grad de indatorare credit

Pot sa anulez creditul de la IFN aprobat cu depasirea gradului de indatorare?
credit credius grad indatorare depasit

„Buna ziua, am o rata de 2630 de lei la Cec Bank (ca si cronologie din ceea ce am sa va povestesc, rata la Cec este prima), dupa care mai am o rata de 400 lei Mozipo, 400 lei la Credex si ultima rata a fost facuta la Credius in valoare de 1130 de lei.

Cand am facut creditul la Cec m-am incadrat aproape la limita in 40% grad de indatorare eu avand media de salarizare undeva la 7100 lei in mana. Urmatoarele rate Mozipo si Credex sa zicem ca s-ar incadra in cele 40 de procente (ipotetic) insa Credius cu siguranta cu rata de 1130 de lei imi sare cu mult gradul de indatorare.

Exista vreo sansa sa anulez contractul de credit fara sa inapoiez banii inapoi si fara sa patesc nimic? Am tot citit la dvs ca daca se acorda credite care depasesc 40% din gradul de indatorare, incalca niste termeni impusi de BNR (mentionez ca in cei 5 ani ca istoric , nu am avut niciodata intarzieri si nu am fost niciodata rau platnic), ce ma sfatuiti sa fac?”

Postat in data: 07 mart., 2024

Ce solutie exista sa ies ca si coplatitor din credit?

„Am văzut ca dvs ați răspuns unei persoane la întrebarea „cum sa iasă dintr-un credit dacă este coplatitor”. Cazul meu este cât de cât asemănător și v-aș ruga sa îmi spuneți dacă exista vreo soluție.

Prin anul 2008, am fost rugat de o cunoștință să îl „ajut” sa își ia un credit, pe o perioada de 30 de ani, iar eu sa fiu coplatitor la acel credit. Țin sa menționez faptul ca acea cunoștință de la acea vreme, mi-a spus ca în maxim 2-3 ani o sa achite creditul și ca nu va afecta în niciun fel.
L-am crezut pe cuvânt și am acceptat sa fiu coplatitor la acel credit, din câte îmi aduc aminte, el a girat cu apartamentul.
În tot acest timp, am tot avut discuții cu el legate de excluderea mea din acel credit, el menționând ca nu are nicio soluție.

Spune ca pentru refinanțare nu se încadrează, fiica lui, care acum lucrează, spune ca are și ea credite și nu poate întra ca și coplatitor, au trecut 16 ani de atunci și pe mine ma tot duce cu zăhărelul ca încearcă sa facă ceva, ca el cauta alta persoana și nu găsește.

Întrebarea mea către dvs este:
Ce soluție exista ca eu sa ies ca și coplatitor din acest credit.
Doresc să-mi fac și eu alt credit și nu reușesc din cauza „cozii” pe care o am cu acest credit. Precizez ca am și credit prima casa din 2015.

Aștept cu nerăbdare răspunsul dvs.

Va mulțumesc!”

Postat in data: 02 mart., 2024

Mama mea de 74 de ani a facut 10 credite la IFN-uri si acum are de platit dobanzi de 4.000 de lei din pensia de 2.300 de lei. Ce pot sa fac?
supraindatorare credit online ifn

„Mama mea, in varsta de 74 de ani, cu afectiuni neuronale nediagnosticate legal (pentru ca refuza un control ce ar putea duce la internarea ei, are 9 pisici de crescut) m-a anuntat ca a contractat peste 10 credite de la 10 IFN-uri si are de platit 4.000 de lei pe luna doar dobanzi din pensia ei de 2.300 de lei. Sunt in stare de soc, salariul meu este de 5.000 de lei pe luna si am doi copii.

Va rog frumos sa imi spuneti daca am vreo sansa sa obtin legal informatii despre creditele mamei si care sunt consecintele daca nu le achita. Mi-a dat parole de acces in conturi care nu mai functioneaza.
Are credite la Ferratum Bank, Unicredit, Credit Expres, Viva credit, Smile credit, Ok credit, Hora Credit, Flex Credit … si inca “cateva” de care nu imi este clar daca isi mai aminteste sau doar se preface ca nu isi aminteste cum se numesc. Imi spune ca se poate imprumuta 40% din venit la cate IFN-uri vrea ea.

Cui ma pot adresa? ANPC? BNR? Biroul de credit?

Cum e posibil ca o batrana sa ajunga in situatia asta?…

Ii platesc intretinerea de 10 ani, ii hranesc pisicile si ii fac cumparaturi – nu a fost si nu este o batrana neglijata. A vrut mai mult decat i-am putut oferi eu si s-a supraindatorat. Iar acum imi cere sa platesc dobanzi de mii de lei.

Tot ce pot sa fac este sa ma indatorez la randul meu, la o banca, insa, nu la un IFN.
Dar cum pot identifica creditele si cum o pot opri sa faca altele?…
Probabil multi copii de 40 de ani se trezesc peste noapte in situatia mea.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Ce ati face inlocul
meu?
Nu, nu o pot duce cu forta la medic :(„

Postat in data: 26 feb., 2024

Cum refinantez imprumuturile de la IFN-uri, daca mi-a scazut scorul de credit?

„Buna dimineata,

detin un credit bancar pe 5 ani unde am o rata de 1650 RON, un credit Mozipo pe 5 ani cu o rata de 600 RON, un card AXI cu o suma retrasa de 4000 RON, un card de credit de 1000 RON, un venit de 4800 RON + Bonuri, in conditiile date am mai contractat un credit de 10000 de lei cu o rata enorma de 1370 de lei pe 5 ani de la Credius..cu gandul ca il voi refinanta in 2..3 luni (creditul a fost luat in octombrie anul trecut), problema pe care o am acum este ca in momentul in care doresc sa refinantez, deoarece am aplicat la mai multe banci, mi-a scazut scorul iar gradul de indatorare este depasit.

Situatia nu ar fi fost una complicata daca acum ,pe timp de iarna nu ar fi venit facturile foarte mari care sa o ingreuneze. Citind raspunsurile dvs. la intrebarile puse de alte persoane, ma gandesc sa trimit o solicitare la Credius (acesta fiind ultimul credit si cel care a depasit gradul de indatorare de 40%) insa nu stiu cum sa abordez mesajul si ce sa solicit (micsorarea dobanzii eventual).

In cazul in care solicit anularea creditului tot trebuie sa inapoiez banii insa nu stiu ce conditii se aplica si cum trebuie inapoiati (toti o data, esalonat..etc). Am contractat si un Broker de credite care sa ma ajute sa refinantez aceste credite insa nici acesta nu poate sa faca nimic pana nu obtin o crestere a scorului.

Multumesc anticipat!
O zi buna!”

Postat in data: 22 feb., 2024

Pot sa fac refinantarea creditelor de la IFN-uri, daca am grad mare de indatorare?

„Am si eu o situatie in care observ ca se regasesc multi oameni.

Din nevoie de bani am apelat la 3 Ifn-uri pentru a obtine sumele solicitate. Din diferite cauze nu am putu sa mai achit ratele la timp, iar dobanzile penalizatoare au crewcut mai mult decat mi-as fi putut
imagina,vorbim aici de Credius,Hora Credit si Terra Credit.

Am mai facut plati partiale dar gradul de indatorare pare a fi destul de mare.
In aceasta situatie pot solicita la vreo institutie refinantare creditelor pentru a obtine o rata mai avantajoasa pentru toate cele 3?

Si inca o intrebare as mai avea, dupa cat timp se aplica executarea silita?!

Multumesc pentru eventualul raspuns!”

Postat in data: 24 ian., 2024

Unde reclam IFN-urile, daca nu au respectat gradul de indatorare la credite?
bnr grad indatorare ifn

„Din motive medicale (care nu s-au rezolvat inca), in anul 2022 si 2023 am facut mai multe credite la IFN-uri iar acum sunt in situatia in care gradul de indatorare este cu mult peste 40%, chiar 100%!
Va rog sa ma sfatuiti ?
Sa fac cerere pentru anularea creditului acordat cu depasirea gradului de indatorare intrucat
s-a incalcat Regulamentul BNR nr.6/2018?
Am scris si BNR-ului dar raspunsul nu ma ajuta.
Ce alte sfaturi imi mai puteti oferi?

Va multumesc cu anticipatie pentru bunavointa!”

Postat in data: 07 ian., 2024

Cum pot face o reclamatie la IFN, pentru prea multe credite?

„De ce băncile nu dau împrumut unui rău platnic și ifn dau fără a tine cont de istoricul unui împrumutat? Care este dependent de jocuri și are datorii peste datorii. Și totuși ifn da în continuarie credite fără probleme cum putem sa salvam un adolescent sa nu mai facă?”

Postat in data: 10 dec., 2023

Ce pot sa fac daca nu mai pot plati creditele la IFN-uri?

„Am 6 credite la ifn-uri care se apropie de data plati nu le pot plati pentru ca suma lor ajunge la aproximativ 20.000 de lei si pe langa asta mai am un card de cumparaturi de 6.000 de lei care e gol.Ce as putea face ?Salariul meu este de 3500 de lei si sunt indatorat peste cu mult.”

Postat in data: 24 nov., 2023

Creditul Ferratum nu apare in Biroul de Credit si am ajuns supraindatorat! Ce pot sa fac?

„Buna seara, am o linie de credit la Ferratum și creditul respectiv nu apare în BC ceea ce a dus la supraindatorarea mea, având și alte credite la bănci, este normal acest lucru si ce pot face în acest caz?”

Postat in data: 18 oct., 2023

Ce pot sa fac daca am grad mare de indatorare la IFN-uri?

„In luna ian.2023 am luat 5000 lei de la Credite Rapide IFN.Aveam un grad de indatorare de 3200 lei la un salariu de 3800 lei, dar totusi mi-au dat.

Aveam mai multe IFN-uri ,carora le plateam la acea data , neavand intarzieri.Le-am achitat suma de 600 lei. In 09.2023 , executorul mi-a inchis contul si poprire pe salariu, obtinuse deja o sentinta fara cale de atac pentru suma de 14100 lei, adica aproape de trei ori suma imprumutata. Nu m-au instiintat de scadenta anticipata,
am vazut asta in actele trimise de executor.

Creditul a fost online, am corespondat cu ei simultan, pe WahatsApp, mesaje in momentul cand am luat creditul.A fost asa de rapid ca nici nu am realizat cand s-a semnat contractul electronic, mi-au trimis pe e-mail iar la 5 minute am dat acordul fara sa citesc nimic din el, asta este greseala mea , oricum nu aveam de ales, eram presata de alte IFN-uri, sa le achit, dar ei au fost insistenti pe acest aspect.

Am intrat intrun cerc vicios din care nu mai pot iesi, m-au adus la un grad de indatorare de aproape 150%. Va rog mult de tot , ma puteti ajuta sa mai pot face
ceva ? Multumesc frumos.”

Postat in data: 13 oct., 2023

La care banca pot refinanta creditele IFN?

„Vă rog, sfatuiti-mă unde as putea sa cer ajutor pentru refinanțarea creditelor IFN. Deși am salariul mare, 6400, nu mai reușesc să acopăr ratele la creditele IFN. Daca aș reuși să fac un credit la o bancă, pentru refinanțare, as acoperi linistita rata, dar nici o banca nu îmi acorda.”

Postat in data: 18 sept., 2023

Cum trebuie sa procedez daca IFN-urile m-au indatorat peste limita admisa de BNR?

„Buna ziua!
Cum ar trebui sa procedez dacă anumite Ifn-uri mi-au oferit împrumut indatorandu-ma peste limita admisă de BNR ? Cum as putea formula o reclamație?
Vă mulțumesc frumos!”

Postat in data: 27 iul., 2023

Ce se poate face cu creditele de la IFN-uri luate cu grad de indatorare depasit?

„Buna ziua .
Ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns la urmatoarea situatie :
In cazul unor credite luate de la IFN-uri : Provident , Ferratum , Birou Credite Rapide , Viva care mi-au aprobat desi aveam gradul de indatorare depasit ce se poate face ?
In momentul cand am facut creditele deja aveam un credit la care aveam gradul maxim de indatorare .
Multumesc „

Postat in data: 17 mart., 2023

IFN-urile m-au supraindatorat, apoi mi-au pus poprire si mi-au luat toti banii din salariu. Ce pot sa fac?

Bună ziua! Eu încasez salariul la brd unde am un credit plătit la zi cu grad de îndatorare de peste 40%, mai am 2 popriri de la IFN uri și mi-au lut inclusiv norma de hrana, indemnizația de chirie, indemnizația de voucher de vacanta, practic am luat în jur de 6000 lei și eu am beneficiat de 0 lei, banca spune sa ma adresez executorilor iar executorii spun ca este vina băncii ca au virat banii, ma trimit de la unii la alții și nimeni nu poate face nimic.

Aceste IFNuri mi-au acordat creditele desi eram suprandatorat cu peste 40%. Nu știu ce sa mai fac am rămas cu 0 roni și nu mai pot plăti nimic gaze curent apa și mâncare.

Va rog ajutați-mă sunt în disperare nu știu ce sa mai fac. Va mulțumesc și v-aș fi recunoscător cu un sfat ce e de făcut în cazul acesta

Postat in data: 19 feb., 2023

Ce fac daca am un grad de indatorare la banci si IFN-uri scapat de sub control?
ferratum reclamatie credit

Am ajuns intr-o situatie tocmai neplacuta cu datoriile la Banci + IFN-uri

Momentan am achitat ratele dar e posibil de luna urmatoare sa nu mai pot sa achit nimic.

Va rog sa imi transmiteti cum as putea sa procedez in situatia urmatoare.

Am ajuns prin refinantari si sume suplimentare din partea bancilor – sa inchid anumite IFN uri la un grad de indatorare personala de aproximativ 87%
De curand tot ca sa platesc ratele si sa o mai dreg o luna am apelat la un credit din partea FerratumBank de 19000 lei si presupun ca am sarit acum la un grad de indatorare de 120% daca nu mai mult.

Incerc sa fac tot posibilul sa le platesc dar sansele scad drastic
Sunt impreuna cu sotia codebitori la mai multe credite (ale noastre)
Avem Ipotecar casa – co debitori
Un credit al sotiei – Co debitor
Sotia un credit singura
Eu un credit singur

Totalul nostru cumulat de indatorare cred ca este undeva la 110%

Va rog sa imi transmiteti daca stiti cum pot sa remediez aceasta situatie fara sa fiu raportat la biroul de credit – amiabil preferabil.

Vorbim de sume foarte mari .. folosite in general pentru acoperirea datoriilor facute la IFN uri
As dori sa stiu cum pot sa remediez fara raportare .
Pot sa mai trag sincer cred o luna maxim 2 cu acest grad de indatorare..

Postat in data: 13 feb., 2023

Ce se intampla daca se anuleaza creditul acordat cu depasirea gradului de indatorare?

„Bună ziua! Am și eu o nelămurire,am un credit la banca Transilvania la care sunt la zii cu plata ratei in valoare de 626 lei,recent mai exact Anul trecut în decembrie am făcut o solicitare către IFN ul TBI Bank pentru un credit,mi au acordat creditul in valoare de 8399 lei,din salariu meu 2000 ,1000 se duc numai pe rate.

Am depășit gradul de îndatorare de 40% ,știu că este ilegal sa îmi acorde IFN ul un credit daca depășesc cei 40%. Le am trimis un email cu modelul de la Dvs după site,nu am primit un răspuns în scris,in schimb insistă cu telefoanele .Întrebarea mea este daca se demarează anularea contractului și anularea datoriei aferente sunt obligata sa le achit suma ?”

Postat in data: 27 ian., 2023

Pot IFN-urile sa-mi dea imprumuturi, daca nu mai fac fata la dobanzile de la creditele bancare?

am doua credite ,unul la ing si celalalt la bcr . din cauza unor probleme medicale ale sotiei am apelat la ifn-uri . deja gradul de indatorare depasea 40% la cele doua credite. intrebarea este , puteau ifn-urile sa mai acorde imprumuturi , deoarece nu mai facem fata la dobanzile pe care le au si nu mai putem asigura cheltuielile lunare pt
utilitati si copii.
Multumesc anticipat.
poate aveti o solutie si pentru noi.

Postat in data: 16 ian., 2023

Ce pot sa fac daca am ajuns la un grad de indatorare de 200%, din cauza creditelor de la IFN-uri?

Am imprumuturi cu sume mari de la IFN-uri precum CreditPrime, CreditFix, VivaCredit, Ferratum, Mozipo, Provident, iCredit, Ocean Credit, AXI, Credius. Toate aceste IFN-uri acordate cu grad de indatoare de peste 40%.
In prezent cu un grad de indatorare real de 200%, dupa cateva luni, nu am reusit sa mai tin sub control lucrurile si am fost raportata in BC cu categoria 1 de intarzieri (atat de IFN-uri (Ocean, AXI si Mozipo), cat si cu ratele pe care le aveam la banca – ING si BCR).

Am cerut sprijinul familiei si am reusit sa achit suma de 1.300.000 RON in IFN-uri, insa as vrea sa stiu daca este posibilitatea sa fie modificarea raportarea negativa in biroul de credite?

De asemenea, exista companii precum Credius care pune la dispozitie soldul anticipat in 24h, lucru care pentru mine inseamna dobanzi si penzalitati mai mari.

Toata situatia asta mi-a distrus sanatatea la propriu si dobanzile pe care le-am platit eu catre aceste IFN-uri sunt imense. Imi recomandati sa fac o sesizare catre BNR? Exista sanse reale de recuperare a dobanzilor imense pierdute?

Multumesc anticipat

Postat in data: 09 dec., 2022

Cum pot sa scap de creditele de la IFN-uri obtinute cu grad de indatorare mai mare decat limita legala?
regulament bnr grad indatorare credit

Am un credit de nevoie personale la ing , unde incasez si salariu cu o rata
de 1700 ron = fix 40% rata de indatoare, iar de aici incepe ,,chinul” dupa

4. Imprumut smilecredit 800 ron, aici mi au pus proprire pe contul ing 1500
ron si l am platit.
5. Imprumut icredit 3000
6. Imrumut viacconto 2000
7. Un card avantaj mai vechi cu o descoperire de 3200 ron.
Si cred ca mai sunt 2 ifn uri, dar nu le mai tin mite ca nu m-au contactat.

Binenteles, ca orice roman bine informat si ,,disperat” am solicitat aceste
credite in interval-ul mai-iulie 2022 deoarece am avut o nevoie acuta de o
suma de bani, iar acum sunt in incapacitate de plata , firmele ma ameninta
cu executari silite , dobanzi mari, sunt raportat de toate cnf mail uri la
biroul de credit.

Intrebarea mea este: am vazut o discutie pe site-ul specificat mai sus unde
scria ca aceste ifn-uri nu aveau voie cnf legii sa-mi acorde imprumuturile
, tinand cont ca deja aveam 40% grad de indatorare. Recunosc , fata de cei
care au scris pe site, eu le multumesc ca am primit bani cand aveam cea mai
mare nevoie, dar acum chiar nu am cum sa le platesc, gradul este de peste
100% din venit. Ma puteti ajuta cu un template standard pentru a le trimite
via email? Imi doresc ca scap de acestr credite chiar daca voi ramane la
biroul de credit ca rau platnic.
Mentionez ca la creditul de nevoi personale sunt cu plata la zi, cel de la
Ing, iar pana in mai 2022 se poate verifica nu am intarziat niciodata.

Astept raspunsul Dumneavoastra.

Postat in data: 26 nov., 2022

Cum pot sa fiu șters din Biroul de Credit de Hora Credit, pentru ca mi-au acordat un credit cu depășirea gradului de îndatorare?
hora credit dobanda dae

Bună ziua! Cum as putea sa fac sa fiu șters din biroul de credit de hora credit pentru ca mi au acordat un credit de 3000 lei cu depășirea gradului de îndatorare cu toate ca au verificat biroul de credit când mi au împrumutat banii și au văzut ca mai aveam 3 credite active a căror rate depășeau venitul, poate ma puteți îndruma cum ar trebui să procedez unde si care ar trebui să fie formularea cererii de stergere. Mulțumesc!

Postat in data: 21 nov., 2022