înapoieze dar acum nu am!”

Postat in data: 16 mai, 2024

Ce pot sa fac daca am grad de indatorare mare la banci si IFN-uri?

„buna ziua, am fost refuzata de banca, am grad mare de indatorare. Credit la BCR 40000 lei, Credius 8000, ICredit 3000. Am ramas in urma cu ratele, dobanda penalitate, am fost refuzata de bancii si am ajuns in biroul de credite, sunt terminata psihic.Ce pot face??”

Postat in data: 13 mai, 2024

Viaconto nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
viaconto reclamatie

„Buna ziua. Am un credit la Viaconto de 3380 Ron la care suma minima de plata este 1150 de RON. Am cerut restructurarea creditului pentru ca am un grad de indatorare foarte mare si mi s-a raspuns ca nu ma pot ajuta si daca nu achit in maxim 30 de zile ma vor raporta la Biroul de Credit.Va rog sa ma ajutati. Multumesc.”

Postat in data: 09 mai, 2024

Se poate anula un credit acordat cu depasirea gradului de indatorare?

Cerere pentru anularea creditului/creditelor acordat(e) cu depasirea gradului de indatorare

va solicit anularea creditului/creditelor, intrucat a(u) fost acordat(e) cu incalcarea
Regulamentului BNR nr.6 din 2018 privind gradul maxim de indatorare.

Mentionez ca, in prezent, gradul meu de indatorare este de 200% fata de salariul din contractul individual de munca.

Regulamentul BNR nr.6 din 2018 pentru modificarea Regulamentului nr.17 din 2012 privind unele conditii de creditare prevede urmatoarele, la articolul 19:

„Art. 19. – (1) La acordarea unui credit, nivelul maxim al gradului total de îndatorare stabilit potrivit art. 12 alin. (1) lit. f) nu poate depăşi 40%.”

In acelasi timp, solicit anularea datoriei aferente acestui/acestor credit(e), fiind acordat(e) ilegal.

Multumesc anticipat.”

Postat in data: 26 apr., 2024

BNP Paribas (Cetelem) nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
cetelem reclamatie biroul de credit

Am solicitat la BNP Paribas(Cetelem) restructurarea creditului-motiv supraindatorare si am primit un raspuns scurt „ca BNP Paribas Personal Finance (Cetelem), a anuntat sistarea activitatii de creditare in Romania si din pacate nu va putem ajuta cu solicitarea dumneavoastra.”

Exista vreo posibilitate de a obtine o rezolvare a acesteti situatii neplacute?Multumesc pentru ajutor!”

Postat in data: 23 apr., 2024

Imi poate creste datoria pe parcursul executarii silite?

„Va rog sa ma ajutati cu interpretarea OUG50/2010-art.38-alin 8: La acest art se precizează ca- Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea de dobânzi si dobânzi penalizatoare.

Ce nu inteleg eu- la ce perioada se refera legea-perioada cat durează procesul în care ești executat silit sau de la data executarii silite si până la data la care debitorul achita suma executată.

De exemplu eu- am fost executată silit de Raiffeisen Bank în iunie 2014- suma executată a fost 9447 euro( principal plus dobanzi).In 29.10.2019-mi s-a cesionat debitul către INVESTCAPITAL ltd- valoarea cesionata a fost 14786 euro.

Deci o creștere de 5339 euro de la data executarii si până la data cesionarii.

Va multumesc”

Postat in data: 12 apr., 2024

Suma minima de plata la linia de credit este mai mare decat pensia! Ce pot sa fac?
credit prime reclamatie

Postat in data: 21 mart., 2024

Credius nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, desi sunt supraindatorat. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

„Am trimis o solicitare la Credius pentru reesalonarea creditului luat cu depasirea gradului de indatorare, fiind acum in imposibilitatea de a mai plati ratele, pentru ca am mai multe imprumuturi la IFN-uri, dar am primit acest raspuns: „Va informam ca in acest moment Credius IFN SA nu acorda restructurari/reesalonari/amanari/refinantari ale creditelor. Din pacate nu putem da curs solicitarii dumneavoastra de restructurare a creditului.” Ce pot sa fac?”

Postat in data: 04 mart., 2024

Ce pot sa fac daca am mai multe popriri de la firmele de recuperare credite IFN?

Buna ziua.Eu în urma cu doi am făcut 6 împrumuturi la 6 ifn-uri diferite,sume nu mai mari de 6000 de ron. Având probleme de sănătate fetita nam avut bani,am decurs disperați la ifneurile respective. Nu am putut face rata la o banca pentru ca nu îndeplineam toate condițiile.

Am plătit câteva luni bune ratele după care nam mai plătit. Nam putut am rămas singura cu 3 copii, o chirie, facturi și ratele la ifn.

Nam mai plătit dădeam cum puteam lunar dar nu acoperea ratele. În momentul de fata am 4 popriri pe indemnizație și am primit citație de la tribunal cu cei de la kredit inkaso.

Va rog să-mi spuneți ce mi se poate întâmpla,știu ca sunt datoare știu ca este responsabilitatea mea să-mi asum dar cum sa fac dacă nu pot.

Sunt speriata, mie și frica. Din indemnizația mea am poprire și mai plătesc câte 100 200 și la provident. Ce sa fac?”

Postat in data: 15 feb., 2024

Este legal ca Hora Credit sa-mi ceara 7.000 de lei pentru un imprumut de 1.700 de lei?
reclamatie hora credit

„Buna ziua. Am imprumutat de la Hora credit 1700 lei, nu am reusit sa ii achit, iar acum dupa 150 de zile de întârziere am 6970 lei de plata, si dobanzile inca continua sa fie adaugate. In conditiile in care le-am trimis email-uri unde am solicitat un plan de rambursare sau o oferta ceva, intrucat nu pot achita acea suma, si au REFUZAT. Ce pot face in situatia asta?”

Postat in data: 09 feb., 2024