Etichete: procedura

Care este procedura pentru inchiderea unui card Cetelem?
card-cetelem-inchidere

„Bună seara! Scriu în legătură cu două carduri de credit făcute la Cetelem în urmă cu ceva timp,pe care intenționez să le închid.
A-și dori,dacă se poate niște informații în legătură cu procedura aferentă închiderii cardurilor respective,ulterior și contractelor.
Mulțumesc!”

Postat in data: 01 ian., 2024

Vodafone mi-a marit ilegal abonamentul. Cum pot sa fac o reclamatie?

„vodafone
1.măreste ilegal abonamentul de la 40 lei, la 50 , apoi 60 lei???
2.nu trimite factura si listingul convorbirilor
3. lunar trimite un sms că au crescut convorbirile cu 20-30 %???fara dovez??
4. face publicitate și reclamă desi in contract am interzis acestea!!
5. nu ai unde depune o contestatie, sesizare sau reclamatie cu privire la expirarea abonamentușui și cresterea abuzivă a pretului???e un mod de a santaja pt a incheia un nou contract si a cumpăra un nou telefon??
6. primesti zeci de telefoane de imbogatire peste noapte, de produse pe 2 bani, etc?
7. Protectia datelor personale ȘI PROTECTIA CONSUMATORULUI este inexistentă la VODAFONE și AUTTORITATEA PT PROTECTIA DATELOR PERSONALE AR TREBUISĂ SE SESIZEZE ȘI SĂ APLICE LEGEA ȘI CELE MAI MARI AMENZI!!”

Postat in data: 27 dec., 2023

Procedura de solutionare a reclamatiilor Vodafone

Procedura de solutionare a reclamatiilor Vodafone

Postat in data: 27 dec., 2023

Care este procedura pentru refinantarea unui credit?

„Am făcut o refinanțare la brd pentru creditul ing. De la ING mi se dau informații contradictorii, ba ca au fost încasați banii, ba ca nu au fost încasați, problema rămânând ca acest credit nu s-a închis. Am făcut tot ce am știut și tot ce s-a putut dar tot nu am rezolvat situația. Ce e de făcut în cazul.asta?”

Postat in data: 11 aug., 2023

Dupa cat timp poate fi pornita procedura de executare silita?
mobilo reclamatie

Am citit la dumneavostra pe site ca IFN urile nu pot declansa procedura de executare silita mai repede de 3 luni. Ba de fapt chiar 6, 90 zile de neplata reprezinta momentul cand creditul este declarat anticipat iar apoi trebuie sa treaca inca 90 de zile pana cand acesta poate fi inceput ca executare silita. Sper ca am inteles corect.

Am 2 credite cu intarziere de 60 de zile catre Ocean Credit si Mobilo. Acestia insista ca pot incepe executarea silita contractul meu avand titlu de executare silita. Am tinut sa le reamintesc de legea spusa de dvs pe site si ba chiar am gasit in contract aceste doua paragrafe.

“ Creditorul poate declara scadenta anticipata atunci cand Imprumutatul nu achita timp de 90 de zile consecutive ratele ajunse la scadenta.”

“ la aparitia oricaruia dintre cazurile de incetare precizate la art. 10.2 de mai jos sa denunte unilateral contractul de credit, cu consecinta declararii creditului exigibil si scadent anticipat dupa expirarea termenului legal minim de 90 de zile de la scadenta;

e. sa procedeze la executarea silita a IMPRUMUTATULUI, pentru recuperarea sumelor datorate, dupa expirarea termenului minim de 3luni de la declararea scadentei anticipate a creditului;”

Intrebarea mea este urmatoarea, este normal sa faca asa ceva? Cum ii pot opri sau ce pot face?

Din punct de vedere legal observ ca nu este okay.

Multumesc mult si ma scuzati de deranj.

Postat in data: 31 oct., 2022

Care este procedura Biroului de Credit privind datele personale ale clientilor bancilor?

Care este procedura legala prin care Biroul de Credit prelucreaza datele mele personale atunci cand am un credit la banca? Care sunt drepturile mele?

Postat in data: 27 oct., 2022

Care este procedura legala pentru recuperarea datoriilor (creantelor)?

Care este procedura legala de recuperare a datoriilor la credite? Ce lege se aplica?

Postat in data: 08 aug., 2022

Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania?

„Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania? nu au specificat nicaieri nici macar ca se pot depune cererile”

Postat in data: 08 aug., 2022

Kruk imi cere mai multi bani decat datoria la banca. Ce pot sa fac? Care este procedura legala de recuperare?
kruk reclamatie

Buna ziua mă scuzați de deranj…găsit un articol vechi de 5 ani..privind firma asta kruk.. distrugătoare de vieți as spune…

Pe scurt am avut un credit la alior bank..iar din cauza unor probleme personale și medicale..am rămas în urmă cu ratele…vreo 4-5 luni…acum câteva zile am primit email de la kruk că am de achitat restul de credit plus ceva comision…in aplicație alior îmi arată că mai am de achitat 102700 lei..aici e inclusa și datoria de 4-5 luni..In emailul celor de la kruk..îmi cer 106200 ci ceva…ce este oare cu diferenta aceasta???

Am sunat la kruk..mia spus o doamnă/domnișoara aroganta din cale afară…cum și când achit?? Am incercat sa o întreb detalii..ea nimic..când dau banii..că creste datoria..etc…nici nu am putut afla de ce au adăugat extra 3000+ lei la tot creditul..Mia spus doar că ei au preluat creditul,eu nu mai am credit la alior bank, că cu ei discut de acum încolo..o sa încerc să le trimit un email..să vad ce putem rezolva amiabil..Mulțumesc un Nr de telefon să vb mai direct pe WhatsApp ??

M-au speriat pe un forum unii că vin îmi ia casa ,mașină,pisica, câinele..și că dau 500000 lei pt aia 106200 lei…adică peste 650000 lei..daca nu achit banii urgent..ce sa fac?. Care e procedura in acest caz?? Cu procedează cămătarii astia de la kruk?? 😔😔😔

Postat in data: 04 aug., 2022

Prescriptia nu a stins datoria la Viva Credit, daca nu a facut nicio procedura de recuperare?

Buna ziua, am o nedumerire practica va rog si urmaresc pagina D-voastra si va felicit pt profesionalism!

In 2015 am facut un imprumut la VIVA IFN online si nu am mai reusit atunci sa achit un rest de 280 lei, cu care am ramas dator din 2015! Viva spune ca tot a incercat email, tel, dar nu m-a gasit! De 1 luma m-a sunat de la ei un operator ca am aceasta datorie!

Nu au facut nici o procedura de recuperare in timpul asta, PRESCRIPTIA NU A STINS DATORIA VA ROG? adica mai pot sa ma forteze in vreun fel? TOATE MULTUMIRILE, CU RESPECT

Postat in data: 30 oct., 2020

Care este procedura pentru amanarea ratelor la Unicredit?

Bună ziua! Care este procedura pentru amânarea ratelor la unicredit? Mulțumesc.

Postat in data: 02 apr., 2020

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului

Postat in data: 27 mart., 2020

Provident m-a raportat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte. Pot cere stergerea?

Am vrut sa fac un credit pentru casa si de la banca mi-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in baza de date cu rau platnici. Eu am avut un imprumut anul trecut la Provident si intr-o luna nu l-am platit, pentru ca a trebuit sa plec in Germania, la munca.

Am intrebat-o pe agenta care strangea banii daca e vreo problema daca platesc cand ma intorc, iar ea mi-a zis ca nu e nicio problema daca platesc si mai tarziu. Acum aflu ca de fapt m-au bagat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte si nu mai pot lua credit. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce pot sa fac.

Am sunat la Provident si mi-au spus ca ei nu au nicio treaba, ca trebuia sa platesc la timp, nu pot sa ma scoata din Biroul de Credit, trebuie sa astept 4 ani pana voi putea lua un nou imprumut.

Postat in data: 27 feb., 2020

Cum pot sa nu mai apar in sistem ca rau platnic la Biroul de Credit, pentru o intarziere de numai doua luni la Unicredit?

Am avut in credit la Banca UniCredit. Din cauza locului de munca (am fost plecată din țara) nu am putut plăti creditul lunar si am avut o întârziere de 2 luni.

Luna trecută am revenit in țara și mi am plătit tot creditul, nu mai am nici o datorie! Dar eu apar ca rău platnic , ceea ce o afectează pe mama mea, eu fiind girantul ei, la un credit pentru Prima Casa.

Nu stiam ca pentru doar doua luni de intarziere o sa am asa de mari probleme. Banca nu mi-a spus ce se va intampla daca am intarzieri si ce pot face sa nu am probleme in viitor.

As vrea sa știu cum pot sa nu mai apar in sistem ca rău platnic! Va mulțumesc

Postat in data: 09 dec., 2019

Cum m-a radiat Ferratum din Biroul de Credit pentru ca nu am fost anuntat

Buna ziua! Am inteles ca puteti sa ma ajutati cu ceva informatii despre
posibilitatea de a fi sters din Biroul de Credit, unde am fost bagat abuziv de o
banca pe nume Ferratum pt o suma de 500 lei.
Eu am incercat sa obtin un credit, nestiind de raportarea celor de la Ferratum, care nu m-au anuntat inainte de a ma raporta. Multumesc

Postat in data: 24 aug., 2019

Aveti un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit, unde am fost raportat de mai multe IFN-uri?

Puteti sa-mi dati un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit? Am mai multe IFN-uri care m-au raportat, fara sa ma anunte sau sa ma avertizeze in vreun fel ca o sa am probleme mai tarziu daca voi cere un credit la banca.

Postat in data: 09 aug., 2019

Care este procedura de stergere din Biroul de Credit?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la stergerea istoricului negativ din Biroul de Credit (BC).
In urma cu ceva timp am vrut sa accesez un credit de nevoi personale si m-am lovit de o problema. Inscriere in BC. Mentionez ca nu am stiut de aceaste problema si nici nu am fost instiintata in prealabil despre consecinte sau alte neplaceri produse de raportarea la BC.
Suma este achitata.
Ce as pute face si cum se procedeaza?

Postat in data: 03 aug., 2018

Care este procedura popririi conturilor la ING?

Ieri am primit dupa incasarea salariului, in jur de 2000 ron, o instintare din partea ING ca mi-au indisponibilizat suma din cont pentru un credit Cetelem de 3000 ron, suma pentru care sunt in discutii cu executorul pentru plata esalonat.

In momentul de fata eu figurez cu -1035 ron in cont, din cate stiu se poate opri maxim 1/3 din salariu, acesta fiind singurul venit ce imi asigura existenta.

Poate fi acesta un caz de abuz? Imi pot recupera macar o parte din salariu, mai putin cei 1/3 care se pot opri legal?
Care este procedura popririi conturilor?

Postat in data: 24 feb., 2018

Cum pot proceda sa fiu scoasa din Biroul de credit?

Sunt inregistrata la Biroul de credit cu o restanta pe care am platit-o. Cum pot proceda sa fiu scoasa ca sa imi pot refinanta creditul de catre alta banca? va multumesc.

Postat in data: 22 ian., 2017

Se poate declara falimentul personal daca dosarul de credit de la o banca a fost cesionat catre o firma de recuperare credite?

Daca dosarul de credit de la o banca a fost cesionat catre o firma de recuperare credite se poate declara falimentul personal? si in ce conditii? Este activa aceasta optiune sau este doar proiect de lege?

Postat in data: 23 sept., 2015