OUG 52/2016

Provident m-a raportat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte. Pot cere stergerea?

Am vrut sa fac un credit pentru casa si de la banca mi-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in baza de date cu rau platnici. Eu am avut un imprumut anul trecut la Provident si intr-o luna nu l-am platit, pentru ca a trebuit sa plec in Germania, la munca.

Am intrebat-o pe agenta care strangea banii daca e vreo problema daca platesc cand ma intorc, iar ea mi-a zis ca nu e nicio problema daca platesc si mai tarziu. Acum aflu ca de fapt m-au bagat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte si nu mai pot lua credit. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce pot sa fac.

Am sunat la Provident si mi-au spus ca ei nu au nicio treaba, ca trebuia sa platesc la timp, nu pot sa ma scoata din Biroul de Credit, trebuie sa astept 4 ani pana voi putea lua un nou imprumut.

Am sapte IFN-uri si o banca deschise, si nu le mai pot plati. Cum fac sa le refinantez?

Am o problema destul de majora, astfel incat am deschise 6 IFN care nu mai am posibilitatea sa le achit.Valoarea acestora a ajuns la aprox 5000 Eur. In afara de acestea am o rata de 2700 RON la o banca . Va rog daca ma puteti ajuta cu in sfat cum as putea sa procedez, sau de unde as putea obtine acesti bani- cu o rata lunara care sa imi pot permite sa o platesc…refinantand aceste IFN..Multumesc

E legal ca executorul sa-mi ceara sa platesc si penalitati dupa ce s-a terminat poprirea?

Bună ziua …Am fost înștiințat cu o proprire pe salariu în februarie 2019 din partea Ideea Bank angajatorul mi a achitat toată suma aferenta bineînțeles în procedura legală iar acum executorul îmi spune ca mai am de achitat penalitățile băncii aferente sumei proprite e legal?

Credius-cesione-credit-Finopro
E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

E normal sa platesc un onorariu de 930 lei executorului judecatoresc pentru o datorie la Ferratum de 1.300 de lei?

Am primit o executare silita de la Ferratum, prin Kruk, cu o datorie de 1.300 de lei, la care se adauga onorariul executorului judecatoresc in valoare de 930 de lei. E normal?

Ca sa nu mai zic ca m-au dat in judecata si au aprobat executarea fara sa fiu anuntat, fara sa stiu nimic. Primesc doar acasa hartie ca am de platit.

Pai eu am platit la Ferratum de fiecare data, dar am avut o problema la un moment dat si n-am putut plati. Le-am spus sa ma amane cu plata sau sa platesc in rate, dar n-au vrut, mi-au zis sa dau toti banii odata.

Cand au vazut ca nu platesc, m-au dat repede la recuperatorii de la Kruk, care nici eu nu mi-au propus sa le platesc datoria in rate. M-au sunat de cateva ori si telefonul se inchidea automat, nu apucam sa zic nimic. Cand sunam eu, nu raspundea nimeni. N-am primit nimic in scris de la ei, m-au dat repede la executare silita. E normal asa ceva? Ce as putea face?

Cum pot sa nu mai apar in sistem ca rau platnic la Biroul de Credit, pentru o intarziere de numai doua luni la Unicredit?

Am avut in credit la Banca UniCredit. Din cauza locului de munca (am fost plecată din țara) nu am putut plăti creditul lunar si am avut o întârziere de 2 luni.

Luna trecută am revenit in țara și mi am plătit tot creditul, nu mai am nici o datorie! Dar eu apar ca rău platnic , ceea ce o afectează pe mama mea, eu fiind girantul ei, la un credit pentru Prima Casa.

Nu stiam ca pentru doar doua luni de intarziere o sa am asa de mari probleme. Banca nu mi-a spus ce se va intampla daca am intarzieri si ce pot face sa nu am probleme in viitor.

As vrea sa știu cum pot sa nu mai apar in sistem ca rău platnic! Va mulțumesc

axi-card-credit-reclamatie
Dupa ce perioada de intarziere la plata creditului pot sa fiu dat in judecata si executat silit?

Am o problema cu banca Axi card. Intrebarea e: poate sa ma dea in judecata dupa 2 luni de intarziere, de neplata?

Cum se face o cerere pentru a fi sters din Biroul de Credit?

Încerc să obțin un credit ipotecar și am observat că apar cu
restanțe (grad 1&2) raportate la Biroul de Credit. Înțeleg din
restul postărilor că se poate face o cerere către ei în
condițiile în care raportarea nu a fost făcută în condiți
legale.
Am făcut următoarea cerere / notificare către ei. Credeți că este
de ajuns?

Subsemnatul [ascuns],

AVÂND ÎN VEDERE:

→ Raportarea subsemnatului către Biroul de Credit cu întârzieri
încadrate în categoria 1 și 2.

→ Nerespectatarea legislației privind protecția datelor personale,
conform deciziilor emise de Autoritatea Nationala de Supraveghere a
Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) si/sau conform
prevederilor din Regulamentul UE 2016/679 pentru protectia persoanelor
fizice privind prelucrarea datelor cu caracter personal (GDPR), de
către dumneavoastră.

→ Faptul că până la acest moment nu am fost informat în
prealabil și nu mi-au fost propuse soluții pentru evitarea
acumulării restanțelor și raportării la Biroul de Credit, conform
prevederilor contractuale și OUG nr.52/2016 privind contractele de
credit.

→ Fiind în procesul de obținere al unui credit ipotecar,
raportarea făcută în mod abuziv și netransparent către Biroul de
Credite îmi periclitează relația cu banca, ștergerea
informațiilor negative din Biroul de Credit fiind un lucru absolut
necesar în vederea aprobării cererii de credit.

→ Disponibilitatea subsemnatului de a achita anticipat și integral
suma datorată, în vederea stingerii datoriei.

PRIN PREZENTA VĂ NOTIFICĂM URMĂTOARELE:

1. Subsemnatul solicită ștergerea informațiilor negative din Biroul
de Credit.

2. Vă aducem la cunoștință că în cazul în care nu vă veți
respecta obligațiile asumate vom solicita intervenția
instanței de judecată, toate costurile urmând a fi suportate de
dumneavoastră.

Vă rugăm să ne transmiteți răspunsul dumneavoastră la
următoarea adresă: [ascuns]

Multumesc anticipat.

Ferratum nu vrea sa-mi rescadenteze sau sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac ca sa nu ma raporteze la Biroul de Credit?

Am luat un imprumut de 1000 de lei de la Ferratum, online luna trecuta cu scadenta in 25 iulie, cu 0% dobanda.

Problema e ca am avut niste cheltuieli si nu pot da banii inapoi pana in 25.

Am citit pe site-ul dvs. ca pot cere o reesalonare a creditului, ca nu cumva sa ajung la Biroul de Credit, asa ca am sunat la Ferratum sa ntreb ce se poate face.

Dar nu am rezolvat nimic, mio spus ca nu exista asa ceva,ca de nu platec ma baga la Biroul de Credit pe lista de rau platnici.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Cum pot scapa de un card de credit Axi, pentru care am platit aproape dublu?

Am fc in luna octombrie 2018 cu firma Axi un contract prin telefon, initial mi-au spus ca imi vor accepta imprumutul, era vorba de o suma de 800 euro , au trimis prin posta contractul cu un card Axi, eu am semnat, sa fiu sincera nu am citit atent, erau multe foi, ajungand acasa am vz ca era vorba de un card de credit care imi acorda mie lunar 500 ron ttttt eu eram stupefiata, am folosit in prima luna 500 ron de pe card fiind f convinsa sa intrerup bineanteles, am incercat sa contactez firma dar nu am reusit, eu nu am fost informata de nimeni cum stau treburile si nu am restituit suma imediat, , ,

eu intre timp am vb cu un reprezentant zicand sa imi intrerupa asa zisul contract , , , restituind suma de bani , , de la 500 ron ajungand la 870 ron , , , , , , , dar vorbind cu o amica de a mea de la ing mi-au facut o relama negativa, , , , , deci nu pot sa cred!!!

eu nu stiam ca se va ajunge aici, , , daca stiam plateam de la inceput, , , dar eu credeam ca nu e asa important si tot amanam, , , faza e ca pt 500 ron care i-am restituit dublu aproape
, , , am ramas cu o reclama proasta!!!cum pot proceda sa sterg toata treaba asta?