scoring

Cum refinantez imprumuturile de la IFN-uri, daca mi-a scazut scorul de credit?

„Buna dimineata,

detin un credit bancar pe 5 ani unde am o rata de 1650 RON, un credit Mozipo pe 5 ani cu o rata de 600 RON, un card AXI cu o suma retrasa de 4000 RON, un card de credit de 1000 RON, un venit de 4800 RON + Bonuri, in conditiile date am mai contractat un credit de 10000 de lei cu o rata enorma de 1370 de lei pe 5 ani de la Credius..cu gandul ca il voi refinanta in 2..3 luni (creditul a fost luat in octombrie anul trecut), problema pe care o am acum este ca in momentul in care doresc sa refinantez, deoarece am aplicat la mai multe banci, mi-a scazut scorul iar gradul de indatorare este depasit.

Situatia nu ar fi fost una complicata daca acum ,pe timp de iarna nu ar fi venit facturile foarte mari care sa o ingreuneze. Citind raspunsurile dvs. la intrebarile puse de alte persoane, ma gandesc sa trimit o solicitare la Credius (acesta fiind ultimul credit si cel care a depasit gradul de indatorare de 40%) insa nu stiu cum sa abordez mesajul si ce sa solicit (micsorarea dobanzii eventual).

In cazul in care solicit anularea creditului tot trebuie sa inapoiez banii insa nu stiu ce conditii se aplica si cum trebuie inapoiati (toti o data, esalonat..etc). Am contractat si un Broker de credite care sa ma ajute sa refinantez aceste credite insa nici acesta nu poate sa faca nimic pana nu obtin o crestere a scorului.

Multumesc anticipat!
O zi buna!”

Postat in data: 22 feb., 2024

Cum scap de creditele de la IFN-uri? Nu vor sa mi le restructureze și nu pot face nici refinanțare!
reclamație hora credit

„Va rog să-mi dați un sfat: am mai multe credite la IFN-uri și nu mai pot plăti, din cauza dobânzilor prea mare. De exemplu, de la Hora Credit am luat 1.500 de lei și am de plata 10.300 de lei după 12 luni, în rate la doua săptămâni și cu dobânda zilnică.

Am vorbit cu cei de la Hora Credit și le-a spus să-mi restructureze creditul, dar au spus ca așa ceva nu e posibil. Am încercat sa restructurez la bănci aceste credite de la IFN-uri, dar nu mă încadrez, din cauza scorului Tico mic, nu am întârzieri. Ce aș putea face sa scap de creditele de la IFN-uri?”

Postat in data: 04 iul., 2022

Ce conditii trebuie sa indeplineasca un girant?

Buna ziua! Vreau sa stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca un girant, ce vechime trebuie sa aiba la un loc de munca. Va multumesc!

Postat in data: 24 oct., 2017

De ce nu indeplinesc scoringul pentru un credit?

Buna ziua, am si eu o intrebare. am fosta astazi la o banca pentru a imi face un credit. am raspuns la cateva intrebari, dupa cateva minute doamna de acolo mi-a zis ca nu pot face credit pentru ca nu indeplinesc scoringul. ce legatura are ca stau cu parinti si ca nu sunt casatorit? Un coleg al meu de munca avand aceleasi conditii ca mine i s-a aprobat. de ce??? Poate avea patronul la care lucrez influenta asupra bancii, iar aceasta sa nu imi aprobe imprumutul?
Va multumesc anticipat

Postat in data: 21 iul., 2017