Credite

Cum sa fac cu firma de recuperare Debt Collection Agency, daca nu am atatia bani cati imi cer?

Am facut un imprumut la Provident, dupa ceva timp nu am mai putut achita si m-au dat la firma de recuperare Debt Collection Agency srl. Am primit o notificare. Am sunat la ei si mi au dat termen 5 luni sa platessc cate 2000 ron pe luna. Mentionez ca nu pot plati lunar atat iar ei nu inteleg. Cum sa fac? Am mai citit si pe net si nu e chiar asa cum spun ei. sunt mii de oameni care nu au putut recupera nimic. Sa le depun cat am?

Postat in data: 18 iul., 2017

Cat se poate opri din salariu la o poprire daca trebuie sa platesc si pensie alimentara si cheltuieli de intretinere a familiei?

Buna ziua, x a avut un card de credit in 2006, nu a fost achitat total iar de atunci s-au tot pasat intre birourile de recuperari, acum a primit o instiintare la serviciu ca trebuie sa-i opreasca din salariu 1/3 din salariu.
Intrebare: el plateste o pensie alimentara lunar, are in intretinere sotia (neavand serviciu), el intretine casa, cat % poate sa-i opreasca din salariu in aceasta situatie?

Postat in data: 29 iun., 2017

Cat mi se poate lua din salariu la o poprire, daca mai am o rata la credit?

Buna ziua. Mi sa pus proprie pe cont la BT. Am de achitat o executare silit? din 2013 de 8300ron. Cat ar trebui sa platesc din salariu daca mai am o rata de 760 Ron tot la BT. Precizez ca lucrez de 2 luni pe tara si nu mi-a venit nimic la angajator.

Postat in data: 28 iun., 2017

Exista o lege care interzice firmelor de recuperare sa cumpere credite de la banci si sa faca executare silita?

In 2007, am obtinut un contract de credit, de la BRD, care a fost vandut la EOS KSI ROMANIA SRL, iar anul 2017 luna mai mi s-a facut poprire pe pensie.

Este data o lege in care se precizeaza ca firmele de recuperare nu mai au voie sa cumpere credite de la banci si nu au voie sa faca executare silita?

Postat in data: 22 iun., 2017

BRD Finance nu vrea sa-mi dea o scrisoare privind achitarea creditului. Ce pot sa fac?

Am avut un credit la BRD Finance, pe care l-am achitat in data de 12-06-2017,nu vor sa-mi trmita nici azi confirmarea ca am achitat, am fost si la un punct de-al lor din Careffour unde am facut si o cerere in scris, le-am trimis mailluri dar nimic, am achitat 19600 si ei nu sunt in stare sa-mi dea o hartie pe care la alte banci in momentul cand ai achitat se da pe loc.

Postat in data: 19 iun., 2017

Cum pot sa nu mai fiu codebitor (coplatitor) la un credit Prima Casa?

Buna ziua! Apelez la dumneavoastra in speranta ca imi veti da un raspuns la
urmatoarea problema care ma framanta de ani buni si de care nu mai scap: am semnat ca si coplatitor (codebitor) pentru un credit prin Prima Casa pt o cunostinta, sora celui care urma sa imi fie sot, cu care m-am si casatorit ulterior,dar de care intre timp m-am despartit. Problema este ca i-am rugat ani la randul sa ma inlocuiasca cu altcineva si nu au facut-o,zicand ca nu au cu cine si ca vor incerca sa gaseasca o solutie.

De atunci tot astept si nu am putut sa fac niciun credit. Acum venitul meu
este 1800 lei,iar rata la acel credit prin prima casa 142 euro si singura nu ma incadrez sa iau prin credit 120.000 lei cat imi trebuie pentru un apartament. Nu ma incadrez din cauza acestei rate,caci altfel mi s-ar da chiar 140.000.

Intrebarea mea este: pot face ceva sa ii constrang pe cei cu creditul la care sunt codebitor sa ma scoata din creditul lor ca sa pot si eu face credit pentru mine? Mentionez ca mie nu mi-au dat copie a contractului pe care l-am semnat si m-au mintit ca voi fi girant, nu coplatitor si ca dupa un an,adica in 2011,ma vor inlocui cu o ruda,lucru care nu s-a intamplat nici pana astazi. Ii pot da in judecata sau altceva incat sa pot iesi din aceasta mare problema???

Va rog mult sa nu ignorati mesajul meu,de 6 ani de zile tot astept o minune in acest caz.

Postat in data: 09 iun., 2017

Se poate pune gaj pe imobilul din buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Am o problema si as dori sa stiu ce solutii exista.
In decurs de un an de zile am luat un credit de la ING si BRD, ambele de nevoi personale in valoare de 55.000 respectiv 30.000.
Deasemenea am luat si 3 IFN uri.
Suma totala datorata pe luna ajunge undeva la 3.000 lei, insa din pacate numai pot face fata.
Salariul meu era de 3.500 insa acum voi schimba locul de munca si salariul va fi mult mai mic.
Eu nu am casa /masina / proprietati pe numele meu si as dori sa stiu daca nu le mai platesc, avand in vedere ca suma totala in prezent este undeva la 78.000 lei, inafara de poprire pe salariu ce imi mai pot face?
Este adevarat ca se poate pune gaj pe imobilul din Buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Postat in data: 04 iun., 2017

Top Factoring ma streseaza cu executarea silita. Ce pot sa fac?

Am probleme cu Top Factoring in ceea ce priveste o datorie in jur de 3700 la BRD. Am ajuns in aceasta situatie deoarece de la firma unde lucram SC General Concept Calarasi, 8 luni nu am primit nici un salariu (2014) si am fost nevoita se recurg la o pensionare anticipata de 500 ron. Nu aveam din ce trai! Am trecut prin perioade foarte grele si m-am imbolnavit grav, am facut o depresie. Sunt singura, nu ma ajuta nimeni. Nu am nici locuinta. Cei de la Top Factoring ma streseaza mereu cu telefoane si mesaje ca voi fi executata silit. Nu pot sa ma angajez intr-o rezolvare amiabila deoarece nu am din ce plati. Aceasta situatie imi agraveaza si mai mult boala. Cum sa procedez? Ce ma sfatuiti? Daca imi ia si aceasta pensie inseamna ca trebuie sa mor!

Postat in data: 31 mai, 2017

Mi-au fost poprite conturile dupa 10 ani de cand am luat creditul. Se poate face ceva?

Acum 10 ani am facut un credit de 5.000 euro la ABN Amro Bank, banca a fost vanduta catre RBS, care nici asta nu mai exista din cate am inteles…astazi am primit sms de la ING ca si cum conturile au fost blocate si am proprire pe ele… eu nu am platit ratele de 7 ani, se poate face ceva? Multumesc

Postat in data: 26 mai, 2017

Ce pot sa fac sa obtin un credit daca sunt in baza de date la Biroul de Credit?

Ce pot sa fac sa obtin un credit daca sunt in baza de date? Am divortat si nu am mai putut plati ratele ..cresc trei copii minori! multumesc frumos daca puteti sa ma ajuta cu ceva

Postat in data: 30 apr., 2017

Cat timp dureaza o analiza de dosar pentru un credit de nevoi personale?

Buna ziua.As dori sa stiu si eu cat timp dureaza o analiza de dosar pentru un credit de nevoi personale in valoare de 8000 ron.Tin sa precizez ca mi sa cerut si un girant ce am si rezolvat. Timp de asteptare maxim 1 saptamana, dar eu astept deja de 2 saptamani si inca nici un raspuns. Multumesc pentru raspuns si pentru punctualitate ce o oferiti.

Postat in data: 27 apr., 2017

Este vorba de prescriptia datoriei daca timp de trei ani nu s-a facut executarea silita?

AM LUAT UN CREDIT IN 2010, IAR DIN ANUL 2013 NU AM MAI PUTUT PLATI. AM AVUT POPRIRE PE CONT LA BANCI, DIN PARTEA UNUI EXECUTOR JUDECATORESC, FARA SA PRIMESC DOCUMENTUL DE EXECUTARE SILITA, FARA RETINERI DE SUME, DUPA CARE AM PRIMIT O COMUNICARE DE LA UN SRL DE RECUPERARE, DIN CARE REZULTA CA ACEST CREDIT A FOST CESIONAT DE CATRE BANCA LA SUSNUMITUL, CARE A SOLICITAT LA JUDECATORIE SI A OBTINUT INCUVIINTAREA EXECUTARII SILITE, OCAZIE CU CARE AM AFLAT DE LA O BANCA RECENT CA SA INSTITUIT DIN NOU POPRIRE PE CONTURILE MELE SI NU STIU CE VA URMA. NU AM PRIMIT INCA DOCUMENTELE EXECUTARII.

VA ROG UN RASPUNS, NU POATE FI VORBA DESPRE PRESCRIPTIE? OARE DIN CE MOTIV NU MI S-AU OPRIT SUME DE BANI DIN CONTUL MEU LA PRIMA EXECUTARE?
VA MULTUMESC.

Postat in data: 21 feb., 2017

Se poate face un imprumut in Romania daca lucrez in Spania?

Buna ziua, as dori sa pot face un imprumut, am propietate in Romania si lucrez in Spania, am salariu si contrat de munca. Se poate face ??

Postat in data: 20 feb., 2017

Daca sotia este codebitor la credit, poate sa-i opreasca 33% din salariu?

am o intrebare legata de o datorie bancara. Am un credit Prima casa la care sunt la zi si un credit de nevoi personale la care am ramas restant. Mi s-a comunicat de catre un executor judecatoresc pentru a recupera legal banii datorati bancii … intrebarea este dc am acest credit Prima casa dc mi s-a facut oprire pe 50% din salariu si la sotie 33% din salariu pentru ca este codebitor la imprumutul meu? va multumesc frumos

Postat in data: 12 feb., 2017

Cum pot fi scoasa din Biroul de Credit daca BCR m-a bagat fara sa fiu anuntata?

Am un credit la BCR si doua luni nu am putut sa platesc, ca am fost in concediu medical, am trimis documente la banca ca sunt bolnava, am sunat ca nu am putut sa ma deplasez, am fost sunat si m-au asigurat ca nu voi fi bagata in baza de date ca am si asigurare facuta la credit, dar tot am fost bagata in baza de date, va rog mult sa ma ajutati sa fiu scoasa din baza de date.

Postat in data: 10 feb., 2017

Curtea Constitutionala – DECIZIA Nr.245 din 19 aprilie 2016 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art.12 si 13 din Legea nr.193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre profesionisti si consumatori

Postat in data: 30 ian., 2017

Se poate prescrie un credit neplatit din 2008?

In 2008 m-am intors din Italia si fostul sot a ramas acolo sa achite un credit de 10000 euro pe care eu eram titular si el co-platitor.

Dupa atatia ani am aflat ca m-a mintit si nu a platit nimic. Acel credit mai exista, a fost doar pasat de la o firma de recuperari la alta. se poate prescrie? Ce ar trebui sa fac?

Postat in data: 26 ian., 2017